Candide Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Candide'nin Fotoğrafı

Kitap Candide
Yazarı Voltaire
Türü Felsefe Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2016

Voltaire tarafından 2016 yılında kaleme alınmış olan Candide kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Candide pdf, Candide konusu, Candide karakterleri, Candide yorumları, Candide açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Candide – Voltaire


Candide Kitabının Karakterleri

Candide: Kitabın ana karakteridir.

Pangloss: Candide’in şatodaki hocasıdır.

Cunegonde: Candide’in sevgilisidir. Ayrıca Baron’un kızıdır.

Diğer Karakterler: Jacques, Cacambo, Martin, Paquette, Papaz Giroflee de hikâyede sonradan yer almışlardır.


Candide Kitabının Konusu

Kitap toplam 30 bölümden oluşmakta ve her bir bölümde Candide’nin başına gelen olaylar birbirlerine bağlı bir şekilde konu edinmiştir. Ayrıca Voltaire’in Candide adını verdiği kahramanın hayatında başına gelen yarı gülünç yarı trajik olayların anlatıldığı satirik bir eserdir.


Candide Kitabının Özeti

Arkadaşları Pangloss ve Martin ile Almanya’dan Hollanda’ya, İtalya’ya ve son olarak da Türkiye’ye giden Candide, bu yolculuklar sırasında bin bir felaketle karşılaşır. Almanya’da asker olur. Hollanda’da aşağılanır ve öğretmeni Pangloss’u tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanmış olarak bulur; Portekiz engizisyonunda acımasız bir cezaya çarptırılır; bir adamı öldürür, Amerika’da yamyamlar tarafından yenmek üzereyken son anda kaçar; Fransa’da kapana kısılır ve paralarını çaldırır; İtalya’da tahtını ve tahtını kaybeden altı kralın maceralarını dinler ve sonunda Türkiye’de yaşamanın ne demek olduğunu öğrenir. Başına gelen tüm olaylara rağmen filozof Pangloss’un sözlerine uyarak her şeyin “iyi” olduğuna inanır ve bu düşüncesinden sadece Türkiye’de vazgeçer. Türkiye’de tanıdığı bir dervişin “Bahçemizi yetiştirelim” sözleriyle hayatın amacını, hayatın anlamını öğrenir. Sonra Candide tüm zamanını boşa harcadığını fark eder, bin bir felaketten sonra bir araya gelen hikâyenin kahramanlarına iş verir, hepsini bir işe sokar ve bahçesini eker.


Candide Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Aydınlanma Çağı’nın ünlü filozofu Voltaire’in 1759’da yazdığı Pikaresk türünde olan en önemli yapıtlarından biridir.
  • Voltaire eserini dünyadaki acıların birer zorunluluk olduğunu ve Tanrının bundan daha iyi bir dünya yaratmasının mümkün olmadığını ileri süren Leibniz’in “mümkün dünyaların en iyisi” felsefesini eleştirmek için yazmıştır.
  • Kitapta genç ve her şeyden habersiz Candide, Alman düşünürü Leibniz’in felsefesini temsil eden Pangloss ve sağduyunun temsilcisi olan filozof Martin’le birlikte bütün dünyayı dolaşır.

Candide Kitabının Açıklaması

François Marie Arouet 21 Kasım 1694 tarihinde doğdu. Daha çok mahlası Voltaire olarak tanındı. Fransız Devrimi ve Aydunlanma hareketine büyük katkısı oldu. Din ve ifade özgürlüklerinin yanı sıra insan hakları konusundaki düşünceleri ve felsefi yazıları ile ünlendi. Eserinde Kilise dogmaları ve döneminin Fransız müesseselerini yoğun olarak hicvetti. Zamanın en etkili isimlerinden biri olarak tanınır. Mezun olduktan sonra Voltaire edebiyatta kariyer yapmaya başladı. Babası ise oğlunun hukuk eğitimi almasını istiyordu. Bu nedenle Voltaire Paris’te bir avukatın asistanı olarak çalışıyormuş gibi gözüküp zamanın büyük bir kısmını hizivsel şiirler yazmaya adamıştır. Babası bunu öğrendiğinde Voltaire’i yine hukuk okumaya göndermiştir; yine de Voltaire yazmayı sürdürmüştür. Sivri dili ile aristokratik ailelerin beğenisini toplamıştır.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın