5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Yeni Fikirler Geliştirelim Cevapları

​​​​​​​5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 5. Ünite Üretim, Dağıtım ve Tüketim Sayfa 138, 139, 140, 141, 142, 143 Yeni Fikirler Geliştirelim Etkinlik Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı

Girişimci kavramını daha önce duydunuz mu? Sizce bu kavramın anlamı nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Evet, daha önce girişimci kavramını duymuştum. Girişimci; ticaret, sanayi gibi alanlarda sermaye koyarak bir işi yapmaya girişen, kâr amacıyla riski üzerine alan kişidir. Girişimci mal ve hizmet üretebilmek için bütün üretim öğelerini en iyi koşullarda bir araya getirir.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 139 Cevabı

Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Cevaplarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Yasin Sert ve Faize Yoldaş iş birliği içinde olmasaydı bu iş fikri hayata geçebilir miydi? Neden?

Cevap: Hayır geçiremezdi.Çünkü Faize Yoldaş ona ilham kaynağı olmuştur.

Yasin Sert’in iş fikri insanlar tarafından neden bu kadar ilgi görmüştür?

Cevap: Farklı ve güzel bir iş olduğu için.Yapılanların dışında ve ihtiyaçlara uygun.

Yasin Sert’in geliştirdiği iş fikrindeki yenilikler nelerdir? Bu iş fikrinin Sarıbeyler köyündeki kadınlara sağladığı yararlar nelerdir?

Cevap: Bu sayede Sarıbeyler köyünde kadınlar yeniden kilim tezgahlarının başına geçmiş ve gelir elde etmeye başlamışlardır.Bu işin yenilikleri günümüz ihtiyaçlarına uygun olması, tablet kılıfları, çanta ve yastık yapımında kullanılmasıdır.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı

Özlü Sözleri Yorumlayalım
Aşağıdaki atasözleri sizce ne anlama gelmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
• Bir elin nesi var, iki elin sesi var.
• Birlikten kuvvet doğar.

Cevap: Bu atasözleri insanların birlik ve beraberlik içinde dayanışma içinde olduğu zaman daha güçlü, daha yaratıcı ve daha dayanıklı olması anlamı taşımaktadır.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 141 Cevabı

Bir ekonomik faaliyet seçiniz. Seçtiğiniz ekonomik faaliyetle ilgili üretim, dağıtım ve tüketime yönelik yeni fikirler geliştiriniz. Fikir geliştirme sürecinde arkadaşlarınız, aileniz, akrabalarınız ve öğretmenlerinizle iş birliği yapınız. Belirlediğiniz fikirleri defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Tarım sektöründe organik tohumlardan elde edilen meyvelerin dikilmesi, toplanması ve fabrikalarda konserve haline getirilmesi ve konserve meyve yapılmasının ardından satış noktalarına gönderilmesi ve tüketiciyle buluşması.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı

Değişen toplumsal ilgi ve ihtiyaçları araştırarak bunları karşılamaya yönelik yenilikçi fikirler geliştiriniz. Bunu yaparken yukarıda verilen proje hazırlama döngüsünden yararlanabilirsiniz. Hazırladığınız projeyi sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

Cevap: İnsanların telefon şarjları sürekli bitmekte ve bunu ancak bir harici güç kaynağı yada elektrik ile şarj edebilmektedir.Ben telefonu sallayınca kendini şarj eden bir telefon tasarlamayı düşünüyorum.

5. SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın