9. Sınıf Biyoloji Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55

ATP, hormon ve enzimlerin canlı yapısındaki önemi

ATP, hormon ve enzimlerin canlı yapısındaki önemi hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

ATP, canlıların enerji birimi olarak tanımlanabilir. Bu yüzden oldukça önemlidir.
Hormon, düzenlemede görev yapan, bezler tarafından salgılanan ve kan yolu ile taşınan salgılardır. Hormonlar olmasa veya kandaki miktarında değişme olsa, vücudumuzun sağlığı bozulur.
Enzim, vücuttaki kimyasal tepkimeleri hızlandıran organik maddedir. 

Protein sentezinde enzimler rol oynar. Solunum veya fotosentez, enzimler ile gerçekleşir. 
Eğer enzim olmasaydı bu tepkimeler ya olmazdı, ya da çok yavaş gerçekleşirdi.

ATP, Hormon ve Enzimlerin Canlı Yapısındaki Önemi

Yaşamak için enerjiye ihtiyacımız vardır. Ancak vücudumuz enerjiyi saf şeker ya da saf proteinden elde etmez. Vücudumuzun kullanabileceği enerji bileşimi( ATP) oldukça farklıdır. Günlük hayatımızda tükettiğimiz şeker, yağ ve proteinler enerjiyi kullanabilmemiz için farklı bir formata girerler. Yağ, şeker, protein nasıl enerjiye dönüşür? Vücudumuz herhangi bir fiziksel aktivitede yada normal metabolizmal faaliyetlerinde kullanılabilir enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi ATP denilen ve adenosine üç fosfat yoluyla yapışmış olan maddeler ile sağlar. Bu enerji ATP’de bulunan fosfatın parçalanarak ADP oluşturması ile ortaya çıkar. Bu tamamen doğal bir döngüdür ve vücudumuz bu döngüyü gün boyu sürekli yapar.
Proteinsiz bir yaşamak mümkün değildir. Çünkü proteinler vücudun temel yapıtaşlarıdır. Ayrıca insan yaşamında son derece hayati öneme sahip olan enzim ve hormonların yapılarını oluştururlar. Enzim ve hormonlar vücutta belirli görevlerde ve reaksiyonlarda uzmanlaşmışkarmaşık protein molekülleridir. Bunlar vücut içerisindeki koordinasyonun sağlanmasından temel hayat fonksiyonlarının sürmesine kadar birçok önemli görevi yürütürler. Yani hormon ve enzimler canlı yapısındaki en önemli ve hayati parçalardır.

9. SINIF TUTKU YAYINLARI BİYOLOJİ DERS KİTABI CEVAPLARI

Yorum yapın