Ağaçtaki Ev Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Ağaçtaki Ev'in Fotoğrafı

Kitap Ağaçtaki Ev
Yazarı Bianca Pitzorno
Türü Hikaye Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2012

Bianca Pitzorno tarafından 2012 yılında kaleme alınmış olan Ağaçtaki Ev kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Ağaçtaki Ev pdf, Ağaçtaki Ev konusu, Ağaçtaki Ev karakterleri, Ağaçtaki Ev yorumları, Ağaçtaki Ev açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Ağaçtaki Ev – Bianca Pitzorno


Ağaçtaki Ev Kitabının Konusu

Biri çocuk biri yetişkin iki kişinin şehirden uzak ama sevdiklerine yakın yeni bir hayat kurmalarını konu alan roman, apartmanlarda yaşamaktan ve evin gürültüsünden bıkmış günümüz insanına büyülü gerçekçi bir hikâyeyi konu ediniyor.


Ağaçtaki Ev Kitabının Özeti

İtalyan çocuk edebiyatının sıra dışı yazarı Bianca Pitzorno’nun bu eseri biri çocuk diğeri yetişkin iki insanın şehirden uzakta yeni bir yaşam sürmelerini anlatıyor. Farklı canlıların bir arada yaşamasını karikatürize ederek bizlere büyülü gerçekçi bir masal anlatıyor.

Uçan köpekler, konuşan kediler, miyavlayan bebekler, etobur bitkiler, bebek getiren leylekler, elektrik üreten balıklar daha neler neler…

Şehirdeki apartman dairesinde yaşamaktan sıkılan sekiz yaşındaki Aglaia ve bir yetişkin olan Bianca kocaman bir meşe ağacında kedileri Mürdüm ile yaşamaya başlarlar. Bir süre sonra ağaçta yalnız olmadıklarını fark ederler. Bu ağacın garip komşusu Çalçene Boşboğaz Bey ile tanıştıkları gün huzur kaçıran garip olaylarda başlar.

Kitabın devamında göç eden leylekler çatısına pisledikleri için Çalçene Boşboğaz Bey’in epey gözlem yaptıktan sonra fırsatını kollayıp birkaçına ateş etmesiyle olaylar gelişir.

Tuhaf komşu yetmezmiş gibi birde ağacı kesmeye romancılar gelir.

Bin bir zahmetle yaptıkları ve pek çok sıkıntıya katlandıkları evlerinin üzerinde bulunan ağacı kesmeye gelen ormancılara sıkı bir ders verirler.

Evde bir köpek ve bir kedi; bir de leyleklerin bıraktığı dört bebek ile iyi bir çete görünümü veren ev ahalisi ormancıları kovalamakta önce epey zorlanırlar. Daha sonra akıllarına müthiş bir fikir gelir: “afallayacakları bir şey” İsmi Altın kız olan köpeğin kanatlanıp uçmasını gören ormancılar arkalarına bile bakmadan korkudan kaçar giderler. Onca uçma denemesine rağmen bir türlü uçamayan Altın kız evini kurtarmak pahasına tüm gayretiyle kanatlanır, torpil balığı tüm gücü ile elektrik üreterek sağladığı ışık ile bu uçuşu bir şova dönüştürür. Velhasıl ışıklar içinde bir köpeğin havalanışı ormancıları kaçırır. Ve mutlu son, ev sahiplerinindir.

On yaş ve üzerin çocuklarımız için tavsiye edilen bu kitap ile hayal gücünüz gelişebilir. Bunun yanında fazla kurgusal olması ve aşırı olağan dışılık abartı mı çocuklarımızın zihni karışır mı? İsterseniz kitabı okuyup siz karar verin.


Ağaçtaki Ev Kitabının Açıklaması

Ağaç tepesinde yeni bir yaşam, huysuz bir komşu ve tuhaf olaylar!

Sosyal sorunları masalsı bir mizahla ele alan, İtalyan çocuk edebiyatının sıra dışı yazarı Bianca Pitzorno ilk kez Türkçe ‘de. Biri çocuk diğeri yetişkin iki insanın şehirden uzak ama sevdiklerine yakın yeni bir yaşam kurmalarını işleyen roman, apartmanlara tıkılıp yaşamaktan, şehirlerin gürültüsünden bıkıp usanan günümüz insanına, büyülü gerçekçi bir masal anlatıyor. Farklı canlıların bir arada yaşamasını karikatürize eden Pitzorno, insanın doğayı değiştirici özelliğine vurgu yapıyor. Hayvanların uyum sağlama yetileriyle, insanların bulundukları ortamları uyarlayıcı yönleri arasında mizah dolu bir zıtlık yaratan kitapta, uçan köpekler, konuşan kediler, miyavlayan bebekler, etobur bitkiler, usta sanatçı Quentin Blake’in neşeli desenleriyle canlanıyor.

Aglaia da, Bianca da şehirde apartman dairesine tıkılıp yaşamaktan sıkılmışlardı. Aglaia sekiz yaşındaydı, Bianca ise bir yetişkindi. Kocaman bir meşenin dallarında kendilerine sıcak bir yuva kurdular ve kedileri Mürdümle birlikte keyifli bir yaşama başladılar. Ağaçtaki evi başka bilen yoktu. Daha doğrusu, onlar öyle sanıyordu. Ağaca ne zaman yerleştiği bilinmeyen tuhaf komşuları Çalçene Boşboğaz Bey’le tanıştıkları gün, huzurlarını kaçıran olaylar da başladı…


Yorum yapın