Acı Tütün Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Acı Tütün'ün Fotoğrafı

Kitap Acı Tütün
Yazarı Necati Cumalı
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2010

Necati Cumalı tarafından 2010 yılında kaleme alınmış olan Acı Tütün kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Acı Tütün pdf, Acı Tütün konusu, Acı Tütün karakterleri, Acı Tütün yorumları, Acı Tütün açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Acı Tütün – Necati Cumalı


Acı Tütün Kitabının Karakterleri

Ferit Taşçı: Tütün toplayarak kazandığı para ile Binnaz ile evlenmeye çalışan bir delikanlıdır. Sakin ve oldukça iyi mizaçlı bir karakteri olan genç bir adamdır.

Binnaz: Ferit ile resmi nikahlı olarak evli olmasına rağmen, henüz bir düğün yapmadıkları için ondan ayrı yaşamak zorunda kalan bir genç kızdır.

Doktor Ziya Somer: Karısı son derece müsrif olan bir adamdır. Karısının aç gözlü olması sebebi ile tütün işine girmek zorunda kalmıştır.


Acı Tütün Kitabının Konusu

Yazar romanında Urla halkının hayatını kendisine konu edinmiştir. O sıra Urla halkı tütün toplamak ve hasat yapmak ile meşguldür. Romanda da tütün toplamak ile uğraşan köylülerin sosyal hayatları detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Hayat mücadeleleri ve köylüler arasındaki sosyal ilişkiler romanın konusu oluşturmaktadır.


Acı Tütün Kitabının Özeti

Tütün piyasası açılmıştır. Hemen herkes bu senenin hasadının iyi geçmesi sebebi ile çok mutludur. Urla’daki tütüncüler ve tütün toplayıcıları bu seneki hasada fazlası ile umut bağlamışlardır. Ferit’te bu seneki hasattan çok para kazanacağını düşünmektedir. Bu sayede Binnaz ile evlenebilecektir.

Tütün sahipleri, tütünün fiyatlarının belirlenmesini ve piyasasının açılmasını heyecanla beklemektedir. Ancak fiyatlar açıklandığında ortaya sevinç yerine bir uğultu çıkmıştır. Çünkü açıklanan fiyatlar beklentilerin yarısı kadar dahi değildir. Tekel’in taban fiyatı düşük olduğundan tütün piyasası tüccarların eline geçmiştir. Bu durumda doğrudan köylülerin topladığı tütünün fiyatlarını etkilemiştir. Hem tütün sahipleri hem de tütün toplayıcıları bu durumdan hiçte memnun değildir. Ancak özellikle demokrat partinin seçimlerde tüccarların yardımını fazlası ile görmesi bu duruma kimsenin ses çıkaramamasına sebebiyet vermektedir. Köylülerin tamamı yaşanan durum karşısında hem şaşkın hem de sinirlidir.

Bunun üzerine köylüler tütünlerini satmaktan vazgeçerler. Yapılan bu boykot neredeyse tüm Ege’ye yayılmayı başarmıştır. Ancak parasız kalan köylüler mallarını satamamak için direnirken bir yanda da borçları ortaya çıkmaktadır. İstedikleri direnci borçları yüzünden gösterememeye başlamışladır. Bu yüzden bu boykot daha fazla devam edemeyecek gibi görünmektedir ve nitekim boykot daha fazla devam edemez. Köylüler isteseler de istemeseler de yetiştirdikleri tüm ürünleri tüccara satmak zorunda kalmaktadırlar. Kasabanın doktoru olan Ziya Bey dahi yaşanan bu durum karşısında tütün piyasasına atılan bir tüccar olarak köylülerin karşısına çıkar. Tüccarlar bu durumdan iyi kazanç elde edecekken köylüler yaşadıkları durumun kabul edilemez oldukları düşünseler dahi mecbur kalmaktadırlar.

Tütüncülerin içerisinde ise sadece Yusuf sözünü tutmuştur. Tütünlerini kimseye satmamaya ve boykotu devam ettirmeye kararlıdır. Tütünlerini hiçbir şekilde düşük fiyata satmak istememektedir. Arabacı Yusuf olarak da bilinen Yusuf, tütünlerini neredeyse yok pahasına satmak yerine tüm tütünlerini herkesin gözü önünde cumhuriyet alanında yakar. Yaşanan bu olaylar sebebi ile tütünlerini ucuza satmak zorunda kalan köylüler bir örgüt kurma kararı alırlar. Artık kimse haksızlık söz konusu olmasını istememektedir.


Acı Tütün Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Acı Tütün romanı, Necati Cumalı’nın tütün üçlemesi olarak bilinen romanlarından bir tanesidir.
  • İlk baskısı 1974 yılında yapılmıştır. Bakısının yapılmasından itibaren okuyucuların dikkatini çekmeyi başarmış bir romandır.
  • Yazarın kitabında otobiyografik özellikler de yer almaktadır. Yazdıkları ve anlattıkları yaşamı boyunca gördükleri, şahit oldukları ya da duyduklarını içermektedir. Çoğu zaman olayların içerisinde kendileri ya da benzer insanlar yer almaktadır.
  • Romanın mekanı ise İzmir’in Urla ilçesinde bir köy olarak belirlenmiştir. Olaylar bu köyde geçmektedir.

Acı Tütün Kitabının Açıklaması

Kalın yerinizde! Üstüme varmayın!”

Gelenler durdu. Yusuf’un bir kibrit çaktığını gördüler. Önündeki ilk balyaya tuttu kibriti. Bir kibrit daha, onun yanındaki balyaya. Kuru tütünler önce bir duman salmıştı.

Sonra bir alev topu yükselivermişti alanın ortasında… Arabasına bindiğini gördüler Yusuf’un. Bir elinde dizginler, ayakta dimdikti. Kamçıyı tuttuğu öbür elini kaldırıp uzaklaştı. Tekel’e doğru:

“Dumanını alırsınız dedim, alın, sizin olsun!”


Yorum yapın