5. Sınıf Ata Sosyal Bilgiler Sayfa 103 Cevapları

5. Sınıf Ata Yayıncılık Sosyal Bilgiler Sayfa 103 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın bilim insanlarını çalışmaya yönelten unsurlar nelerdir

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın bu anlatımına göre, bilim insanlarını çalışmaya yönelten unsurlar nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Bir bilim insanı olsanız hangi alanda çalışmak isterdiniz? Neden?

Ben özellikle teknoloji alanında çalışmak isterdim. Çünkü yaşadığımız çağ teknoloji çağıdır. Ben de elimden geldiğince bu çağa ayak uydurmak bu çağın gerisinde durmamak için bilinçli bir insan olmak isterdim.

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metinle ilgili aşağıdaki soruyu cevaplayınız.

Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel ödülünü alması ile ilgili yaptığı bir konuşmasında; Yıllar önce benim bölümümde çalışan bir meslektaşım, “Çok çalışacağım, Nobel’i alacağım.” dedi. Ona dedim ki “Biz araştırmalarımızı Nobel’i kazanmak için yapmıyoruz. Ben sadece meraklıyım ve bir şeyleri keşfetmek istiyorum. Ben ülkemi çok seviyorum ve ülkem için bir şeyler yapmak istiyorum. Nobel almak için araştırma yapacağım, demeyin; insanlık için, toplum için bir şeyler yapacağım deyin.”

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın bu anlatımına göre, bilim insanlarını çalışmaya yönelten unsurlar nelerdir? Yazınız.

Çok çalışmak, meraklı olmak, çalışmayı sevmek, herhangi bir ödül almak için değil insanlığa faydalı olmak için çalışmak, ülkesini sevmek, gibi unsurların olması gerektiğini söyler.

5. SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın