7. Sınıf Tutku Fen Bilimleri Sayfa 170 Cevapları Tutku Yayınları

7. sınıf fen bilimleri sayfa 170 cevapları tutku yayınları. 7.Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Sayfa 170 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

7. Sınıf Tutku Fen Bilimleri Sayfa 170 Cevapları

Metal bir kaşığın iç yüzeyine hiç baktınız mı?

Metal bir kaşığın iç yüzeyine hiç baktınız mı, baktıysanız kendinizi nasıl gördünüz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Metal kaşığın iç yüzeyi bir çukur ayna gibidir. Kaşığın iç yüzeyine baktığınızda kendinizi ters görürsünüz. Kaşığı ileri geri hareket ettirdiğinizde görüntünüzün değiştiğini fark edersiniz. Çünkü çukur aynada oluşan görüntünün özellikleri cismin yerine göre değişkenlik gösterir. Cismin aynaya göre uzaklığı değiştikçe cisimden küçük, büyük ya da cisme göre eşit boyutlarda görüntüler elde edilebilir.

Soru: Metal yemek kaşığının içi çukur, dışı da tümsek aynaya örnek verilebilir, doğru mu, yanlış mı, neden?

Bu bilgi doğrudur. Şimdi bir kaşığı gözümüzün önüne getirelim. Kaşığın iki tane eğrisel yüzeyi olduğunu biliyoruz. Kaşığın iç yüzeyi çukur dış yüzeyi ise tümsek bir yüzeye sahiptir. Şimdi elimize kaşığı alalım. Kaşığın iç yüzeyine bakalım. Kaşığın iç yüzeyini yaklaştırırsak ters olan görüntümüz büyümeye başlar. Şimdide kaşığın dış yüzeyine bakalım. Kaşığın dışında baktığımızda düz olan görüntümüz kaşığı yaklaştırdığımız zaman büyür. Bu belirtilen özellikler çukur ve tümsek aynaların özellikleridir.

7. Sınıf Fen Bilimleri Tutku Yayınları Ders Kitabı Cevapları Tamamı İçin Tıklayınız

Yorum yapın