Dokuz Öykü Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Dokuz Öykü'nün Fotoğrafı

Kitap Dokuz Öykü
Yazarı Jerome David Salinger
Türü Hikaye Kitapları
Kategoriler Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayınevi Yapı Kredi Yayınları

Jerome David Salinger tarafından kaleme alınmış olan Dokuz Öykü kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Dokuz Öykü pdf, Dokuz Öykü konusu, Dokuz Öykü karakterleri, Dokuz Öykü yorumları, Dokuz Öykü açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Dokuz Öykü – Jerome David Salinger


Dokuz Öykü Kitabının Karakterleri

Teddy: Sadece on yaşında olmasına rağmen yaşına pek uygun olmayan bir çocuktur. Meditasyona ve aydınlanmaya, tanrıya ve yeniden doğuşa inanan Teddy, çevresindeki yetişkinlerden çok daha olgun bir çocuktur.

Booper: Teddy’in kız kardeşidir.


Dokuz Öykü Kitabının Konusu

Keskin gözlemleriyle ince bir ironiyi tamamlayan yazar, Seymour’un intiharıyla başlayan ve geleceği görebilen dâhisi Teddy’nin ölümüyle, itilip kakılmasıyla biten bir döngü konu ediniyor.


Dokuz Öykü Kitabının Özeti

Kitapta yer alan öyküler:

 • Teddy
 • Muz Balığı İçin Mükemmel Bir Gün
 • Sarsak Dayı
 • Eskimolarla Savaştan Hemen Önce
 • Gülen Adam
 • Teknede
 • Esmé İçin – Sevgi ve Yoksunlukla
 • Yeşil Gözlüm, Al Dudaklım
 • De Daumier-Smith’in Mavi Dönemi

Teddy

Teddy, sadece on yaşında olmasına rağmen yaşına pek uygun olmayan bir çocuktur. Meditasyona ve aydınlanmaya, tanrıya ve yeniden doğuşa inanan Teddy, çevresindeki yetişkinlerden çok daha olgun bir çocuktur. Önceki hayatında Hindistan’da yaşadığını ve manevi yolculuğunu tamamlamak üzereyken bir kadınla tanışmasının onun ölümüne neden olduğunu ve daha sonra bir çocuk bedeninde dirildiğini söyler. Hatta önceki yaşamlarındaki deneyimlerini ve düşüncelerini anlatan kasetleri bile dolduruyor.

Annesi, babası ve altı yaşındaki kız kardeşi Booper ile birlikte yaşayan Teddy, ailesiyle birlikte bir gemi yolculuğuna çıkar. Seyahat tatil gibidir. Bir sabah uyandıklarında ebeveynleri Teddy’yi babasının yeni aldığı bavulun üzerinde bulur. Bavul da tavandan biraz daha alçak olan dolabın üzerindedir. Annesi hala yataktan kalkmamış, yüzü duvara dönük uyumaya çalışıyor. Onlarla pek ilgilenmiyor. Ama babası Teddy’ye çok kızgındır. Ne kadar bağırsa da oğlunu dinletemez. Bir süre böyle bağırdıktan sonra babası Teddy’nin kamerayı Booper’a verdiğini öğrenince gerçekten çok sinirlenir. Teddy de daha fazla direnmeden aşağı iner ve kız kardeşini bulmak ve kamerasını almak için kabinden çıkar. Ancak tüm desteleri geçtikten sonra, sonuncusu kız kardeşini oynarken bulur. Babasının kamerasını kenara koyar. Teddy kardeşine annesinin kendisini aradığını ve makineyi yanına alıp babasına vermesi gerektiğini söyler. Booper başta ona inanmasa da daha sonra doğruyu söylediğini anlar. Teddy de her sabah saat onda günlüğünü yazdığı güverteye gider, ailesine ayrılmış şezlonglardan birine oturur, küçük defterini çıkarır ve yazmaya başlar. Bu sırada karşı taraftaki parmaklıklara yaslanmış olan Nicholson onu izler. Nicholson, bir sınav grubuyla buluşurken Teddy’nin bir süre önce doldurduğu kasetlerden birini dinlenir. Teddy’den izin alarak yanındaki şezlonga otururlar ve sohbet etmeye başlarlar. Nicholson kaseti dinlerken, Teddy’nin bazı konulardaki görüşlerini merak eder. Ayrıca grubundaki birkaç arkadaşına ne zaman ve nasıl öleceklerini söyleyip söylemediğini merak eder. Teddy böyle bir şey söylemediğini söyler çok meraklı olduklarını söylemelerine rağmen hiçbiri nasıl öleceklerini bilmek istemediler. Onlara sadece bazı ipuçları verdi. Ayrıca herkes her an ölebilir. Teddy bir sonraki yüzme dersi için E güvertesine gittiğinde havuzun boşaldığını görür ve havuzun yanında durur ve havuzun dibine bakar, şaka yollu kız kardeşi onu havuza ittiğinde ölebileceğini söyler.

Sohbetlerine devam ederler ama Teddy’nin yüzme dersi vakti gelmiştir. Nicholson gitmesine izin vermek istemez, sorması gereken bazı sorular vardır. Ancak Teddy son bir veya iki soruyu yanıtladıktan sonra yüzme dersi için E güvertesine çıkar. Yakında, Nicholson onun peşinden gitmeye karar verir. Tüm güverteleri dolaştıktan sonra, E güvertesinin merdivenlerini çıkarken bir çığlık duyar. Bu küçük bir kızın hırıltılı çığlığıdır.


Dokuz Öykü Kitabı Hakkında Bilgiler

 • Salinger, Kasım 1952’de öykü antolojisi için daha önce değişik dergilerde basılmış dokuz eserini seçer.
 • Yazar hiçbir çalışmasının tek başına antolojiye adını vermesini istemez.
 • Kitap Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 Nisan 1953’te Little, Brown and Company tarafından Dokuz Öykü ismiyle yayımlandı ve büyük başarı kazandı.
 • Dokuz Öykü New York Times’ın en çok satanlar listesinde dokuz numaraya kadar yükseldi ve bu listede üç ay kalır.

Dokuz Öykü Kitabının Açıklaması

Sahte dünyanın sahte insanlarına topyekün savaş açmıştı Salinger: Bu kitaptaki öyküler, bu dünyanın kabullenilmesinde değil, aşılmasında buluyor doruk noktasını. İnce bir ironiyi, keskin gözlemleriyle bütünleyen yazar, James Joyce’un “epiphany” tanımına uyan bir öykü döngüsü yaratıyor: Seymour’un intihar etmesiyle başlayan, geleceği görebilen harika çocuk Teddy’nin kızkardeşi tarafından boş havuza itilerek ölmesiyle noktalanan bir döngü bu.

Salinger: bu yüzyılın ironik ve mistik batılısı.


Yorum yapın