8. Sınıf SDR Dikey Fen Bilimleri Sayfa 237 Cevapları

8. Sınıf SDR Dikey Yayıncılık Fen Bilimleri Sayfa 237 Kendimizi Değerlendirelim Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Kendimizi Değerlendirelim 7-1

1) Şekilde özdeş A, B, C ve D cisimleri üzerindeki yük miktarları gösterilmiştir. Önce A, B ve C cisimleri birbirine dokundurulup ayrılıyor. Ayrılma işleminden sonra A cismi D cismine dokundurulup ayrılırsa son durumda D cisminin yük işaretinin ne olacağını açıklayarak aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.

Özdeş A, B ve C cisimleri birbirine dokundurulup ayrıldığında her birinde eksi yükler 2 fazla hâle gelir. Bu durumda A cismi D cismine dokundurulur ise fazla yükler paylaşılacağı için son durumda A ve D cisimlerinde eksi yükler 1 fazla hâle gelir. Dolayısıyla son durumda D cismi, eksi 1 yüklü hâle gelir.

2) Elektriklenme olayından parmak izi çıkarma işleminde nasıl yararlanıldığını araştırarak aşağıda verilen noktalı yerlere yazınız.

Parmak izinin alınmasında elektriklenmeden yararlanılır. Parmak izi elektriklenme özelliğine sahiptir. Üzerine dokunulan toz parmak izinin görünmesini sağlar.

8. SINIF FEN BİLİMLERİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın