6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları FCM Yayınları Sayfa 23 Cevapları

6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi fcm yayınları sayfa 23 cevapları en güncel haliyle sitemizde. 6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı sayfa 23 cevabı fcm yayınları görmek için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı FCM Yayınları Sayfa 23 Cevapları


DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM

İlk insan hakkında neler biliyorsunuz?

• Cevap: Hz. Âdem (a.s.) insanlığın ilk atasıdır. O, ilk insan ve ilk peygamberdir. Yüce Allah (c.c.) insanoğlundan önce şeytan, cinler, melekler gibi gözle göremediğimiz varlıkları yaratmıştır. Yüce Rabb’imiz, insanı yaratmak istediğinde bundan meleklere söz etmiştir. Bunun üzerine melekler Allah’a (c.c.) şöyle demişlerdir: “…Orada (yeryüzünde) bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni teşbih ve takdis ediyoruz…”(Bakara suresi 30. ayet)

Hz. Âdem (a.s.) insanlığın ilk atasıdır. O, ilk insan ve ilk peygamberdir. Yüce Allah (c.c.) insanoğlundan önce şeytan, cinler, melekler gibi gözle göremediğimiz varlıkları yaratmıştır. Yüce Rabb’imiz, insanı yaratmak istediğinde bundan meleklere söz etmiştir. Bunun üzerine melekler Allah’a (c.c.) şöyle demişlerdir: “…Orada (yeryüzünde) bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni teşbih ve takdis ediyoruz…”(4) Yüce Allah (c.c.) ise onlara, “…Ben sizin bilmediğinizi bilirim.” demişti. Sonra Allah (c.c.), Hz. Âdem’i (a.s.) yarattı ve ona bütün varlıkların ismini öğretti. Ardından Allah (c.c.), meleklerden varlıkların isimlerini söylemesini istedi. Melekler ise Allah’a (c.c.), “… Senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur…” dediler. Bunun üzerine Allah (c.c.), “… Ey Âdem! Onlara bunların isimlerini söyle…” buyurdu. Hz. Âdem (a.s.) eşyaların isimlerini meleklere söyleyince Yüce Allah (c.c.) onlara şöyle dedi: “Size, göklerin ve yerin gay- bını şüphesiz ki ben bilirim, yine açığa vurduklarınızı da gizli tuttuklarınızı da ben bilirim demedim mi?” Ardından da Allah (c.c.), meleklerden ve şeytandan Hz. Âdem’in (a.s.) önünde secde etmelerini istedi. Melekler, Allah’ın (c.c.) emrine uygun davrandılar ve Hz. Âdem’in (a.s.) önünde secde ettiler. Şeytan ise Allah’ın (c.c.) emrine karşı çıktı ve Hz. Âdem’in (a.s.) önünde secde etmedi. Yüce Allah (c.c.) şeytana, “… Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir?”’ diye sordu. Şeytan ise “… Ben ondan (Âdem’den) daha üstünüm. Çünkü beni ateşten, onu ise çamurdan yarattın, dedi.”’ Böylece şeytan büyüklük taslayıp kâfirlerden oldu. Yüce Allah (c.c.) da onu huzurundan kovdu. Bu olayın ardından şeytan Allah’tan (c.c.), kendisine kıyamete kadar müddet vermesini istedi ve insanları doğru yoldan saptıracağına dair ant içti. Allah (c.c.) da ona bu süreyi verdi ve şöyle buyurdu: Haydi, yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan çık! Andolsun ki onlardan kim sana uyarsa sizin hepinizi cehenneme dolduracağım.” J); “Şurası muhakkak ki benim (ihlaslı) kullarım üzerinde senin hiçbir ağırlığın olmayacaktır. (Onlara) koruyucu olarak Rabb’in yeter.”’ Yüce Allah (c.c.), Hz. Âdem’den (a.s.) sonra eşi Hz. Havva’yı yarattı ve onları cennete koydu. Ancak Allah (c.c.) onlara, cennetteki bir ağacın meyvesini yemeyi yasakladı ve şöyle buyurdu: “Ey Âdem! Sen ve eşin cennette kalın. Dilediğiniz yerden yiyin. Ancak şu ağaca yaklaşmayın. Yoksa zalimlerden olursunuz.”

6. SINIF DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ FCM YAYINLARI DERS KİTABI CEVAPLARI

6. SINIF DERS KİTABI CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi fcm yayıncılık sayfa 23 cevapları en güncel haliyle sitemizde. 6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı cevapları sayfa 23 fcm yayıncılık ile ilgili sorularını varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.


Yorum yapın