6. Sınıf Meb Fen Bilimleri Sayfa 214 Cevapları

6. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Sayfa 214 Fikir Üretip Tasarlayınız Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Engelli İnsanların Hayatını Kolaylaştırıyorum
Her toplum gibi bizim toplumuzda da çeşitli engel türleriyle yaşamını sürdüren bireyler bulunmaktadır. Engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak toplumsal bir sorumluluktur.
Sorumluluk: Engelli bireylerin günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı alet ya da uygulama tasarlama.
1- Engelli bireylerle görüşerek günlük hayatta karşılaştıkları sorunları tespit edelim. Kendimizi engelli birey yerine koyarak bu sorunlardan bir tanesini seçelim.
2- Belirlediğimiz sorun ve çözümü ile ilgili araştırmalar yapalım.
3- Sorunun çözüm yolları ile ilgili fikirler üretelim. Bu fikirleri engelli bireylerle paylaşarak yorumlarını alalım.
Tasarım: Araştırma verileri, ürettiğimiz fikirler ve aldığımız engelli birey yorumları ışığında bir model tasarlayalım. Tasarladığımız modeli yıl sonu bilim şenliğinde sunalım.

Cevapİşitme engellilerinin hayatlarını kolaylaştıracak proje “Duyaryazar”

İşitme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için sesi metne çeviren gözlük olan “Duyaryazar” isimli projeyi tasarlanmış. Bu proje bir gözlük aparatı kullanıp onun üzerinden ekrana düşen metni rahatça okumaları için engelliler düşünülerek tasarlandı. Projeyi tasarlayanlar : “Bunun için mikrofon kullanacağız. Mikrofonda karşıdaki insanın sesini metin olarak yansıtacak. Bunu kullanmamızdaki amaç yerli üretimi sağlamak. Ülkede yerli üretim bu konuda çok geride kalmış durumda. Yerli üretimi ön planda almak istiyoruz. İşaret dili bilmeyen insanlar ile işitme engelli insanlar arasında iletişim zor sağlanıyor. Bu proje ile işaret dili bilmeyenler işitme engellilerle kolaylıkla iletişim sağlayabilecek” ifadelerini kullanmışlar.

6. SINIF FEN BİLİMLERİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın