Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas'ın Fotoğrafı

Kitap Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas
Yazarı Michael Ende
Türü Bilim Kurgu Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1960

Michael Ende tarafından 1960 yılında kaleme alınmış olan Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas pdf, Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas konusu, Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas karakterleri, Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas yorumları, Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas – Michael Ende


Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas Kitabının Karakterleri

Ana karakterler: Buharlı lokomotif Emma, şoförü Luke ve birlikte bir maceraya atılan genç ortağı Jim Button’dır.


Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas Kitabının Konusu

Lokomotif Lukas, lokomotifi Emma ile birlikte küçük bir ada ülkesi olan Hasvetya’da yaşıyor. Bir gün postacı adaya şüpheli bir paket getirir.

Kitap, paketin içinden çıkan minik Cim büyüyüp delikanlı oluşunu, Lukas ve Emma ile birlikte adadan ayrılarak, adada yeterli yer olmayacağı için maceradan maceraya atılışı konu ediniyor.


Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas Kitabının Özeti

Hasvetya oldukça küçük bir ada ülkesidir. Onikinci Çeyrek Kralı Alfons, Bay Yen, Bayat Nee ve Lokomotif Lukas’tan başkası bu ülkede yaşamıyor. Hasvetya sakinlerinden saymamak elde değil bu adada bir de Lukas’ın lokomotifi Emma var. Bu sessiz ve yalnız ülkede hayat oldukça sıradan. Lukas lokomotifini kullanıyor, Bay Yen her zaman yürüyüşe çıkıyor ve Bayan Nee dükkânında bekliyor ve dikiş dikiyor. Onikinci Çeyrek Kralı Alfons, sarayının penceresinden yalnızca önemli durumlarda görünür ve halkını selamlar. Bir gün Hasvetya’ya bir kargo paketi gelir. Bu paket ülkenin kaderini değiştirecek. Kargo paketinin üzerinde gönderen bilgisi olarak “13” rakamından başka bir şey yoktur. Gönderildiği adres çok bozuk bir yazımla yazılmıştır. Bayan Azmandish, Xa sue tia, Mat Cade Nu: 133, üçüncü pat, saada. Ada sakinleri gönderilen adresi büyük güçlükle çözer. Ancak Hasvetya’da ne Azmandish Hanım, ne Mat Sokak, ne de 133 numaralı ev var. Bu adreste tutan tek şey Hasvetya’nın adıdır. Kargo paketi kabul edilir, açılır ve paketten siyah bir oyuncak bebek çıkar. Ada sakinleri bu duruma çok sevinseler de bebeğin kargoyla gönderilmesine çok kızarlar. Son derece yalnız olan Bayan Nee, bebeği evlatlık almak için evlat edinir. Adalılar bu bebeğe Cim Düğme derler. Zaman geçtikçe Çim Düğme büyüyerek yaramazlıkları ve oyunlarıyla adanın neşesi olur. Cim Düğme’nin en sevdiği kişi Lokomotif Lukas’tır. Büyüyünce tıpkı Lukas gibi lokomotif olmak istiyor. Bir gün Kral Alfons Onikinci Çeyrek, Luke’u saraya çağırır. Ona Çim Düğme’nin büyüdüğünü söyledi; Ama adanın oldukça küçük olduğunu, bu yüzden Lokomotif Emma’dan kurtulmak gerektiğini söyler. Lukas bu duruma çok üzülür; çünkü Emma sadece bir lokomotif değil, o aynı zamanda tıpkı bir insanmış gibi Lukas’ın hayat arkadaşıdır. Lukas, Emma’dan vazgeçmek yerine adayı terk etmeye karar verir. Çim Düğme ise bu durumu duyunca en yakın arkadaşını yalnız bırakmak istemez. Böylece Lukas, Cim Button ve Emma bir gece yola çıkarlar.

İyi kalafatlanan Emma, denizde bir ördek gibi yüzer. Lukas ve Cim Button memleketlerinden ayrılmanın üzüntüsünü yaşasalar da gelecek maceraları bu arkadaşları heyecanlandırır. Uzun bir yolculuğun ardından Emma, cam ağaçları ve birçok köprüsü olan zengin bir ülkeye varır. Mandalya çekik gözlü ufak tefek insanların yaşadığı bir ülkedir. Lukas ve Cim Button, bu adaya bir demiryolu döşemeye ve Emma ile buraya yerleşmeye karar verirler. Bunun için kraldan randevu almaya çalışır. Birkaç bürokratik engelle karşılaşan arkadaşlar hayal kırıklığına uğramış bir halde Mandalya’nın başkenti Ping’de dolaşmaya başlarlar. Kent meydanında bir yazıt görürler. Bu yazıt kral tarafından dikilmiştir ve biricik kızını ejderhanın elinden kurtaran kahramanla evlenmeyi vaat etmektedir. Lukas bunu adaya yerleşmek için bir fırsata çevirmek ister. Krala bir kurtarma yolculuğuna çıktıklarını söylerler. Mandalya Kralı ve halkı bu teklifi coşkuyla karşılar. Lukas ve Cim Button artık ejderhalar diyarı Kasvetia’ya doğru yola çıkarlar. Yol boyunca iki arkadaşı çeşitli tehlikeler ve ilginç manzaralar beklemektedir. Lukas ve Cim Button’ın geçtiği Alacakaranlık Vadisi, korkunç bir şekilde sürekli yankılanır. Bu vadi, arkadaşların geçişinden sonra gürültüden dolayı çöker ve dönüş yolunu kapatır. Ardından Emma, Dünyanın Sonu Çölü’ndeki yolculuğuna devam eder. Bu kalıp serapları binlerce şekilde gösterir. Son olarak, Lukas ve Cim Button, uzaktan dev gibi görünen, ancak yakından bakıldığında normal bir insan boyutunda olan sözde bir dev görürler. Bu iyi niyetli sözde devin adı Tur Bey’dir ve kendisi çok yalnızdır. Bay Tur Tur, Lukas ve Cim Button’a Black Rocks bölgesine kadar eşlik eder. Black Rocks bölgesi zifiri karanlık bir yerdir. Burada iki tarafı uçurum olan bir yol var. Bu yol, dostları Bin Volkan Ülkesine götürür.

Bin Volkanlar Diyarı’nda yarı su aygırı yarı ejderha yarı ejderha olan bir varlığa yardım eden Lukas ve Cim Button, yardımına karşılık Kasvetya’nın yolunu ondan öğrenmek isterler. Bu yaratık sayesinde Kasvetia’ya giren arkadaşlar ejderha kılığına girmiş lokomotifleriyle aradıkları adrese ulaşırlar. Azmandiş Hanım dünyanın her yerinden kaçırdığı çocuklara ders veriyor. Çok acımasız bir öğretmen olan Bayan Azmantooth’un öğrencileri arasında Li Zi de vardır. Mandalor kralının kızı Li Zi ve diğer çocuklar Lukas ve Cim Button tarafından kurtarılır. Sözde okulun altından akan nehir Mandalya’ya ulaşıyor. Lukas ve Cim Button nehre girerek Emma’yı tekrar doldurur. Emma’nın içinde çocuklar var. Mandalorlar, Lukas ve Cim Button’ı kahramanlar olarak karşılar. Kral, kızını Cim Düğme ile nişanlar. Tek kızı olduğu için Lukas’ı bir prensesle evlendiremeyen kral ondan dileğini sorar. Hasvetya’ya dönmek istediğini söyler. Bunun üzerine Mandalya kralı iki gemi hazırlattır. Bu gemilerden biri kaçırılan çocukları ülkelerine geri götürecektir. Diğeri ise Lukas, Cim Düğme ve Emma’yı Hasvetya’ya teslim eder. Kral ve kızı da bu gemiye biner çünkü kahramanlarımızı bir nişan töreni bekler.


Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas Kitabı Hakkında Bilgiler

  • 1961’de Alman Genç Edebiyat Ödülü’nü kazandı.
  • Savaş sonrası dönemin en başarılı Alman çocuk kitaplarından biridir.
  • Başarısı üzerine 34 dile çevrildi ve devam filmi Jim Button ve Vahşi 13 yayınlandı.

Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas Kitabının Açıklaması

Düdüğünü neşeyle öttüren Emma, bilge Lukas ve küçük Cim’le arkadaşlığın değerini ve gökkuşağının tüm renklerinin bir aradayken daha güzel olduğunu keşfedeceksiniz…

Lokomotifçi Lukas, lokomotifi Emma’yla küçücük bir ada ülkesi olan Hasvetya’da yaşar. Bir gün postacı adaya şüpheli bir paket getirir. Paketten çıkan küçük Cim büyüyüp delikanlı olduğunda adada yeteri kadar yer olmayacağı için Lukas ve Emma ile adayı terk edip büyük bir maceraya atılır.

Camdan ağaçlar, ejderhalar, güyadevler, bezelye kadar çocuklar ve krallarla dolu bu macerada kahramanlarımızın başına gelmeyen kalmayacaktır.

Momo ve Bitmeyecek Öykü’nün yazarı Michael Ende’den, hem çocuklar hem de yüreği çocuk kalan yetişkinler için, arkadaşlık ve cesaret üzerine Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü sahibi bir başyapıt daha…

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın