9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Genleşmenin Bağlı Olduğu Değişkenler Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Isı ve Sıcaklık Sayfa 252, 253, 254, 255, 256, 257 Genleşmenin Bağlı Olduğu Değişkenler Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Genleşmenin Bağlı Olduğu Değişkenler Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Isı ve Sıcaklık Sayfa 252, 253, 254, 255, 256, 257 Genleşmenin Bağlı Olduğu Değişkenler Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 253 Cevabı

Termometrelerde cıva ya da alkol kullanılmasının sebebini genleşme katsayısı üzerinden açıklayınız.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 254 Cevabı

Aynı ortamda bulunan, eşit hacimli K, L ve M maddelerinin sıcaklıkları arasındaki ilişki TL>TK=TM şeklinde ve genleşme katsayıları arasındaki ilişki M > L > K şeklindedir. Bu üç cisim birbirine temas ettirilerek termal dengeye ulaşıldığında hacimleri arasındaki ilişki ne olur?

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 255 Cevabı

Metallerin hacimce genleşme ya da büzülmesini incelemek için yanda verilen Gravzant halkası kullanılır. Gravzant halkasındaki küre, halkadan ancak geçebilecek şekilde boyutlandırılmıştır. Küre ısıtıldığında genleşir ve halkadan geçemez hâle gelir. Buna göre,

a) Gravzant halkasından ancak geçebilen çelik ve alüminyum kürelerin sıcaklıkları 10 oC artırıldığında küreler halkadan geçebilir mi?

b) Kürelerin halkadan geçebilmesi için neler yapılabilir?

c) Gravzant halkasından ancak geçebilen çelik ve alüminyum kürelerin sıcaklıkları 10 oC azaltıldığında hangisi halkadan daha rahat geçer?

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 256 Cevabı

Benzin istasyonlarında yakıtlar, yer altındaki depolarda muhafaza edilir. Benzin almaya gelen araçların deposu, bu benzinle doldurulur. Yaz aylarında deposu tam doldurulan araçlarla yolculuk yapılmaz ve güneş altında bırakılırsa araç depo kapaklarında benzin sızıntısı gözlenebilir.
Buna göre,

a) Depo kapaklarında oluşan sızıntının sebebi nedir?

b) Sızıntının olmaması için neler yapılabilir?

Katı ve sıvıların genleşmesi ve büzülmesine günlük hayattan örnekler belirleyiniz. Belirlediğiniz örneklerin avantaj ve dezavantajları hakkında tartışınız.

Katılarda genleşme boyda uzama, yüzey alanı ya da hacim olarak büyüme şeklinde meydana gelir. Genelde sıcaklıktaki değişimler genleşmeye neden olmaktadır.

Katı ve sıvılarda genleşme örnekleri:

– tren rayları
– elektrik telleri
– termometre (sıvıların genleşme prensibine dayalı geliştirilmiştir)
– kaynayan suyun çaydanlıktan taşması
– sıcak hava balonları
– araç lastikleri…

Örneğin tren raylarında genleşmenin bir dezavantajı rayların hasar görerek kazalara neden olabilmesidir. Ya da sıcakta genleşip sarkan elektrik telleri felaketlere neden olabilmektedir.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 257 Cevabı

Deniz seviyesinde sıcaklığı 0 oCʼden biraz az olan bir buz küpü, sıcaklığı 0 oC olan bir suyun içine atılırsa ne olur? Açıklayınız.

Görseli inceleyerek T1, T2, T3 sıcaklıkları ile d1 ve d2 özkütlelerini büyükten küçüğe sıralayınız.

9. SINIF MEB YAYINLARI FİZİK DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın