9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı İletken ve Yalıtkanlarda Yük Dağılımı Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 6. Ünite Elektrostatik Sayfa 282, 283, 284, 285 İletken ve Yalıtkanlarda Yük Dağılımı Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

9. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı İletken ve Yalıtkanlarda Yük Dağılımı Cevapları

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Meb Yayınları 6. Ünite Elektrostatik Sayfa 282, 283, 284, 285 İletken ve Yalıtkanlarda Yük Dağılımı Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 282 Cevabı

Salih’in lastik top, sert plastikten yapılmış kalem, plastik oyuncak seçimi doğru mudur? Açıklayınız.

Salih, yaptığı bu deneyler sonucunda cisimlerden birinin yüklenmediği fikrini savunuyor. Sınıf arkadaşı Elif ise Salih’in bu savunduğu fikrin hatalı olduğunu söylüyor. Sizce Salih’in savunduğu fikir nedir? Salih mi, Elif mi haklıdır? Sebebiyle açıklayınız.

Yarıçapı 3r ve yükü -5q olan K küresine, r yarıçaplı +33q yüke sahip L küresi dokunduruluyor. Daha sonra L küresi, yükü -6q olan elektroskopun topuzuna dokunduruluyor. Elektroskopun yapraklarının hareketi için ne söylenebilir?

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 283 Cevabı

1. Balonun yün kumaşa sürtülen tarafının kâğıt parçalarına yaklaştırılması durumunda kâğıt parçalarının hareketini sebepleriyle açıklayınız.

Sürtünme ile elektriklenmede birbirine sürtünen cisimlerden biri diğerine elektron verir ve kendisi pozitif (+) yükle yüklenir. Elektron alan cisim üzerinde(–) yük fazlalığı oluşacağı için negatif (–) yükle yüklenir. 

Balonun ve yün kumaşın birbirine sürtülmeden önce pozitif ve negatif yük miktarları eşit olduğu için cisimler yüksüzdür.Sürtünme sırasında iki cisim arasında yük alış verişi gerçekleşir ve sürtünmeden sonra cisimlerdeki (+) ve (-) yük dengesi bozulur. Yün kumaştaki negatif yüklü elektronlar balona geçer. Böylece yün kumaş pozitif yüklü, plastik balon ise negatif yüklü olur.

Negatif yük ile yüklenen balon kağıt parçalarına yaklaştırılması sonucunda balonun negatif yük ile yüklenmesinden dolayı kağıt parçaları hareket eder.

2. Balonun yün kumaşa sürtülmeyen tarafının kâğıt parçalarına yaklaştırılması durumunda kâğıt parçalarının hareketini sebepleriyle açıklayınız.

3. Bu etkinlikte balon yerine alüminyum kâğıt kullansaydınız kâğıt parçacıklarının hareketlerinde değişiklik olur muydu? Etkinlikte alüminyum kâğıt kullanılmamasının nedeni ne olabilir?

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Fizik Ders Kitabı Sayfa 285 Cevabı

Yalıtkan sap üzerindeki yüksüz M cismi, yüksüz ve iletken L küresinin dış yüzeyine şekildeki gibi metal bir telle bağlanıyor. Negatif yüklü K cismi, kürenin içine sarkıtılıyor.

Buna göre,

a) Son durumda M cisminin yük işareti ne olur?

b) Aynı düzenekte M küresi negatif yüklü, K küresi yüksüz olsaydı K küresi elektrikle yüklenebilir miydi? Açıklayınız.

9. SINIF MEB YAYINLARI FİZİK DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın