Çaresaz Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Çaresaz'ın Fotoğrafı

Kitap Çaresaz
Yazarı Halide Edib Adıvar
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2021

Halide Edib Adıvar tarafından 2021 yılında kaleme alınmış olan Çaresaz kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Çaresaz pdf, Çaresaz konusu, Çaresaz karakterleri, Çaresaz yorumları, Çaresaz açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Çaresaz – Halide Edib Adıvar


Çaresaz Kitabının Karakterleri

Mediha: Yardımsever bir ilkokul öğretmendir. Yaşadığı yerde insanlar tarafından sevilen saygı görülen ve Çaresaz adı verilen karakterdir.

Münir: Ciddi bir hastalığa yakalanır. Mediha onda kalarak ilişene dek yanında kalır. Ve daha sonra da Mediha ile evlenirler.

Şehnaz: Münir’in Mediha ile imam nikâhlıyken tekrardan evlendiği kadındır.


Çaresaz Kitabının Konusu

Çaresaz, edebiyatımızın unutulmaz yazarı Halide Edib Adıvar’ın modernleşme sürecinde İstanbul’daki gündelik hayatı anlattığı kısa romanlarından biridir. Hikâyemizin kahramanı, her derde deva ve yardımsever bir kız olduğu için yöre halkının Çaresiz dediği genç öğretmen Mediha’dır.


Çaresaz Kitabının Özeti

Mediha (Çaresaz) Erenköy’de ilkokul öğretmenidir. Annesi genç yaşta ölür ve sarayda iyi bir konumda olan babasıyla birlikte yaşar. Babası ölünce babasının çok yakın arkadaşı Nikolati Efendi onu yatılı okula gönderir. Yıllar sonra öğretmen olur. Herkese karşı nezaketi ile tanınır. Mahalledeki herkes onu çok sever.

Mahallede Münir adında bir adam Mediha’ya aşık olur. Münir’in annesi de Mediha’yı çok seviyor. Bir gün Münir ciddi bir hastalığa yakalanır ve Mediha evine gider ve ona yardım eder, ancak bu hastalık iki yıl sürer. Mediha, Münir’in evine yerleşir, annesiyle çok iyi geçinir ve daha sonra Münir ile evlenir. Ancak Mediha, Münir’in duygularından emin değildir. Bu yüzden medeni bir evlilik istemez. Münir başka birine âşık olursa Mediha’dan ayrılması zor olacağı için evlenmez. Münir’in gün geçtikçe âşık olduğu Mediha evi devralır. Zaman geçer ve Münir, Şehnaz adında başka bir kadına âşık olur ve onunla evlenmek ister. Münir ve Şehnaz’ın evlendikten sonra bir çocukları olur. Şehnaz, Mediha’yı evde istemez. Münir’in annesi ölünce Mediha çaresizlik içinde evi terk eder. O gittikten sonra evin tüm düzeni bozulur. Münir, Mediha’yı çok özlemiştir ve artık Şehnaz’a tamamen yabancılaşmıştır. Şehnaz’dan ayrılan Münir, Mediha ile birlikte hayatına devam etmeye başlar.


Çaresaz Kitabının Açıklaması

Çaresaz, edebiyatımızın unutulmaz yazarı Halide Edib Adıvar’ın, çağdaşlaşma sürecinde İstanbul’da yaşanan günlük hayatı tasvir ettiği kısa romanlarından biri. Hikâyemizin kahramanı, her derde deva, yardımsever bir kız olduğu için mahallelinin Çaresaz diye seslendiği genç öğretmen Mediha. Kahramanımız, komşu köşkte oturan ihtiyar kadına vakfetmiş kendini… Tabii ihtiyar kadının oğlu Münir’in köşke döneceğinden, aralarında tuhaf, gelgitlerle sürecek bir aşkın başlayacağından habersiz… Halide Edib, modern ilişkileri, aşkı, imam nikâhını, resmî nikâhı konu ediniyor. Bu küçük kitabı okurken hem yazarın tadına doyulmaz dilini hem o yılların İstanbul yaşamından sahneleri, kişileri izleyeceksiniz. Çaresaz’ın, Münir’in, konu komşunun sıradan, masum ve dingin yaşamlarını gözleyecek, romanda Halide Edib’in kendi hayatından da izler bulacaksınız.


Yorum yapın