Ben Ne Zaman Doğdum? Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Ben Ne Zaman Doğdum'un Fotoğrafı

Kitap Ben Ne Zaman Doğdum?
Yazarı Behiç Ak
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1997

Behiç Ak tarafından 1997 yılında kaleme alınmış olan Ben Ne Zaman Doğdum? kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Ben Ne Zaman Doğdum? pdf, Ben Ne Zaman Doğdum? konusu, Ben Ne Zaman Doğdum? karakterleri, Ben Ne Zaman Doğdum? yorumları, Ben Ne Zaman Doğdum? açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Ben Ne Zaman Doğdum? – Behiç Ak


Ben Ne Zaman Doğdum? Kitabının Karakterleri

Memo: Küçük bir kuşun doğumu üzerine, doğduğu günü sorgulayan, meraklı, sevimli bir çocuktur.

Tombiş: Memo’nun yakın arkadaşıdır.


Ben Ne Zaman Doğdum? Kitabının Konusu

Kitap, ne zaman doğduğunu merak eden ve doğduğunda neler yaşandığını öğrenmek isteyen küçük çocuk Memo’nun tanıdığı herkese doğum gününü sormasını konu edinir.


Ben Ne Zaman Doğdum? Kitabının Özeti

Yavru bir kuşun doğumu üzerine kendi doğumunu sorgulamaya başlayan Memo, tanıdığı herkese kendi doğumunu sormaya başlar. Onlarda Memo’ya doğumunda meydana gelen olayları anlatır. Ancak asıl üzüldüğü nokta ise en iyi arkadaşının doğum gününü doğrudan söylemesi ile olur.

Memo, bir kuş yumurtasının yumurtadan çıkması için günlerce bekler. Sonunda yumurta çatlayıp minik bebek ortaya çıkınca Memo bu mutluluğu annesiyle paylaşır. Bunun üzerine annesiyle arasında kısa bir konuşma geçer. Bu konuşmanın sonunda Memo annesine “Ben ne zaman doğdum?” diye sormaya başlar. Annesi o sırada mutfakta çalıştığı için Memo’ya sorusunu büyükannesine sormasını söyler. Memo, oturma odasında dantel ören büyükannesine gider ve sorusunu tekrarlar. Bu soru üzerine anneannesi oturduğu yerden kalkar ve masanın üzerine eğilir. Masa örtüsündeki bir danteli işaret ederek Memo’nun o danteli ördüğü gün doğduğunu söyler.

Memo, büyükannesinin tepkisinden çok etkilenir. Mutlu bir şekilde kardeşinin yanına gider. Aynı soruyu çok uzun boylu olan ağabeyine de sorar. Kardeşi Memo’ya duvardaki bir çizgiyi gösterir ve Memo’nun doğduğu gün o çizgiye ulaştığı gün olduğunu söyler. Ağabeyinin cevabına daha da sevinen Memo bahçeye çıkar. Dedesini bahçedeki çiçekleri sularken görünce yanına gider ve aynı soruyu ona sorar. Dedesi bu soruyu cevaplamak için Memo’yu kesilmiş bir ağaca götürür. Ağaçta bir çizgi göstererek bu çizginin daha o doğduğunda oluştuğunu söyler.

Memo farklı cevapları o kadar çok seviyor ki bu soruyu güneşe, elma ağacına, göle, göldeki kurbağaya soruyor. Güneş, Memo’nun kendisinden hemen sonra yani sabah doğduğunu söylüyor. Elma ağacı, Memo doğduğunda bahar olduğunu çünkü o zaman çiçeklerinin açıldığını söylüyor. Göl ayrıca Memo’nun doğduğu zamanın çok fazla yağmurla dolup taştığı yıl olduğunu söylüyor. Kurbağa, Memo’nun yarışmaya girdiği gün doğduğunu ve sonuncusu olduğunu söylüyor.

Amcasıyla görüşen Memo, bu soruyu elbette amcasına sorar. Çok kilolu olan amcası da bel kemerindeki deliklerden çok geride birini işaret ediyor. Sonra Memo’nun o deliği kullandığı yılda doğduğunu söylüyor. Memo bu soruyu karşılaştığı herkese sormaya kararlıdır. Bu sefer aynı soruyu kuzenine sorar. Çok uzun saçlı bir kız olan kuzeni Ayşe, saçlarını şimdi olduğundan biraz daha kısa göstererek Memo’nun saçları o uzunluktayken doğduğunu söylüyor. Memo, doğduğunda sokakta oynayan çocuklara sorup onlardan her türlü cevabı alır.

Biraz sonra koşan bir adama rastlayan Memo, adamı tanımamasına rağmen ona ne zaman doğduğunu sorar. Adam Memo’nun yaşını tahmin eder ve Memo’nun doğduğu saati yüz metre koşu rekoru ile ilişkilendirerek söyler. Memo bu cevabı çok iyi anlamasa da, bu cevabın da kötü bir cevap olmadığını düşünüyor. Daha sonra komşusu Mahmut Usta ile karşılaşır. Bu fırsatı kaçırmaz ve Mahmut Usta’ya ne zaman doğduğunu sorar. Mahmut Usta bir binayı gösterir ve o binanın ikinci katını yeni bitirdikleri sırada Memo’nun doğduğunu söyler.

Memo’nun herkese sorduğu ve birbirinden çok farklı cevaplar aldığı soruya Saatçi Dursun da kendi tarzında cevap veriyor. Dursun Amca’dan sonra Memo nihayet arkadaşı Tombiş’e sorar. Tombiş’in cevabı Memo’yu hepsinden daha çok şaşırtıyor. Çünkü Tombiş, Memo’nun kesin doğum tarihini söyler. Memo bu cevabı hiç beğenmez ve arkadaşının bu kadar basit bir cevap verdiğine inanmaz.


Ben Ne Zaman Doğdum? Kitabının Açıklaması

Pencerenin önündeki yumurta birdenbire çatladı. Memo günlerdir o yumurtayı gözlüyor. “Acaba içinden ne zaman kuş çıkacak?” diye annesine sorup duruyordu.

İşte beklenen an gelmişti.

“Bir kuş doğduu! diye bağırarak mutfağa koştu…


Yorum yapın