5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Bayrağımız ve İstiklal Marşı Cevapları - derskitabicevaplarim.com

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Bayrağımız ve İstiklal Marşı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 6. Ünite Etkin Vatandaşlık Sayfa 172, 173, 174 Bayrağımız ve İstiklal Marşı Etkinlik Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 172 Cevabı

İstiklâl Marşı’nı söylemek size hangi duyguları yaşatıyor? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: İstiklal Marşımız, bizim en önemli bağımsızlık sembollerimizden biridir. Bu Marş, tarihimizin yansıtır. Bu nedenle İstiklal Marşını söylemek bana tarihimizi ve ülkemizin geçirdiği zor durumları hatırlatıyor. Bunun yanında Marşı söylerken gururlanıyorum, tüylerim diken diken oluyor ve bu vatanın evladı olduğu için şükrediyorum.

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 174 Cevabı

İstiklâl Marşı’nın ilk iki kıtasında anlatılmak istenen nedir? Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Sancak yani bayrak bir milletin bağımsızlığının sembolüdür. Mehmet Akif bu dörtlükte yurdumun üstünde tütmeye devam eden tek bir ocak kalmayıncaya dek bu topraklarda bu bayrak dalgalanmaya devam edecek yani Türk milleti bağımsız kalmaya devam edecektir demek istemiştir.

Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal…
Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklal!

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Türk milletinin toprakları düşman güçleri tarafından işgal edilmiştir. Bu nedenle şair Türk bayrağının kızgın ve öfkeli olduğunu düşünerek bayrağa seslenmektedir. Bayrağa kaşlarını çatmaması gerektiğini bu topraklar için dökülen kanların bayrağa helal olması için her zaman yüzünün gülmesi gerektiğini söylemektedir. Şair bağımsızlığın bayrağın ve bu milletin hakkı olduğunu söylemektedir.

Özlü Sözleri Yorumlayalım

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı için aşağıdaki sözü hangi amaçla söylemiş olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
“Bu şiir bana değil, milletime aittir.” (Mehmet Âkif Ersoy Genel Ağ’dan düzenlenerek alıntılanmıştır (13.06.2018).)

Cevap: İstiklal Marşı’ milletimizin vatanımızın bağımsızlık marşıdır.Bu nedenle şiir milletimize aittir.

Bayrağımız ve İstiklal Marşının önemiyle ilgili bir kompozisyon yazınız.

Cevap: Bayrağımız ve İstiklal Marşımız, özgürlüğümüzün sembollerindendir. Bir ülkenin bağımsız olduğu ancak bayrağı ve marşıyla bilinebilir.Bayrağımız rengini şehitlerimizin kanlarından alır. Geçmişte, bayrağımız uğruna binlerce insanımız canını feda etmiştir. Günümüzde de bu durum devam etmekte, kutsal bayrağımız için nice kahramanlarımız canlarını feda etmektedir. Bu nedenle şehitlerimize saygı ifadesi olarak bayrağımızı her zaman göklerde dalgalandırmalıyız.İstiklal Marşımız’da Türk halkının verdiği milli mücadelenin ifadesidir. Bağımsızlığımızı nasıl elde ettiğimizi, Kurtuluş Savaşının hangi duygularla yapıldığını anlatmaktadır. Bu nedenle her zaman İstiklal Marşımızı yüksek sesle okumalı, Bayrağımız ve Marşımız olmadan esir olacağımızı unutmamalıyız.

5. SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın