6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları FCM Yayınları Sayfa 93 Cevapları

6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi fcm yayınları sayfa 93 cevapları en güncel haliyle sitemizde. 6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı sayfa 93 cevabı fcm yayınları görmek için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı FCM Yayınları Sayfa 93 Cevapları


Ebu Süfyan, Peygamberimizin (s.a.v.) yanından ayrılıp Mekke’ye döndüğünde müşriklere Hz. Muhammed’in çok büyük bir orduyla Mekke’yi fetih için geldiğini ve ona karşı koymalarının mümkün olmadığını söyledi. Kendisinin de Müslüman olduğunu ifade etti. Kabe’de olanların ve kendisinin evine sığınanların güvende olacağını bildirdi.

Hz. Peygamber (s.a.v.), Ebu Süfyan’ın ardından ordusuyla birlikte Mekke’ye doğru hareket etti. İslam ordusu önemli bir çatışmayla karşılaşmaksam dört bir koldan akın akın şehre girdi ve Kâbe’de toplandı. Kutsal Kabe’yi putlardan temizledi. Bilal-i Habeşi, Kabe’nin üzerine çıkıp güzel ve gür sesiyle ezan okudu. Hz. Peygamber (s.a.v.), Mescid-i Haram’da olan Mekkelilere bir konuşma yaptı ve onları affettiğini söyledi. Bu durum Mekkeliler üzerinde büyük etki yaptı ve çok sayıda insan Resulullah’ın (s.a.v.) yanına gelip Müslüman olduğunu bildirdi.

Müslümaniar, 622’de terk etmek zorunda kaldıkları vatanlarına büyük bir sevinç ve heyecanla girdiler. Mekke’yi fethettikleri ve vatanlarına kavuştukları için Allah’a (c.c.) şükrettiler. Kâbe’de dua ve ibadet etmenin huzurunu, mutluluğunu yaşadılar. Mekke’nin fethiyle birlikte artık Arap Yarımadısı’nın en büyük gücü olduklarını herkese ilan ettiler. Allah Resulü (s.a.v.), Mekke’nin fethinden sonra ordusuyla birlikte tekrar Medine’ye döndü. Mekke’nin fethi her tarafta duyuldu ve insanlar, Arap Yarımadası’nın farklı yerlerinden gruplar ve kabileler hâlinde Medine’ye gelip Peygamberimize (s.a.v.) Müslüman olduklarını bildirdiler.

ETKİNLİK

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Mekke’yi fethettiğinde genel af ilan etmesini, Peygamberimizin (s.a.v.) insanlara olan sevgi, şefkat ve merhameti açısından sınıfınızda değerlendiriniz.

• Cevap:  İslam’ın barış dini olduğunu en güzel şekilde kanıtlayan Rahmet Peygamberi’nin, adına yaraşır şekilde gösterdiği hoşgörü aslında bir beldeden ziyade gönüllerin fethini sağlamıştır. Gönüller İslam ile şereflendi. Bu güçlü, hoşgörülü ve merhametli İslam ordusu karşısında düşmanlar ve katı kalpler yumuşamıştır. Mekke huzura kavuştu.

6. SINIF DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ FCM YAYINLARI DERS KİTABI CEVAPLARI

6. SINIF DERS KİTABI CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi fcm yayıncılık sayfa 93 cevapları en güncel haliyle sitemizde. 6. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı cevapları sayfa 93 fcm yayıncılık ile ilgili sorularını varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.


Yorum yapın