Bin Muhteşem Güneş Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Bin Muhteşem Güneş'in Fotoğrafı

Kitap Bin Muhteşem Güneş
Yazarı Halit Hüseyni
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2007

Halit Hüseyni tarafından 2007 yılında kaleme alınmış olan Bin Muhteşem Güneş kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Bin Muhteşem Güneş pdf, Bin Muhteşem Güneş konusu, Bin Muhteşem Güneş karakterleri, Bin Muhteşem Güneş yorumları, Bin Muhteşem Güneş açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Bin Muhteşem Güneş – Halit Hüseyni


Bin Muhteşem Güneş Kitabının Karakterleri

Meryem: Celil adlı zengin bir adamın hizmetçi olarak tuttuğu bir kadından gayri meşru doğan bir kız.

Celil: Yaşadığı şehirde üç eşi, dokuz çocuğu ve saygın bir insan.

Nana: Meryem’in Annesi. Gül Dalman köyünde yaşayan fakir bir taş ustasının kızıdır.

Rashid: Karısı ve çocukları ölmüş olan ve Kabil’de ayakkabı imalatı ile uğraşan Afgan bir adamdır. Daha sonra Meryem ve Leyla’nın kocası olacak.

Leyla: Fakir bir Afgan kızı.

Tarık: Leyla ile aşk yaşayan ve sağ ayağını bombalardan kaybeden neşeli bir genç adam.


Bin Muhteşem Güneş Kitabının Konusu

Yazar, “Bin Muhteşem Güneş” romanında, doğduğu topraklarda yaşanan dramları, küçük yaşta evlenen kızları, çocuksuz kadınları, geçmişte gömülü olan baba sevgisini ve çocukluk arkadaşını kesişerek anlatıyor. İki kadının hayatları ve dostluklarını ele alıyor.


Bin Muhteşem Güneş Kitabının Özeti

Meryem hayatına şanssız başlayarak, evlilik dışı doğmuştur. O dönemde Afganistan koşullarında böyle bir olay hoş karşılanmazdı. Babası Celil, Meryem ve annesini topluluk önünde konuşmaktan uzak tutmak için uzak, sessiz bir yere koydu ve her hafta Perşembe günleri Maryem’i ziyaret etti. Meryem babasının gelmesini dört gözle bekler ve onu görmek için can atardı, bazen gelmezdi, sonra çok üzülürdü ve gelecek haftayı beklerdi. Bir gün babasının özlemine dayanamayarak onu bulmak için şehre gitti ve babası tanınan bir kişi olduğu için bulmakta herhangi bir sıkıntısı çekmedi. Eve gittiğinde babası onu içeri almadan evine geri gönderir. Meryem hayal kırıklığına uğrar. Şimdiye kadar babasına duyduğu özlem ve hasret birden bire kayboldu. Eve döndüğünde Meryem daha da büyük bir şok yaşar. Annesi bir ihbar üzerine intihar eder. Bu olay üzerine babası onu evine götürür ancak henüz 14 yaşındaki Meryem ile kendisinden 30 yaş büyük bir adam olan Rashid ile evlenir. Maryem şimdi yaşadığı yerden uzak olan Kabil’e yerleşir. Raşit, Meryem’e ilk başta çok iyi davransa da çocuklarını veremediği için ona kötü davranmaya başlar.

Leyla ailesiyle Kabil’de yaşıyor. Küçükken iki ağabeyi Afganistan’ın işgali nedeniyle işgale karşı birliklere katılmış ve Leyla büyüdüğünde kardeşlerinin şehit olduğu haberi gelmiştir. Leyla’nın babası annesini Afganistan’dan ayrılmaya ikna etmeye çalışıyor ama annesi çocuklarını bu şekilde verdiğini söyleyerek her seferinde reddediyor.

Leyla’nın en yakın arkadaşı Tarık’la çok vakit geçiriyor aslında onu da seviyor. Zaman geçtikçe aralarındaki ilişki daha da büyür. Tarık, bir gün babasının iyi durumda olmadığını ve Kabil’i bırakıp Pakistan’a gideceğini söyleyerek Leyla’dan onunla evlenip gelmesini ister. Ancak Leyla ailesini terk edemez ve çocuklarını kaybetmiş olan ailesini yalnız bırakmak istemez. Gitmeyi sevdiği adamı izler. Ertesi gün babası annesini ikna ederek Pakistan’a yerleşmeye gideceklerini söyler, ancak bu ayrılıktan kısa bir süre önce bir bomba düşer ve Leyla annesini ve babasını kaybeder. Gözlerini açtığında yaralılardan kurtularak, komşusu Meryem ve Raşit Leyla Tarık’ın ölüm haberini alır, ailesini ve sevdiği adamı kaybeder. Raşit bu durumdan yararlanır ve evli olmayan bir kadının kendi evinde kalamayacağını söyleyerek Leyla ile evlenir.

Yorum

Hasreti, dostluğu, aşkı ve insanlığı en iyi şekilde anlatan Khaled Hosseini, Başarıyla kurduğu olay örgüsüyle, çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini gösteren muhteşem bir eserdir.


Bin Muhteşem Güneş Kitabının Açıklaması

Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar. Afganistanın Khaled Hosseinide yaşadığı gibi…

Bin Muhteşem Güneş, ilk romanı Uçurtma Avcısıyla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Hosseininin ikinci romanı. Yazar bu romanında da yine doğduğu toprakları anlatıyor. Bu kez iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden…

Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar…

Khaled Hosseini, hasreti, dostluğu, aşkı ve insanlığı en iyi anlatan yazarlardan. Başarıyla kurduğu olay örgüsüyle, çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini gösteren yaratıcı bir kalem.

Bin Muhteşem Güneş, kelimenin tam anlamıyla “beklenen” bir roman…


Yorum yapın