Bilinmeyen Bir Tanrıya Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Bilinmeyen Bir Tanrıya'nın Fotoğrafı

Kitap Bilinmeyen Bir Tanrıya
Yazarı John Steinbeck
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2019

John Steinbeck tarafından 2019 yılında kaleme alınmış olan Bilinmeyen Bir Tanrıya kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Bilinmeyen Bir Tanrıya pdf, Bilinmeyen Bir Tanrıya konusu, Bilinmeyen Bir Tanrıya karakterleri, Bilinmeyen Bir Tanrıya yorumları, Bilinmeyen Bir Tanrıya açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Bilinmeyen Bir Tanrıya – John Steinbeck


Bilinmeyen Bir Tanrıya Kitabının Karakterleri

Joseph Wayne: Hikayenin kahramanı Joseph, toprakla güçlü bir bağlantısı olan bir çiftlik sahibidir. O sağduyuludur, ancak toprağın tutkusu ile alevlendiğinde ara sıra ateşli eylemlere yönlendirilir. Elizabeth ile evlenir ve onu çiftlik sahibi yaşam tarzıyla tanıştırır ve birlikte Joseph’in babasından sonra John Wayne adında bir çocukları olur. Romanın sonunda Yusuf, toprağın kalbi olduğunu anlar ve yağmur yağdırmak için kendini feda eder.

Thomas Wayne: İkinci Wayne kardeşi Thomas’ın hayvanlarla özel bir bağlantısı var. Onların ruh hallerini ve duygularını hissedebilir ve onların yanında olmayı sever. Diğer erkekleri anlamaz veya özellikle sevmez ve tek yakın arkadaşı Joseph’tir. Rama’nın kocasıdır.

Burton Wayne: Wayne’in en büyük erkek kardeşi olan Burton, Hıristiyan dinine olan bağlılığı bakımından benzersizdir. O hastalıklı bir adam, ama Tanrı’nın onun acı çekecek kadar güçlü olduğunu düşündüğü için böyle yapıldığına inanıyor.

Benjy Wayne: En genç Wayne kardeşidir. Sorumsuz ve saygısız olmakla birlikte, çaresiz ve masum gibi görünen kardeşlerine bir suçlamadır.

Juanito: Bir Meksikalı olan Juanito, Joseph’in evini inşa etmesine yardım eden kereste taşıyıcılarının bir parçasıdır.

Willie: Kereste taşıyıcısı Ramos’un oğlu Willie’den en çok kâbuslarıyla ilgili olarak bahsedilir. Sık sık kendini, kollarını ve bacaklarını koparan yaratıkların çıktığı deliklerle dolu ıssız, boş bir manzarada bulmayı hayal eder.

Elizabeth McGregor: Joseph’in karısıdır. Zeki, kitap zekâsı olan bir kadındır, ancak dünyevi deneyimi yoktur ve anlamadığı şeyleri açıklamak için büyük ölçüde Rama’ya güvenir.

Rama: Rama, Thomas’ın karısıdır. O, çok deneyime sahip güçlü, dünyevi bir kadın ve annelikle ilgili her konuda uzman biridir. Erkeklerin düşündüğü veya yaptığı hemen hemen her şeyi hor görür.

John Wayne: John Wayne romanda sadece kısa bir süre için bir karakterdir, ancak roman boyunca güçlü bir varlık olarak kalır.

John Wayne: Joseph ve Elizabeth’in oğludur. Onun adaşı Joseph’in babasıdır.

Peder Angelo: Yakındaki Hint köyüne atanan rahip. Sıkı bir şekilde Hristiyandır ve etrafındaki pagan geleneklerine karşı savaşmaktadır.


Bilinmeyen Bir Tanrıya Kitabının Konusu

Bu romanda Steinbeck, insanın toprağıyla ilişkisini araştırıyor. Arsa, bir çiftlik kurmak için California’ya taşınan Joseph Wayne adlı bir adamı takip ediyor. Babası öldükten sonra üç erkek kardeşi ona katılır ve gelişen bir çiftlik yaratırlar. Bununla birlikte, bir kuraklık ülkeyi vurduğunda, Steinbeck erkeklerin inançlarının sarsılmasına nasıl tepki verdiğini analiz ediyor.

Roman, inancın ne anlama geldiğini ve farklı insanları nasıl etkilediğini inceler. Aynı zamanda, East of Eden gibi daha sonraki romanlarında da ortaya çıkan ortak bir tema olan çiftçi ve toprak arasındaki bağlantıyı tasvir eder.


Bilinmeyen Bir Tanrıya Kitabının Özeti

Bu hikayenin kahramanı, erken yaşamını babasının çiftliğinde doğup yaşayan bir çiftlik sahibi olan Joseph Wayne’dir. Her ikisi de zaten evli olan Burton ve Thomas’tan küçük, ancak Benjy’den büyük olan erkek kardeşlerinin üçüncüsüdür. Büyüdükçe toprakla özel bir bağ hisseder ve bir çiftlik kurmak ve bir aile kurmak için California’ya taşınmaya karar verir. Babası John Wayne, gitmemesi için ona yalvarır ama sonunda Joseph’in tutkusunu anlayınca razı olur ve onu kutsar. Batıya giderken Joseph, kendisini bir ev kurmaya ve hazır olduğunda bir şenlik düzenlemeye teşvik eden “İhtiyar Juan” ile tanışır. Bir süre dolaştıktan sonra, Joseph California’ya girer ve Nuestra Senora vadisindeki çiftliğini kaydeder. Ölen babasını simgeleyen büyük bir meşe ağacının altına evini inşa eder. İnşa ederken, Arkadaşlık karşılığında onun vaquero’su olmayı teklif eden bir Hintli Juanito ile çalışır. Joseph, periyodik gibi görünen ve bölgedeki tüm çiftçilerin başına bela olan uzun bir kuraklık olan “kuru yıllar”ı duyar. Ancak bir daha asla gelmeyeceklerinden emindir. Kardeşlerine yazar ve onlara gelip kendisine katılmalarını, yanındaki araziyi almalarını söyler. Joseph ve Juanito, kendilerine verilen toprakları keşfederken, bir çam ormanının ortasında yosunlu bir kayaya ve derin bir pınara rastlarlar. Herkesin kutsal olduğunu kabul etmesini sağlayan bir aurası var, ama aynı zamanda korkutucudur. Ancak bir daha asla gelmeyeceklerinden emindir. Kardeşlerine yazar ve onlara gelip kendisine katılmalarını, yanındaki araziyi almalarını söyler. Joseph ve Juanito, kendilerine verilen toprakları keşfederken, bir çam ormanının ortasında yosunlu bir kayaya ve derin bir pınara rastlarlar. Herkesin kutsal olduğunu kabul etmesini sağlayan bir aurası var, ama aynı zamanda korkutucudur.

Joseph daha sonra Monterey’den bir öğretmen olan Elizabeth ile tanışır. Birkaç başarısız denemeden sonra, Joseph elini kazanır ve evlenirler. Düğünden sonra çiftliğe döndüklerinde, Benjy’nin karısını baştan çıkarırken yakalayan Juanito tarafından bıçaklanarak öldürüldüğünü keşfederler. İki adam o gece daha sonra kutsal kayada buluştuğunda, Juanito, Joseph’ten kardeşinin intikamını almak için onu öldürmesini ister, ancak Joseph reddeder. Joseph, Juanito’nun devam edebilmesi için bunu bir kaza olarak göstermek istiyor, ancak Juanito, suçluluk duygusu geçtikten sonra geri döneceğine söz vererek çiftlikten kaçıyor. Elizabeth çiftliğe entegre olur ve ilk doğumu da dahil olmak üzere birçok konuda ona yardımcı olan Thomas’ın karısı Rama ile tanışır. Bir süre çiftlik gelişir ve Elizabeth bir çocuk doğurur. Joseph’in dindar bir Hıristiyan olan erkek kardeşi Burton, Joseph’le giderek daha fazla ilgilenmeye başlar. Ağaçla yaptığı faaliyetler, onunla konuştuğunu gördükten sonra ve görünüşe göre ona da kurban sunar. Bir süre sonra Joseph, Yaşlı Juan’a verdiği sözü hatırlar ve çiftlik bir Yeni Yıl fiestasının yeri olur. Fiesta’da gerçekleşen tüm pagan etkinliklerine tanık olan Burton, çiftliği terk etmeye karar verir. O gittikten sonra, kalan kardeşler Burton’ın onu öldürmek için ağacı kuşattığını keşfederler. Takip eden yağmursuz kışta, şiddetli bir kuraklık başlar ve herkes kurak yılların tekrar gelmesinden korkarken her şey ölmeye başlar. Burton çiftliği terk etmeye karar verir. O gittikten sonra, kalan kardeşler Burton’ın onu öldürmek için ağacı kuşattığını keşfederler. Takip eden yağmursuz kışta, şiddetli bir kuraklık başlar ve herkes kurak yılların tekrar gelmesinden korkarken her şey ölmeye başlar. Burton çiftliği terk etmeye karar verir. O gittikten sonra, kalan kardeşler Burton’ın onu öldürmek için ağacı kuşattığını keşfederler. Takip eden yağmursuz kışta, şiddetli bir kuraklık başlar ve herkes kurak yılların tekrar gelmesinden korkarken her şey ölmeye başlar.

Bir gün Joseph ve Elizabeth, Elizabeth’in korkusunu bastırmak için kutsal kayanın olduğu açıklığı ziyaret ederler. Elizabeth yosunlu kayaya tırmanmaya karar verir, ancak kayar ve düşer, boynunu kırar ve anında ölür. Joseph, Elizabeth’in cesediyle şok içinde çiftliğe döner. Rama, Yusuf’un ne kadar rahatsız olduğunu görür ve ihtiyaçlarını karşılamak için onunla yatar. Romanın ilerleyen bölümlerinde Yusuf, ilk doğan oğlunu ona verir. Bir süre sonra, kuraklık umutsuz önlemleri zorunlu kıldığında, Joseph ve Thomas çiftlikte kalmanın bir yolu olup olmadığını görmek için sahili keşfederler. Her akşam gün batımına ritüel olarak küçük yaratıklar kurban eden bir adamla tanışırlar ve Joseph onunla bir bağlantı hisseder. Döndükten sonra, Joseph ve Thomas sığırları yeşil otlaklar bulmak için San Joaquin’e sürmeye karar verirler. Son dakikada, Joseph kalmayı seçer, ancak akarsu ve yosunlu kaya ile çam korusu dışında tüm topraklar tarafından terk edilmiş hisseder. Yosunlu kayanın toprağın kalbi olduğuna ve yaşadığı sürece toprağın gerçekten ölü olamayacağına inanıyor. Daha sonra kayanın yanında yaşar ve kayayı ıslak ve canlı tutmak için suyu kullanarak pınarın yavaşça kurumasını izler. Juanito geri döner ve Joseph’i kasabanın rahibini, kuraklığı kırmak için yardımını istemek için ziyaret etmeye ikna eder. Rahip, endişesinin insan ruhlarının kurtuluşu olduğunu söyleyerek yağmur için dua etmeyi reddediyor. Joseph yenilgiye uğrayarak kayaya geri döner ve sadece derenin kuruduğunu ve kayanın ölmek üzere olduğunu görür. Kargaşa içinde kaybolan Joseph, ülkenin kalbi olduğunu anlar ve bu nedenle, kayayı kanıyla sulamak için bileklerini keserek kendini feda eder.


Bilinmeyen Bir Tanrıya Kitabının Açıklaması

Bilinmeyen Bir Tanrıya, pagan inançların söylencelerle, kadim kutsal kitapların batıl itikatlarla iç içe geçtiği bir atmosferde, hem koruyucu bir anıta hem bir alegoriye dönüşen kutsal ağacın gölgesinde mutluluk ve bolluk arayışındaki insanların kaçınılmaz kaderlerini resmeden gizemli, canlı ve özgün bir anlatı.

John Steinbeck, California’nın bereketli topraklarında yeni bir hayat inşa etmek üzere memleketini terk eden çalışkan ve hırslı bir çiftçinin bu umut ve hüsran dolu hikâyesinde insanla tabiat arasındaki bitmek bilmez çekişmeye olduğu kadar, insan ilişkilerinin temelinde yatan bağlılık, arzu ve inancın doğasına da ışık tutuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Gönderen: Tülay Otman


Yorum yapın