6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları FCM Yayınları Sayfa 115 Cevapları

6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi fcm yayınları sayfa 115 cevapları en güncel haliyle sitemizde. 6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı sayfa 115 cevabı fcm yayınları görmek için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı FCM Yayınları Sayfa 115 Cevapları


A. Aşağıdaki soruların cevaplarını boş bırakılan satırlara yazınız.

1. Dini değerlerin toplumsal bütünleşmeye ne gibi katkısı vardır? Belirtiniz.

• Cevap: Din insanlar ve toplumlar arasında birlik, kardeşlik ve dayanışma duygusunun oluşmasına ve gelişmesine katkı sağlar. Sosyal bütünleşme anlamına gelen din yardımlaşmayı, dayanışma içinde olmayı ve yaşanan acılardan sonra acıların dindirilmesine büyük katkı sağlar.

2. Milletimizin, Hz. Peygamber (s.a.v.) ve ehl-i beyt sevgisine verdiği önemi açıklayınız.

• Cevap: Aziz milletimiz dinî değerleri samimiyetle benimsemiş, onlara her zaman önem vermiş ve sahip çıkmıştır. Milletimizin gönlünde Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ise ayrı bir yeri olmuştur. Allah’ın (c.c.) kutlu peygamberi Hz. Muhammed’i (s.a.v.) her zaman çok sevmiştir. Ona olan sevgisini, saygısını ve bağlılığını da her fırsatta göstermiştir. Milletimiz, ağızdan çıkabilecek kötü bir söz sebebiyle ve Allah’ın Resulü’ne (s.a.v.) saygısızlık olur diye çocuklarına Muhammed adını koymamaya özen göstermiştir. Bunun yerine, Hz. Peygamber’in (s.a.v.) adını biraz değiştirip çocuklarına Mehmet ismini vermiştir. Mehmet, milletimizin erkek çocuklarına en fazla verdiği isimlerden biridir.

3. Vatanımıza karşı ne gibi görev ve sorumluluklarımız vardır? Örnekler vererek açıklayınız.

• Cevap:

 Canımız ve malımız pahasına vatanı savunarak dil, din, kültür ve tarihi yaşatmaktır.
 Vatanımız için vergi vermektir.
 Bir vatani vazife olarak askere gitmektir.
 Vatan, millet, devlet olgularına sahip olmaktır.
 Birlik ve beraberliği korumak, huzur ve barışı tesis etmektir.

4. Bayrağımıza ve İstiklâl Marşımıza karşı saygımızı nasıl ifade ederiz? Belirtiniz.

• Cevap: Törenlerde istiklal marşı okunurken, gururla , yüksek sesle okumalıyız ki marşa verdiğimiz değerli önem anlaşılsın. İstiklal marşında konuşulmamalı, bir şey yiyip içilmemelidir , saygı duyarak sadece marşa odaklanmalıyız. Marşı okurken bayrağımıza bakmalıyız. Bayrağımız bizim bağımsızlığımızı ifade etmektedir.

5. Şehit ve gazilerimizi niçin minnet ve şükranla anmalıyız? Açıklayınız.

• Cevap: Şehit vatanımızı korumak amacıyla savaşıp ölen askerlere ve insanlara denir bu yüzden saygı duymalıyız

6. Cuma gününün Müslümanlar için önemi hakkında bilgi veriniz.

• Cevap: Cuma günü Müslümanların bayramıdır. Çünkü Adem o gün yaratılmış, o gün cennete yerleştirilmiş ve o günde cennetten çıkartılmıştır. Demek ki Cuma günü, insanlığın ilk yaratıldığı, cennete yerleştirildiği ve yeryüzü halifesi olduğu bir gün olduğu için insanların bayramı olmuştur.

6. SINIF DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ FCM YAYINLARI DERS KİTABI CEVAPLARI

6. SINIF DERS KİTABI CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi fcm yayıncılık sayfa 115 cevapları en güncel haliyle sitemizde. 6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı cevapları sayfa 115 fcm yayıncılık ile ilgili sorularını varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.


Yorum yapın