7. Sınıf Tutku Fen Bilimleri Sayfa 202 Cevapları Tutku Yayınları - derskitabicevaplarim.com

7. Sınıf Tutku Fen Bilimleri Sayfa 202 Cevapları Tutku Yayınları

7. sınıf fen bilimleri sayfa 202 cevapları tutku yayınları. 7.Sınıf Tutku Yayıncılık Fen Bilimleri Sayfa 202 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

7. Sınıf Tutku Fen Bilimleri Sayfa 202 Cevapları

Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden faktörler nelerdir

Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden faktörler nelerdir, Bitki ve hayvanlardaki üreme çeşitlerini çeşitli kaynaklardan araştırınız bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

1. Bitki ve hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden faktörler nelerdir?

Cevap: Çevrenizden; “Dengeli ve düzenli beslenmezsen yeterince büyüyemezsin.”, “Düzenli egzersiz yaparak sağlıklı gelişebilirsin.”, “Düzenli uyku büyüme ve gelişimin için çok önemlidir.” gibi cümleler duymuşsunuzdur. Beslenme, egzersiz yapma, uyku büyüme ve gelişmeye etki eden faktörlerden bazılarıdır.

2. Bitki ve hayvanlardaki üreme çeşitlerini çeşitli kaynaklardan araştırınız.

Bitki ve hayvanlarda üreme çeşitleri

Eşeyli Üreme

Eşeyli üremenin gerçekleşmesi için yumurtanın çekirdeği ile spermin çekirdeğinin birleşmesi gerekir. Bu birleşme olayına döllenme denir.

Sperm ve yumurta bazı hayvanlarda anne vücudunda birleşirken bazıları dış ortamda birleşir. Suda yaşayan canlılarda ve kurbağalarda yumurta ve sperm anne vücudu dışında birleşerek döllenme gerçekleştirir. Bu olaya dış döllenme denir. Karada yaşayan canlılarda ise döllenme anne vücudu içinde olur. Bu döllenmeye iç döllenme denir. Kedi, at, yılan, kuş gibi karada yaşayan canlılar iç döllenme yapar.

Bitkilerin üreme organları, çiçek kısmındadır. Çiçek, aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi çiçek sapı, çiçek tablası, çanak yaprak, taç yaprak, erkek organ ve dişi organdan oluşur.

Erkek organ:

Başçık: Çiçek tozlarının (polenlerin) bulunduğu kısımdır. Polenler, erkek üreme hüclerini içerir.

Sapçık: Başçığı taşır.

Dişi organ:

Tepecik: Polenlerin dişi üreme organına yerleştiği ilk kısımdır. Yapışkan bir yapıdadır.

Dişicik Borusu: Polenlerin tepecikten yumurtalığa taşındığı borudur.

Yumurtalık: İçinde bir veya birkaç tane tohum taslağı bulunur. Tohum taslağının içinde dişi üreme hücresi (yumurta) yer alır.

Bitki ve Hayvanlarda Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler Anne karnında başlayıp yetişkin bir birey olana kadar devam eden boy ve kütle artışına büyüme denir. Büyümenin yanında fiziksel, duygusal, sosyal ve kültürel değişiklikleri de içine alan sürece gelişme denir. Hayvanlarda büyüme ve gelişmeye etki eden faktörler şunlardır:

  • Yeterli ve dengeli beslenme
  • Anne ve babadan aktarılan genler
  • Salgılanan çeşitli hormonlar
  • Yaşam koşulları ve iklim şartları
  • Çevreye uyum kabiliyeti (adaptasyon)

7. Sınıf Fen Bilimleri Tutku Yayınları Ders Kitabı Cevapları Tamamı İçin Tıklayınız

Yorum yapın