6. Sınıf Meb Fen Bilimleri Sayfa 228 Cevapları

6. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Sayfa 228 Pekiştirelim Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

EKİŞTİRELİM

1. Aşağıdaki tabloda verilen maddeleri iletken veya yalıtkan olarak sınıflandırarak ilgili kutucuğa “+” işareti koyalım.

MaddelerİletkenYalıtkan
Tuzlu su+ 
Saf su +
Bakır tel+ 
Hava +
İnsan vücudu+ 
Çeşme suyu+ 
Altın+ 
Turşu suyu+ 
Cam şişe +

2. Maddelerin iletkenlik ve yalıtkanlık özelliklerinin günlük yaşamda hangi amaçla kullanıldığım örneklerle açıklayalım.

Cevap: Elektriği ileten maddelere iletken madde, elektriği iletmeyen maddelere yalıtkan madde denmektedir. Elektriğin taşınması adına iletken olan maddeler kullanılmaktadır. Altın, gümüş, bakır, demir bunlar arasında yer almaktadır. Yalıtkan maddeler ise elektriği iletmez. Bunlar elektriğin geçmesinin istenmediği yerlerde kullanılmaktadır. İletkenlik ve yalıtkanlık dışarıdan müdahalelerle değişebilir.İletken maddeler, elektriğin kullanılması için tercih edilmektedir. Elektrik devrelerinde iletken maddeler kullanılmaktadır. Kabloların için iletkendir dışı ise elektrik çarpmasını önlemek amacıyla yalıtkan maddelerle kaplıdır. Böylece elektriğin çarpma ve zarar verme etkisinden korunmak mümkün olur. Elektrik yalıtkan maddeler üzerinden geçemez ama iletken maddeler üzerinden geçebilir.

6. SINIF FEN BİLİMLERİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın