Çingene Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Çingene'nin Fotoğrafı

Kitap Çingene
Yazarı Ahmet Mithat Efendi
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2009

Ahmet Mithat Efendi tarafından 2009 yılında kaleme alınmış olan Çingene kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Çingene pdf, Çingene konusu, Çingene karakterleri, Çingene yorumları, Çingene açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Çingene – Ahmet Mithat Efendi


Çingene Kitabının Karakterleri

Şems Hikmet: Romanın ana karakteri olan yirmi iki yaşında zengin bir beyefendi. Son derece olgun ve kültürlüdür.

Ziba: On beş yaşında bir Çingene kızı.

Hoca Selimcan: Ana karakter Şems Hikmet de babasına hizmet etmiş ve gencin eğitimini kendisi üstlenmiştir.

Rakım Bey: Şems Hikmet’in ablasıdır. Kültürlü bir gazetecidir.

Diğer karakterler: İse Sihri Efendi, Davut Bey, Artin Elvanyan Bey, Düriye Hanım, Şems Hikmet’in annesi.


Çingene Kitabının Konusu

Roman, bir genç beyefendinin güzel bir Çingene kızına olan aşkını anlatırken konuyu Tanzimat döneminin temel düşünsel eksenlerinden olan medeniyet ve medeniyet kavramları çerçevesinde ele alır.


Çingene Kitabının Özeti

Kitapta hali vakti yerinde, terbiyeli ve kültürlü bir genç olan Şems Hikmet, kendisiyle ve değerli arkadaşlarıyla eğlenmek için Kâğıthane’ye gider. Burada yiyip içen bu arkadaş grubuna bir çingene topluluğu gelir ve ortam daha da şenlikli bir hal alır. Çingenelerle oynayıp şarkı söyleyerek eğlenirler. Çingene grubunda yer alan Ziba isimli genç kız Şems Hikmet Bey’in çok hoşuna gider. Kıza ertesi gün oraya gelmesini söyler. Ertesi gün Hikmet Bey oraya gider ve o kızı bulur. Kızı eğitmek istediğini söylüyor. Çingene kızı, kızın ailesinden izin aldıktan sonra bir tanıdığının konağına yerleştirilir. Şems Hikmet kıza bu konakta bir yıl boyunca görgü ve musiki dersleri verir.

Bu sırada yakın çevre bu olayı duyar. Arkadaşları Ziba’nın değişimini görmüş ve onu öyle kabul ederler. Ancak Şems Hilmet’in annesi ve eniştesi bu durumu kabul etmez. Özellikle kayınbiraderi, Çingenelerin durumu hakkında kültürel ve etnografik tartışmalara girmek istemediğini belirtir. Genç adam Ziba’yı çok sevse de ailesine karşı çıkmak da istemez. Böylesine kültürlü ve varlıklı bir adam Çingene kızına aşık olur ve kısa sürede tüm İstanbul’un dili olur. Şems Hikmet mahalle baskısı altında ezilir. Ziba ise olanlardan habersiz eğitimine devam etmiş ve gerçek bir hanımefendi olmuştur. Şems Hikmet tüm bunlardan bıkmıştır. Bir gün annesinin söylediği bir söz üzerine tartışırlar. Genç adam bu duruma çok üzülür. Annesinden duyduğu bu ağır sözlere dayanamaz ve bir intihar mektubu yazıp kendini bahçedeki kuyuya atar. Artık beyin atladığına göre, ev sahibi çalışanlar onu hemen kaldıracaktır. Genç adam henüz ölmemiş ancak başına aldığı darbeler sonucu aklını kaybetmiştir. Bir an önce iyileşmek için antrenörüyle yanına gelen Ziba’yı gören ev halkı oldukça şaşırır. Çingene kızı yerine terbiyeli ve eğitimli bir hanımla karşı karşıya kalırlar.


Çingene Kitabının Açıklaması

Döneminin çarpıtılmış tüm toplumsal ön yargılarına ve hurafelerine karşı farklı bir bakış açısı getirerek her fırsatta halkını hümanist bir yaklaşımla aydınlatma çabası içinde olan Ahmet Mithat Efendi, Çingene isimli bu eserinde yine nahoş fakat basılması gereken bir noktaya parmak basıyor: Irk ayrımcılığı. Tam 122 sene önce Ahmet Mithat Efendi tarafından büyük bir ustalıkla kaleme alındıktan sonra ilk defa günümüz okuyucusuna kazandırılan bu eser, ibretle okunması gereken bir yapıt.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın