Bunun Adı Findel Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Bunun Adı Findel'in Fotoğrafı

Kitap Bunun Adı Findel
Yazarı Andrew Clements
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1996

Andrew Clements tarafından 1996 yılında kaleme alınmış olan Bunun Adı Findel kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Bunun Adı Findel pdf, Bunun Adı Findel konusu, Bunun Adı Findel karakterleri, Bunun Adı Findel yorumları, Bunun Adı Findel açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Bunun Adı Findel – Andrew Clements


Bunun Adı Findel Kitabının Karakterleri

Mrs. Granger, Nicholas ( Nick), Allen, Bud Lawrence, Miss Deaver, Milo Sturgis, Janet Fisk, Alex Delaware


Bunun Adı Findel Kitabının Konusu

Yazarın Türkçe’mdeki bu ilk; hep deneyim, kişiselleştirilmiş bir olgu olan dil konusu işliyor. Yazar, anadilin ihtiyaçtan faydalanmak için yenilenmiş bir şekilde zenginleşebileceğini bir kurguyla toplama, zekice yeniden değerlendirme da söz bir yeniden sorguluyor.


Bunun Adı Findel Kitabının Özeti

Nicholas “Nick” Allen, ilkokul boyunca yaratıcı planlar formüle eden bir sınıf palyaçosudur. 1987’de beşinci sınıfın başında, İngilizce öğretmeni saçma sapan Bayan Granger olduğu için mutsuzdur. Bir gün, engel olmak için Nick, Granger’a sözlükteki her kelimenin nereden geldiğini sorgulamaya karar verir. Bayan Granger ona bu konuda bir makale verdiğinde bu geri teper. Bu deneyimden yola çıkan Nick, bireylerin kelimelerin ne anlama geldiğini belirlediklerini öğrenir ve sokakta altın renkli bir kalemle karşılaştığında, bir “kalem”e yeni bir isim vermeye karar verir.

Nick’in sınıf arkadaşları bu fikri gerçekten beğenir ve çok geçmeden beşinci sınıftaki her çocuk frindle kelimesini kullanmaya başlar. Bayan Granger, frindle derken yakalanan öğrencilerin okuldan sonra kalıp satırlar yazmasını sağlar, ancak bu bir sorun teşkil eder, çünkü bu hemen hemen her öğrencinin okuldan sonra kalmasına neden olur. Okul müdürü frindle kullanımına son vermek için Nick’in evini ziyaret etmeye karar verir, ancak durum Nick’in kişisel kontrolü dışındadır ve kelimenin kullanımı kısıtlanamaz. Frindle ulusal ilgi görmeye başlar ve bir aile dostu kelimenin ticari haklarını satın alır. Kelime frindletüm ülkeye yayılır ve Nick bu tek planın yol açtığı belayı düşünür.

Sonsözde Nick genç bir yetişkindir. Bayan Granger ona sözlüğün yeni bir kopyasını gönderir; bu, yakın zamanda frindle sözcüğü de dâhil olmak üzere yeni sözcükleri içerecek şekilde güncellenmiştir. Sözcüğü daha popüler hale getirmek için kasıtlı olarak karşı çıktığını açıkladığı bir mektup içeriyor. Nick geri bir hediye gönderir ve her şeyi başlatan kalem, kazınmış , “Bu nesne Bayan Lorelei Granger’a ait ve ona istediği herhangi bir isim verebilir.”


Bunun Adı Findel Kitabı Hakkında Bilgiler

  • ABD Ulusal Eğitim Derneği, 2007 yılında yapılan bir çevrimiçi ankete dayanarak Frindle’ı “Öğretmenlerin Çocuklar için En İyi 100 Kitabı” ndan biri seçti.
  • 2012 yılında, öncelikle ABD’li bir izleyici kitlesi olan School Library Journal tarafından yayınlanan bir ankette tüm zamanların çocuk romanları arasında 38. sırada yer aldı.
  • Kitap, diğer okul çocuklarının seçim ödülleri de dâhil olmak üzere 35’ten fazla ödül ve onur ödülü aldı.

Ödülleri

  • Judy Lopez Memorial Onur Kitabı (LA), Ödül 97
  • 1998-99 Maud Hart Lovelace Ödülü, MN Gençlik Rdg. Ödül
  • Ödül Cento, 1998, Cento, İtalya
  • 1999 Yılı Genç Hoosier Kitap Ödülü
  • 2016 Phoenix Ödülü

Bunun Adı Findel Kitabının Açıklaması

Çocuklar için yazdığı elliyi aşkın kitapla dünya çocuk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Andrew Clements, özellikle okul yaşamına ilişkin temalar ve öğrenci-öğretmen iletişimi üzerine kurguladığı romanlarıyla tanınıyor. Yazarın Türkçe’deki bu ilk romanı; hep yaşayan, değişen ve gelişen bir olgu olan dil konusunu işliyor. Yazar, anadilin ihtiyaç duyulan kavramları tanımlamak için yeni sözcüklerle zenginleşebileceğini zekice bir kurguyla anlatırken, kuralların anlamını da gerçekçi bir gözle yeniden sorguluyor. Çocukta dil konusuna yeniden farkındalık yaratacak, onu araştırma yapmaya, proje geliştirmeye ve öğrendiği her yeni şeye eleştirel gözle bakmaya özendirecek, çok ödüllü bir roman.

Beşinci sınıfın en acar çocuklarından Nick, olmadık sorularla ders kaynatmada ustadır. Ancak, çetin ceviz dilbilgisi öğretmeni onun oyununa gelmez ve sözcüklerin nereden kaynaklandığı üzerine bir rapor hazırlamasını ister. Öğrendiklerinden çok etkilenen Nick bunları sınamak için parlak bir fikir bulur: Kalem yerine findel demeye başlar. Hiçbir anlamı olmayan sözcük önce okulda, sonra kasabada hızla yayılır, televizyonlara konu olur. Nick’in masum oyunu hiç ummadığı sonuçlara yol açacaktır…


Yorum yapın