Ak Topraklar Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Ak Topraklar'ın Fotoğrafı

Kitap Ak Topraklar
Yazarı Emine Işınsu
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1971

Emine Işınsu tarafından 1971 yılında kaleme alınmış olan Ak Topraklar kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Ak Topraklar pdf, Ak Topraklar konusu, Ak Topraklar karakterleri, Ak Topraklar yorumları, Ak Topraklar açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Ak Topraklar – Emine Işınsu


Ak Topraklar Kitabının Karakterleri

Bayındır Bey: Yiğit, cesur, bilge ve aynı zamanda iyi bir komutandır.

Yağmur: Bayındır Bey’in oğludur. O da babası gibi yiğit ve cesurdur.

Erdem Bey: Bayındır Bey’in dostudur.


Ak Topraklar Kitabının Konusu

Çağrı ve Tuğrul Beyler döneminden başlayarak Sultan Alparslan dönemine kadar Oğuzların yurt edinme mücadelesini ve Anadolu’yu vatan yapmanın anahtarı olarak kabul edilen Malazgirt Zaferi’ni anlatan bir romandır.


Ak Topraklar Kitabının Özeti

Bayındır Bey bir Türkmen Beyidir. Onun zamanında Selçuklu Devleti’nin hükümdarı Alparslan’dı. Bayındır Bey kendi beyliği ile Selçuklu Devleti’ne katılır. Selçuklu Devletinde uç beyi olarak çalışmaktadır. Bizans’a sürekli baskınlar yapar. Başlangıçta beş çocuğu olan Bayındır Bey’in baskınlarda dört çocuğu şehit olur. Daha sonra Bayındır Bey Bizans topraklarında casusluk yapmaya başlar. Bu arada Selçuklu Devleti de Anadolu ve İran’da ilerleyerek büyük başarılar elde etmiştir. Bizans’ta bu ilerlemeyi durdurmak için savaş girişimlerini başlattır. Savaş hazırlıkları her iki tarafta da çok ciddi bir şekilde devam eder. Bu arada Bayındır Bey, Rumen Piskoposluğunun çok güvendiği komutanlardan biri olmayı başarır.

Bizans ordusu Konstantinopolis’ten harekete geçer. Yoldaki Türkmen aşiretleri yakıp yıkar. Yirmi dört Ağustos’ta Malazgirt’e varırlar. Bu sırada Selçuklu Devleti’nin ordusu da organize edilerek Malazgirt’e varır. Savaştan bir gün önce Bayındır Bey Bizans ordusundan gizlice kaçarak Alparslan’ın ordusuna katılır. Selçuklu ordusuna Bizans ordusu hakkında önemli bilgiler verir. Alparslan ordusunu hazırlar ve savaşı başlatır. Bayındır Bey’in yardımıyla Bizans yenilir.


Ak Topraklar Kitabının Açıklaması

Kuzey ve Doğu Türklüğü için Anadolu “Akülke”dir, “Ak Topraklar”dır. Çünkü “Ak”, Güney demektir. Tıpkı Akdeniz gibi… Emine Işınsu, Ak Topraklar’ın Türk yurdu oluşunu Dede Korkut’un ağzından anlatmakta. Kitap, “Bismillahirrahmanirrahim; esirgeyen ve bağışlayan Tanrı’nın adı ile” başlıyor. Özge sözle başlayabilmezdi…

“Başbuğ, ak giyimli.

“Başbuğ, ak atın üstünde.

“Gayri Ak Topraklar Türk’ündür.”

diye bitiyor. Öyle de bitmişti. Bu başlangıçla bitiş arasında o insanların, Bayındır’ın, Selcen’in, Yamtar’ın, Yağmur’un ve daha nicelerinin, önünde durulmaz inançları, sevgileri, büyük devlet ve teşkilatçılık kabiliyetleri, Doğu Roma’ya karşı Büyük Selçuklu’nun hikâyesi vardır.


Yorum yapın