7. Sınıf Tutku Fen Bilimleri Sayfa 200 Cevapları Tutku Yayınları

7. sınıf fen bilimleri sayfa 200 cevapları tutku yayınları. 7.Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Sayfa 200 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

7. Sınıf Tutku Fen Bilimleri Sayfa 200 Cevapları

Döllenmenin başından itibaren yaklaşık 9 ay sonra bebek dünyaya gelir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için anne adayı çeşitli önlemler almalıdır. Peki bunun için neler yapılmalıdır?

Cevap: Sigara alkol zararlı maddelerden uzak durmalılar. Gebelik süresince kilo almak normal olsa da sağlıksız beslenip aşırı kilo almak hem anne adayı hem de bebek için sağlıklı değildir. Dengeli beslenilmelidir. Bol su içilmeli ve sebze yenmelidir. Aşırı fiziksel güç gerektiren işler yapılmamalıdır. Egzersiz bu dönemde aslında yararlı olsa da anne adayını çok yormayacak şekilde yapılmalıdır. Bunun için profesyonellerden yardım alınabilir. Giyim olarak dar ve sıkan kıyafetlerden uzak durulmalı. Uzun topuklu ayakkabılar gibi özellikle çok yoran ve düşme riskini artıran giysi ve aksesuarlardan kaçınılmalıdır. Ağız ve diş bakımına çok dikkat edilmelidir. Düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanma ve gargara yapma bu dönemde çok önemlidir. Stres ve üzüntüden uzak durulmalı, sakin ve mutlu bir hamilelik geçirmeye özen gösterilmelidir.

2015 – 2017 yılları arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde bir çalışma yapılmıştır. Çalışmaya sigara içmeyen 1029, sigara içen 261 gebe dâhil edilmiştir. Yenidoğanın doğum haftası, doğum ağırlığı, boyu, doğum sonrası muayene sonuçları sigara içen gebelerde daha düşük bulunmuştur. Sigara içen gebelerin yenidoğanlarının doğum ağırlığı sigara içmeyen gebelere göre 162 gram daha düşük bulunmuştur. Sigara içen gebelerde ödem oluşumu, bebeğin gelişme geriliği, ölü doğum ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatış oranları sigara içmeyen gebelere göre daha fazla saptanmıştır.

• Embriyonun sağlıklı gelişebilmesi için alınması gereken tedbirleri çeşitli kaynaklardan araştırınız. Yukarıdaki araştırma verilerinden ve kendi araştırmanızın sonucundan yararlanarak bu konuyu arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap: Embriyonun anne karnında sağlıklı gelişebilmesi için alınması gereken tedbirler. Anne adayının beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Dengeli ve düzenli beslenmeye önem vermelidir. Anne adayı her türlü zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Özellikle sigara ve alkol almamalı sigara içilen yerlerden uzaklaşmalıdır. Belli aralıklar ile doktor kontrolüne gitmelidir. Hamile bayanlarda sık görülen demir eksikliğine karşı demir yönünden zengin besinleri tüketmelidir. Düzenli yürüyüşler yapmalıdır. Ağırlık kaldırmamalıdır. Ruhsal ve psikolojik olarak rahat olmalıdır. Su ve sıvı alımlarını doktorun belirttiği şekilde almalıdır. Kahve ve çay tüketimini azaltmalıdır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Tutku Yayınları Ders Kitabı Cevapları Tamamı İçin Tıklayınız

Yorum yapın