Yatırım ve Pazarlama Cevapları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları 5. Ünite Üretiyorum, Tüketiyorum, Bilinçliyim Sayfa 175, 176, 177, 178, 179 Yatırım ve Pazarlama Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 176 Cevabı 

Yaşadığınız yer yatırım yapmak için gerekli unsurlardan hangilerine sahiptir? Söyleyiniz.

Cevap: Ulaşım, iş gücü, ham madde, sermaye.

Ülkemizin bazı şehirlerinde yapılan yatırım türlerini ve yatırım sebeplerini inceleyelim.

CevapBatman’da, petrol rafinerisi kurularak yatırım yapılırken, Konya‘da şeker fabrikası kurularak yatırım yapılmaktadır. Kocaeli’de enerji kaynakları fabrikaları kurularak yatırım yapılırken, Bursa’da ipek kumaş ve dokuma üzerine yatırım yapılarak fabrika kurulmaktadır. Adana’da pamuk fabrikası kurularak yatırım yapılırken, Giresun’da da fındık ticareti için yatırım yapılmaktadır.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 177 Cevabı 

Siz de ülkemizde uygulanan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve Zonguldak, Bartın, Karabük Projesini (ZBK) araştırınız ve araştırma sonuçlarını sınıfta paylaşınız.

Cevap: Zonguldak Bartın Karabük Projesi; kömüre ve çeliğe dayalı sanayiye olan bağımlılığı azaltarak yeni iş sahaları oluşturmak için hazırlanan bir projedir. Projeyi kapsayan iller, taş kömürü ve yer altı kaynakları bakımından zengindir. Buna bağlı olarak demir-çelik sanayisi gelişmiştir. Bölgenin en büyük ekonomik faaliyeti demir-çelik sanayisi ve madenciliktir. 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 178 Cevabı 

Aylin’in yaşadığı yer yatırım yapmak için gerekli olan hangi şartlara sahiptir? Tartışınız.

Cevap:  Ulaşım,  ham madde, iş gücü.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 179 Cevabı 

Yaşadığınız yerin coğrafi şartlarını düşünerek aşağıda verilen yatırım projesinden hareketle bir yatırım projesi hazırlayıp sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Projemin Adı: Kayısı Sabunu
Projemin Konusu: Malatya ilinde kayısı sabunu imalatının geliştirilmesi, daha fazla kazanç elde edilmesi ve Malatya kayısısını dünyaya tanıtmak.
Projemin Amaçları: Kayısı ağacının daha fazla ekilmesi.

Malatya kayısısı  üreterek bunu dünyaya tanıtmak.
Doğal ürünlere teşvik etmek,
Üretilen Malatya sabunu ve sabunu ihraç etmek ve ülkemize gelir sağlamak.
Yatırım Yapacağım Yer: Soma ve çevresi / Malatya ve çevresi
Pazarlama: Ürün tanıtımı için reklam yapmak,yurt dışı tanıtım için yabancı ülkelerde defne sabununun sağlık ve güzellik için önemini vurgulayıcı etkinlikler yapmak.

6. SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın