Denizin Çağırışı Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Denizin Çağırışı'nın Fotoğrafı

Kitap Denizin Çağırışı
Yazarı Kemal Bilbaşar
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1943

Kemal Bilbaşar tarafından 1943 yılında kaleme alınmış olan Denizin Çağırışı kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Denizin Çağırışı pdf, Denizin Çağırışı konusu, Denizin Çağırışı karakterleri, Denizin Çağırışı yorumları, Denizin Çağırışı açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Denizin Çağırışı – Kemal Bilbaşar


Denizin Çağırışı Kitabının Karakterleri

Öğretmen, Zehra, Adalet


Denizin Çağırışı Kitabının Konusu

Bir kasabada öğretmenlik yapan gencin psikolojik sorunlarına, çelişkilerine ve iç dünyasının derinliklerine inmemizi sağlar. Çalışmada öğretmenin deneyimlerine ve düşüncelerine tanık oluyoruz. Son olarak, iş intiharıyla sona erer.


Denizin Çağırışı Kitabının Özeti

Küçük bir kasabada öğretmenlik yapan genç adam, kendisini nefes almaya çağıran bir şey olduğunu düşünerek nihayet İzmir’e gider. Bilinmeyen bir yolculuğa çıktı. Bir şey onu İzmir’e çağırdı ama oda o kişinin kim olduğunu bilmiyor. Roman aslında öğretmenin İzmir’e gelişiyle başlar.

Çocukluğunu çok zor koşullarda geçirmiş, hem maddi hem de manevi olarak çok acı çekmiş, ailesi şok edici olaylar yaşamış ve onun burukluğundan bir türlü kurtulamamış bir karakterdir. Bu düşüncelerle İzmir’deki ilk gecesini geçirir. Çok geçmeden kaldığı pansiyonun sahibinin kızı Zehra ile tanışır ve nişanlanır. Öğretmen Zehra ile nişanını bir sorun olmayınca keser. Bu nişan alma olayı odada hiçbir anlam ifade edemez. Adalet adında bir fahişeye âşık olur. Kazandığı parayı Adalet için harcıyor. Onun öğretisi de sona erer. Bu durumlar onun üzerinde büyük bir psikolojik etki yaratır.

Hem maddi hem de manevi olarak bitti. Bu olaylar nedeniyle yaşadığı bunalım sonucu denize açılır. Onu İzmir’e çağıran şeyin sarı saçlı bir deniz tanrıçası olduğunu düşünür. Kendini denizin serin sularına bırakarak; intihara teşebbüs eder. Bu onun sonu olacak.


Denizin Çağırışı Kitabının Açıklaması

Denizin Çağırışı, Türk edebiyatında, psikolojik yabancılaşmanın konu edildiği ilk roman olması açısından önemli bir yapıt. Yazıldığı dönemde yeterince anlaşılamayan Denizin Çağırışı’nda, bir kasaba öğretmeninin ruhsal sorunlarını, çelişkilerini, onun iç dünyasının derinliklerine inerek, büyük bir incelikle anlatıyor Kemal Bilbaşar.


Yorum yapın