8. Sınıf SDR Dikey Fen Bilimleri Sayfa 206 Cevapları

8. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Fen Bilimleri Sayfa 206 Kendimizi Değerlendirelim Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Madde döngülerinin yaşam açısından önemi

Madde döngülerinin yaşam açısından önemi nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Madde döngüleri doğada birden fazla ve farklı bir şekilde meydana gelirler. Su döngüsü, karbon döngüsü, oksijen döngüsü, azot döngüsü bu döngülerden bazılarıdır. Madde döngülerinin gerçekleşmesi canlılık faaliyetlerinin devam etmesini sağlar.

Madde döngüleri, doğal çevrenin korunmasını, çevre kirliliklerinin azalmasını, çevre sorunlarının çözülmesini sağlar. Çevre dengelerinin oluşmasıyla canlılık faaliyetleri de hız kazanır. Canlıların enerji ihtiyacının sağlanması, solunumlarının gerçekleşmesi, temel ihtiyaçlarının da karşılanması madde döngüleri sayesinde gerçekleşmektedir.

Madde döngüleri olmasaydı bütün bunlardan bahsetmek mümkün olmazdı. Madde döngüleri çevresel dengenin de oluşmasını sağlar. Canlı nesillerinin devam etmesi, doğal dengelerin oluşması, hava olaylarının gerçekleşmesi madde döngülerine bağlıdır.

Madde döngülerinin canlılar için önemi nedir

1- Canlılar gereksinimlerini madde döngüleri sayesinde sağlarlar.
2- Hava, su, toprak, bitkiler ve hayvanlar arasında sürekli bir değişim ve alışveriş halindedir. Bu doğanın ve yaşamın sürdürülebilmesini sağlar.
3- Doğanın varlığı için gereklidir.
4- Canlıların yaşamı için önemlidir.

8. SINIF FEN BİLİMLERİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın