Bir Elin Sesi Var Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Bir Elin Sesi Var'ın Fotoğrafı

Kitap Bir Elin Sesi Var
Yazarı Anthony Burgess
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2019

Anthony Burgess tarafından 2019 yılında kaleme alınmış olan Bir Elin Sesi Var kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Bir Elin Sesi Var pdf, Bir Elin Sesi Var konusu, Bir Elin Sesi Var karakterleri, Bir Elin Sesi Var yorumları, Bir Elin Sesi Var açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Bir Elin Sesi Var – Anthony Burgess


Bir Elin Sesi Var Kitabının Karakterleri

Janet Shirley: Kitabın anlatıcısıdır. Henüz yirmi üç yaşında, eğitimsiz ve sığ bir kadındır.

Howard Shirley: Yirmi yedi yaşında ve Janet’in kocasıdır. Romanın açılışında, kullanılmış bir araba galerisinde çalışmaktadır. İngiltere’de ortalama bir hayat yaşayan adamdır.


Bir Elin Sesi Var Kitabının Konusu

Entelektüel ve sanatsal değerleri küçümseyen modern yaşamın materyalizmine öfkelenen Howard, dünyanın yozlaşmasını kişisel bir hakaret olarak algılar. Romanın anlatıcısı eşi Janet, eğitimsiz ve sığ bir kadındır. Reklamlar, kadın dergileri ve televizyon hayatını belirler.


Bir Elin Sesi Var Kitabının Özeti

Howard’ın alışılmadık bir yeteneği olan fotoğrafik bir hafızası vardır. Yeteneğini bir mega para TV yarışma programına girmek ve kazanmak için kullanır.

Daha sonra başka bir hediyeyi ifşa eder. Yarış sonuçlarını tahmin edebilir. Kazandıklarını yarış atlarında kumar oynuyor ve çift son derece zengin oluyor ve lüks otellerde kalarak dünyayı dolaşıyor.

Bununla birlikte, dönüşlerinde, gördükleri dünyanın yozlaşmasından iğrenen ve medeniyette yaklaşan bir düşüşün kehanet niteliğindeki bakışlarından rahatsız olan Howard, barbitüratlar tarafından birlikte intihar etmeleri gerektiğini ilan eder.

Janet direnir ve Howard’ı kömür çekiciyle öldürür. Janet paralarının geri kalanıyla kaçar, kocasını bir sandığa götürerek yurtdışında yeni bir hayata başlar.


Bir Elin Sesi Var Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Roman, Burgess’in çağdaş Batı eğitimi ve kültürünün bozulması olarak gördüğü şeyin bir suçlaması olarak tasarlandı.
  • Burgess, diğer şeylerin yanı sıra İngiliz televizyon sunucusu Hughie Green’i hicveden roman için kendine özgü kelime dağarcığı sevgisini kasıtlı olarak azalttı. Tüm kelime dağarcığı yaklaşık 800 kelimedir.

Bir Elin Sesi Var Kitabının Açıklaması

Anthony Burgess’ın 1961’de Joseph Kell müstear adıyla yayımladığı Bir Elin Sesi Var, Soğuk Savaş’ın tam ortasında kalan Britanya’da yaşanan hızlı değişim dönemine denk gelmiştir. Romanın başlığı Malay dilinde “karşılıksız aşk” anlamına gelen bir atasözüdür. Bu “karşılıksız aşk” tüketim kisvesi altında karşımıza çıkar. Oyunu kuralına göre oynayıp parayla sahip olabileceğiniz her şeyi satın alsanız da, bir “karşılık” elde edemezsiniz…

Tıpkı “fotoğraf makinesi beyni”yle kazandığı bir TV yarışması sayesinde servete kavuşan Howard gibi… Modern hayatın entelektüel ve sanatsal değerleri hakir gören materyalizmine öfke duyan Howard, dünyanın çürümüşlüğünü bizzat uğradığı bir hakaret olarak algılamaktadır. Romanın anlatıcısı olan karısı Janet ise eğitimsiz ve sığ bir kadındır. Hayatını reklamlar, kadın dergileri ve televizyon belirler. Televizyonun amaç ve değerden yoksun hayatlara işaret eden bir metafor olarak kullanılması ise Jerzy Kosinski’nin unutulmaz yapıtı Being There’i önceler.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın