6. Sınıf Meb Fen Bilimleri Sayfa 205 Cevapları

6. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Sayfa 205 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Bugüne kadar hangi hastalıkların isimlerini duydunuz?

Cevap: Nezle, grip, bronşit, zatürre, kabakulak, kızamık, su çiçeği, böbrek taşı rahatsızlığı, felç vb.

İlaç kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Cevap: İlaçların öncelikle uzmanlar tarafından verilip verilmediğine, doktorun tavsiyesine ve ilacın içinde olan kullanma prospektüsüne göre kullanmalıyız.

Sigara ve alkolün insan sağlığına etkisi için neler söyleyebilirsiniz? Yeşilay hangi alanlarda çalışma yapar?

Cevap: Sigara içinde bir çok zararlı madde barındıran kötü bir alışkanlıktır. Sigaranın içinde bulunan nikotin adlı madde sigaranın bağımlılık yapmasına neden olmaktadır. Sigara izmaritleri çevre kirliliğine neden olur. Hamilelerde düşük riskini arttırır ve anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Üreme hücrelerine zarar verdiği için sigara içen insanların bebek sahibi olma  ihtimalleri azalır. Çevreye atılan sönmemiş sigara izmaritleri orman yangınlarına yol açar.

İlk yardımla ilgili temel bilgilere sahip olmak neden önemlidir?

Cevap: Zamanında yapılacak basit ve etkili bir ilk yardımla hasta veya yaralının hayatı kurtarılabilir. Bu gibi durumlarda müdahalede bulunan kişilerin ilk yardım eğitimi almış olmaları, yaşamın sürdürülmesinde, sakatlanmaların önlenmesinde ve iyileşme sürecinin kısaltılmasında belirleyici rol oynayacaktır. Ancak İlk yardım eğitimi almamış kişilerin bilinçsizce ilk yardım uygulamaları yapmaları sonucu birçok insanımız zarar görmekte iyileşme süreleri uzamakta veya sakat kalmaktadır.

6. SINIF FEN BİLİMLERİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın