Ankara Ekspresi Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Ankara Ekspresi'nin Fotoğrafı

Kitap Ankara Ekspresi
Yazarı Esat Mahmut Karakurt
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1981

Esat Mahmut Karakurt tarafından 1981 yılında kaleme alınmış olan Ankara Ekspresi kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Ankara Ekspresi pdf, Ankara Ekspresi konusu, Ankara Ekspresi karakterleri, Ankara Ekspresi yorumları, Ankara Ekspresi açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Ankara Ekspresi – Esat Mahmut Karakurt


Ankara Ekspresi Kitabının Karakterleri

Seyfi: Almancayı çok iyi konuşabilen kültürlü, zeki ve yakışıklı bir adamdır.

Frolein Hilda: Asil bir aileden gelen ülkesine bağlı idealist biridir. Ayrıca güzelliği göz kamaştırır bir bayandır


Ankara Ekspresi Kitabının Konusu

Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında bir iç baskınla Türkiye’yi ele geçirme çabaları ve bu çabalar sırasında gizli servisler arasındaki mücadeleler anlatılıyor.


Ankara Ekspresi Kitabının Özeti

Türk ordusunun cesur istihbarat subaylarından Binbaşı Seyfi ile İstanbul-Ankara hattındaki Alman ajanları arasında geçen bir casusluk hikâyesi anlatılır. Dönemin güçlü devleti Almanya da Türkiye’yi işgal etmek istiyor. Bu amaçla aralarında çok güzel bir kadın olan Frolein Hilda’nın da bulunduğu en sevdikleri kadroyla İstanbul’a gelirler. İşlemin başlangıç şifresi “Ankara Ekspresi”dir.

Seyfi’nin görevi Almanya’nın faaliyetlerini durdurmaktır. Seyfi ve Frolein Hilda ilk kez bir Alman hastanesinde tanışırlar. Seyfi, hastanenin mühimmat yeri olduğu haberini doğrulamak için doğum yapmak üzere olan bir kadınla hastaneye kaldırılır. Hilda bir kadın doğum uzmanı olarak hastanededir.

Seyfi normal çevrede havalimanları yapan bir müteahhit olarak bilinir ve pek çok İngiliz ile tanışır. Alman ajanlarının başında bulunan Albay, Seyfi’nin ajan olduğunu düşünür ve Hilda’ya düşüncesini doğrulama görevini verir. Albay Hilda ve Seyfi’yi Ankara Palas Otel’de bir araya getirir. Hilda hastanede gördüğü adamın gördüğü adam olduğunu anlayınca albayın düşüncelerinin gerçeği ortaya çıkıyor.

Bu arada Almanlar kendi kamplarında yetiştirdikleri askerlerini Türkiye’ye kaçırmaya çalışıyor. Seyfi, bu faaliyetleri engellemek için Karadeniz’de bir Alman yük gemisini bir ihbar üzerine durdurur ve Frolein Hilada’nın askerler arasında olduğunu anlar. Askerleri gemiyle Almanya’ya geri gönderir, ancak Frolein Hilda’yı yakalar. Amacı, daha önce Almanlar tarafından yakalanan bir İngiliz ajanını kurtarmaktır. İngiliz ajanı karşılığında Hilda’yı serbest bırakır. Bu sırada Hilda, Seyfi’ye deliler gibi âşıktır.

Değişim bittikten sonra tüm Alman ajanları yakalanır ve Almanya’ya geri gönderilmek üzere bir tren tahsis edilir. Alman albay, işlerinin kötüye gitmesi nedeniyle Seyfi’ye karşı büyük bir kin besler. Hilda’dan Almanya’ya gönderilmeden önce Seyfi’yi öldürmesini ister. Hilda, Seyfi’ye onu son bir kez görmek istediğini söyler ve Seyfi bu teklifi kabul eder. Hilda o gece Seyfi’yi öldürmek için eve gider ama aşkı yüzünden onu öldürmeyi başaramaz ve Seyfi’den kendisini eş olarak kabul etmesini ister. Çünkü döndüğünde öldürüleceğini düşünür. Seyfi de Hilda’nın güzelliğinden etkilenmiş ve ona aşık olmuştur. Hilda’nın teklifini kabul eder ve onunla evlenir.


Ankara Ekspresi Kitabının Açıklaması

Edebiyatın ve özellikle romanın sevilmesinde ve geniş kitlelere yayılmasında büyük rolü olan Esat Mahmut Karakurt’un eserlerini Bilgi Yayınevi yeniden okurla buluşturuyor.

Ankara Ekspresi’nde, Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’yi içten bir baskınla ele geçirme çabaları ve bu çabalar esnasında gizli servisler arasındaki mücadeleler anlatılmaktadır.

Entrikalarla dolu çetin hayat şartlarında insanlar, zaman zaman amaçlarına ulaşmak için önlerine çıkan engelleri çiğnerler ama bazen en karmaşık ve zorlu mücadelelerde bile aşk denen duygu, aşılamaz bir engel olarak ortaya çıkabilir.


Yorum yapın