Başını Vermeyen Şehit Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Başını Vermeyen Şehit'in Fotoğrafı

Kitap Başını Vermeyen Şehit
Yazarı Ömer Seyfettin
Türü Hikaye Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2005

Ömer Seyfettin tarafından 2005 yılında kaleme alınmış olan Başını Vermeyen Şehit kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Başını Vermeyen Şehit pdf, Başını Vermeyen Şehit konusu, Başını Vermeyen Şehit karakterleri, Başını Vermeyen Şehit yorumları, Başını Vermeyen Şehit açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Başını Vermeyen Şehit – Ömer Seyfettin


Başını Vermeyen Şehit Kitabının Karakterleri

Kuru Kadı: Öykünün başkahramanıdır. İncecik boyunlu, çıkık alınlı, iri kafalı, esmer zayıf yüzlü, gayet titiz, gayet sert ve sinirli bir karakterdir.

Deli Mehmet ve Deli Hüsrev: Öykünün diğer önemli diğer karakteridir. Deli Mehmet ala bıyık, geniş beyaz çehreli, gök gözlüdür. Öyküde bu iki kişi şöyle betimlenir: Bunların ikisine de deli derlerdi.

Ahmet Bey: Palankanın (küçük kale) kumandanıdır.


Başını Vermeyen Şehit Kitabının Konusu

110 Osmanlı askeri tarafından savunulan Grijgal Kalesi, binden fazla düşman tarafından saldırıya uğrar. Bu savaşta Deli Mehmet isimli bir derviş şehit düşer ve düşman tarafından başı vücudundan ayrılır.

Bu savaşta kahramanlık gösteren dervişin hikayesidir.


Başını Vermeyen Şehit Kitabının Özeti

Ömer Seyfettin’in tarihi hikâyesinde, yüz on kişilik Osmanlı mücahitleri tarafından savunulan Grijgal Kalesi, binden fazla düşman tarafından saldırıya uğradı. Bu savaşta Deli Mehmet adında bir derviş şehit düşmüş ve kafası düşman tarafından gövdesinden kesilmiştir. Bunu gören yakın arkadaşı Deli Hüsrev, “Canını verdin, aklını kaybetme!” dedi. Bağırınca, kopan beden yerinden fırladı ve kendi başını alıp başını alan şövalyenin peşine düştü. Bu olağanüstü olay, buna tanık olan Grijgal yargıcı Kuru Mehmet tarafından destansı bir hikâyeyle anlatıldı. Yaşanan gerçeği anlatan bu destanın yüze yakın beyitti Peçevi Tarihi’nde yer almıştır. Usta hikâyeci Ömer Seyfettin (ö.1920) bu tarihi olayı Peçevi’den alıp “Başını Vermeyen Şehit” adıyla on beş sayfalık güzel bir hikâyeye dönüştürmüştür.


Başını Vermeyen Şehit Kitabının Açıklaması

Yarın arifeydi.

Öbür günkü bayram için hazırlanan beyaz kurbanlar, küçük Grijgal palankasının etrafında otluyorlardı. Karşıda… Yarım mil ötede Toygun Paşa’nın son kuşatmasından çılgın kışın hiddeti sayesinde kurtulan Zigetvar kalesi, sönmüş bir yanardağ gibi, simsiyah duruyordu.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın