9. Sınıf Meb Biyoloji Sayfa 109 Cevapları – derskitabicevaplarim.com

9. Sınıf Meb Biyoloji Sayfa 109 Cevapları

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarda iğ ipliklerinin oluşmasını engelleyen etken maddelerin kullanılmasının sebebi nedir

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarda iğ ipliklerinin oluşmasını engelleyen etken maddelerin kullanılmasının sebebi nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kanser, hücrelerin genlerindeki bozukluk nedeniyle hızlı ve düzensiz bir şekilde üremeleri ve bulundukları bölgede kontrolsüz üreme nedeniyle temel işleyiş bozulmalarına neden olması dolayısıyla meydana gelmektedir. Kanser bu nedenle öldürücü etkilere sebep olmaktadır.

Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar sayesinde bu zarar görmüş ve mutasyona uğramış hücrelerin üremesini engellemek amacıyla çoğalma safhasında bölünmeyi gerçekleştirmek için gerekli iğ ipliklerinin oluşması engellenmektedir. Böylece çoğalmanın önüne geçilmekte ve stabil bir şekilde hastalık kontrol altında tutularak tedavi süreci takip edilmektedir. Kanserin çarelerini arayan doktorlar, gen ve hücre üzerinde araştırmalarını ve deneylerini sürdürmektedir.

İğ ipliklerinin oluşumu bölünmede, kromozomların sentromerlerinden tutunmasında ve hareket ettirilmesinde önemlidir.
Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlarda iğ ipliklerinin oluşmasını engelleyen etken maddelerin kullanılmasının temel nedeni, hücre bölünmesini engellemektedir. 
Kanser hücresinin bölünmesini durdurarak  büyümesini ve tümör büyümesini engellerler.

9. SINIF MEB YAYINLARI BİYOLOJİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın