Çatıdaki Nefes Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Çatıdaki Nefes'in Fotoğrafı

Kitap Çatıdaki Nefes
Yazarı V. C. Andrews
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1990

V. C. Andrews tarafından 1990 yılında kaleme alınmış olan Çatıdaki Nefes kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Çatıdaki Nefes pdf, Çatıdaki Nefes konusu, Çatıdaki Nefes karakterleri, Çatıdaki Nefes yorumları, Çatıdaki Nefes açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Çatıdaki Nefes – V. C. Andrews


Çatıdaki Nefes Kitabının Karakterleri

Dawn Longchamp: Serinin ana karakteridir. Şarkı söyleme yeteneği olan parlak bir kız olarak tanımlanır. Şarkıcı olma hayalleri var. Aslen utangaç ve masum bir kızken, romandaki olaylar nedeniyle daha güçlü ve daha iddialı hale gelir ve kitap, şarkı söylemek için New York’a uçmasıyla sona erer.

James “Jimmy” Longchamp: Dawn’ın üvey ağabeyi ve Ormand ve Sally Jean’in oğlu ve Fern’in ağabeyidir. Ateşli ve inatçı olarak tanımlanır, ancak gizli daha yumuşak bir yanı vardır. Dawn’ı çocukluğundan beri sevmektedir, ancak kardeş olarak yetiştirilmeleri nedeniyle bunu asla kabul etmemiştir.

Ormand Longchamp: Sally Jean’in kocası ve Jimmy ve Fern’in babası, Dawn’ın üvey babası. Kısa bir süre Dawn’ı “kaçırmak” suçundan hapse gönderilir, ancak kısa süre sonra Dawn’ın yardımıyla aklanır.

Sally Jean Longchamp: Ormand’ın karısı ve Jimmy ile Fern’in annesi. Dawn’ın sırdaşı ve tüm çocuklarını çok seviyor. Fern’in doğumundan kısa bir süre sonra tüberkülozdan ölür.

Phillip Cutler: Dawn ve Clara Sue’nun ağabeyi ve Randolph ile Laura Sue’nun oğludur. Dawn’a aşık olur ve kardeş olduklarını öğrendikten sonra bile ona takıntılı hale gelir. Ona yardım etmeye istekli tek aile üyesi gibi görünse de, ayrıldıktan sonra Jimmy’nin gelip onu görmesine yardım etse de, takıntısı ve kıskançlığı sonunda ona tecavüz etmesine neden olur.

Clara Sue Cutler: Phillip ve Dawn’ın küçük kız kardeşi. İlk başta, “beyaz çöp” olmasına rağmen, daha güzel ve daha yetenekli olduğu için Dawn’dan nefret eder; İlişkilerinin ortaya çıkmasından sonra, ondan daha da nefret ediyor, çünkü tüm hayatını, kaçırılan “Eugenia”nın yerine geçecekmiş gibi hissederek geçirir.

lillian kesici: Dawn, Phillip ve Clara Sue’nun büyükannesi ve Randolph’un annesidir.

Randolph Cutler: Dawn, Phillip ve Clara Sue’nun Babası; Laura Sue’nun kocası; Lillian ve William’ın oğlu. Eski kafalı bir “annenin oğlu” ama yakışıklı ve çekici. Randolph, Dawn’ı geri aldığı için mutlu görünen tek aile üyesidir, ancak Lillian’a o kadar bağımlıdır ki, Dawn’a olan muamelesi konusunda ona karşı koyamaz.

Laura Sue Cutler: Dawn, Phillip ve Clara Sue’nun Annesi; Randolph’un karısı. Çok güzel ama otel ve hatta çocukları için herhangi bir sorumluluk almayı reddediyor. Kocası üzerinde çok az etkisi vardır ve Dawn, ilişkide yetişkin gibi hissetmeye başlar.


Çatıdaki Nefes Kitabının Konusu

Şanssızlıklarla dolu, genç bir kızın başından geçen talihsiz olayları anlatmaktadır. Kitabı okurlara mükemmel bir hikâye sunuyor fakat bu daha bir anlamda hikâyenin başlangıcı. Beş kitaptan oluşan Cutler Ailesi serisi ile okurları oldukça uzun ve şaşırtıcı bir macera bekliyor.


Çatıdaki Nefes Kitabının Özeti

Dawn üvey annesi, babası ve ağabeyi ile birlikte yaşıyor ama bundan haberi yok. Ağabeyi Jimmy ona çok dikkat ediyor. Fakir bir aile olan Longchamps, babalarının işi nedeniyle birçok yere taşındı. Sonunda şirin bir yer olan Richmond’a taşınırlar. Burada özel bir okulda çalışacak olan Ormand, Dawn ve Jimmy’yi ücretsiz okutacak. Okul zengin çocuklarla dolu ve hemen uyum sağlayamıyorlar. Buna rağmen Dawn, okulun en yakışıklı öğrencisi Philip ile tanışır ve dışarı çıkarlar. Philip’in aynı okulda okuyan küçük kız kardeşi Clara, kardeşinin Dawn ile olan ilişkisini kaldıramaz ve kötü oyunların peşindedir. Bu arada, Dawn’ın annesi yeni doğum yapmış ve tüberküloz hastasıdır. Bir süre sonra annesi Sally tüberkülozdan ölür. Bu olaydan sonra Dawn ve Jimmy okuldan ayrılırlar.

Bir gün polis Ormand’ı tutuklar ve karakola götürür. Karakolda, Ormand ona gerçek babası olmadığını ve gerçek ailesine dönmesi gerektiğini söyler. Şok Şafak, yaşananlara bir anlam veremez. Polisler Jimmy’yi ve yeni doğan bebeği çocuk esirgeme dairesine, Dawn’ı da yeni ailesine gönderir. Cutters’ın yeni ailesinin büyük bir oteli var ve aile tarafından işletiliyor. Burada yeni annesi, babası ve büyükannesiyle tanışır. Kardeşleri, ağabeyi, okulda çıktığı çocuk Philip ve kız kardeşi Clara’dır. Otelde hizmetçi olarak işe başlayan Şafak burada kötü şartlar altında yaşamaktadır. Bir gün Jimmy yurttan gizlice çıkar ve Dawn’a gelir. Dawn’ın üvey kardeşi olduğunu biliyor ve ona olan duygularını açıklıyor. Dawn bir gün onu bulacağına söz verir. Clara. Jimmy’nin geleceğini öğrenir ve onu kovdurur.

Oradaki hizmetçilerle arkadaş olan Dawn, eski dadısının nerede olduğunu öğrenir ve onu ziyarete gider. Dadı ona, o evliyken annesinin yasadışı bir ilişkiden doğduğunu ve babasının ünlü bir ressam olduğunu söyler. Büyükannesi ise bu olayı örtbas etmek için otelde çalışan Longchamp çiftine Dawn’a yüklü miktarda para verir ve kaçmalarına izin verir. Bu olayı büyükannesine anlatır ve olayın büyümemesi için Dawn’ı uzak bir üniversiteye gönderir. Böylece, Dawn esaret hayatından kaçar.


Çatıdaki Nefes Kitabının Açıklaması

“Dawn” seven, sevilen, mutlu bir genç kız, başarılı bir öğrencidir. Ailesinde ağabeyi Jimmy kendisine yakın ilgi göstermektedir. Ayrıca okulun en yakışıklı öğrencisi Philip ile ilgili tatlı hayalleri vardır.

Annesinin ani ölümü ile bu mutlu dünya yıkılıverir. Genç kız korkunç bir şoktan sonra okulundan ayrılır ve bir ailenin yanına gelir. Ama aslında gizli günahların oluşturduğu kötü bir ağın ortasına düşmüştür.

Masumluğunu kaybeden ve gururu kırılan Dawn, bir yandan ağabeyini bulmak için umutsuzca çabalarken öte yandan ailesinin yaşamını sonsuza dek etkileyecek olan iftiralarla uğraşmak zorunda kalır.

Çatı ve Cennet dizilerinin yaratıcısı V.C. Andrews’in ölümünden önce hazırladığı notlardan derlenen yeni dizisinin ilk kitabı…


Yorum yapın