Deliduman Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Deliduman'ın Fotoğrafı

Kitap Deliduman
Yazarı Emrah Serbes
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2014

Emrah Serbes tarafından 2014 yılında kaleme alınmış olan Deliduman kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Deliduman pdf, Deliduman konusu, Deliduman karakterleri, Deliduman yorumları, Deliduman açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Deliduman – Emrah Serbes


Deliduman Kitabının Konusu

Küçük bir taşra kasabasında yaşayan 17 yaşındaki gencin gözüyle 2013 Taksim Gezi Parkı protestolarını konu edinmiştir.


Deliduman Kitabının Özeti

Roman, Sizi İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden Marmara’nın küçük bir kasabası olan Kıyıdere’ye götürür. Deniz kenarında şirin ve tatlı bir yere… Kitabımızın kahramanı Turizm Otel İşletmeciliği Lisesi öğrencisi on yedi yaşında ve ergenlik çağını tam olarak tamamlamamış Çağlar İyice. Dokuz yaşındaki ablası Çiğdem İyici’ye psikopatik olarak bağlıdır. Psikolojik haplar alan annesi depresyondadır ve pek anlaşamazlar. Karakterinden nefret ettiği ve yüzüne karşı çokça küfür ettiği amcası, mahallenin belediye başkanıdır. Çok sevdiği dedesini kaybetmiş ve onu çok özlemiştir ve sürekli onunla ilgili anılarından bahsetmektedir. Annesi, kız kardeşi ve amcası ile birlikte yaşar. İlerleyen bölümlerde annesiyle babasının ayrıldığını da öğreniyoruz. Sorumsuz gördüğü babası da Gezi Parkı Direnişi’nde büyük özveri göstermiş İstanbul’da yaşayan bir mimardır. Ayrıca “Mikrop” lakaplı Cengiz adında çok yakın bir arkadaşı vardır.

Hepsi bir aradalar, zaman zaman tartışsalar da harika bir dostlukları vardır. Kitabın başında Çağlar, en büyük amacının ablasını meşhur etmek olduğunu söylüyor. Michael Jackson’ın “moomwalk” dansı ile Çiğdem’i yarışmalara hazırlamak ve onunla barışmak ister. Çünkü ablası mutsuzdur. Herkesin kendisiyle dalga geçtiğini, çirkin olduğunu düşünüyor. İlk başta Çağlar, ablasının çok yetenekli olduğundan bahseder. Daha sonraları ise Çiğdem’in neden mutsuz olduğunu anlıyorsunuz ve şaşırıyorsunuz. Çünkü yazar zihninizde farklı bir çocuk imajı oluşturmuştur. Ablasını üzen her şeyden ve herkesten nefret eden Çağlar, Çiğdem’i olduğu gibi göremez. Maceraları onu mutlu etmek için Kıyıdere’den İstanbul Taksim’e kadar götürür. Küçük bir yerden geldiği için direniş günleri onun için yeni bir macera olur. Yazar o günleri yaşamış biri olarak Gezi Direnişi olaylarını ve siluetini çok iyi bir şekilde kaleme almıştır.


Deliduman Kitabının Açıklaması

On yedi yaşındaki Çağlar İyice konuşuyor. Kız kardeşi Çiğdem’i, onu meşhur etme ümitlerini, belediye başkanı dayısını, yakın arkadaşı Mikrop Cengiz’i, taşra muhabbetlerini, depresyonun eşiğindeki annesini, eski sevgilisini, hiç unutamadığı dedesini, hatırlarken kahrettiği babasını anlatıyor. Deliduman, dermansız ve güdük bir ilçeden haykırmaya başlıyor, İstanbul’a uzanıyor. Çocukluğumuzun, hatıralarımızın ve bütün sokaklarımızın üzerinden dangır dungur geçen imar ve para iştahına lanet! Riyakâr dünyaya, Allahsız sermayeye, martılara, küçük bir kızın kalbini kıranlara isyan ediyor. Barikatların arkasında, soluk soluğa, yapayalnız, erken kaybeden bir delidumanın öfkesini çemkiriyor. Emrah Serbes, zamanın ruhunu, Gezi’nin isyancılarını, hürriyetleri için öksürenleri, yerinde duramayanları, küfredenleri, ağlamayı unutmak için yumruğunu sıkanları resmediyor. Deliduman, büyük zamanın ve her zaman kenarda kalanların romanı.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın