Dünyanın Hakimi Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Dünyanın Hakimi'nin Fotoğrafı

Kitap Dünyanın Hakimi
Yazarı Jules Verne
Türü Bilim Kurgu Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1904

Jules Verne tarafından 1904 yılında kaleme alınmış olan Dünyanın Hakimi kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Dünyanın Hakimi pdf, Dünyanın Hakimi konusu, Dünyanın Hakimi karakterleri, Dünyanın Hakimi yorumları, Dünyanın Hakimi açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Dünyanın Hakimi – Jules Verne


Dünyanın Hakimi Kitabının Karakterleri

Mr.Ward: Olayı soruşturması için atanan Washington Emniyet Müdürü.

Müfettiş Strock: Olayı incelemek için atanan Federal Polis Departmanında ki Müfettiş.

Fatih Robur: Dünyanın en kudretli adamı ve efendisi olmak isteyen bir megalomanyağa dönüşmüş olan, pervaneli hava gemisi Albatros’un mucidi ve mühendisi.


Dünyanın Hakimi Kitabının Konusu

“Fatih Robur” kitabından tanıdığımız, görev tutkunu, vakur polis komiseri Strock ile Robur’u bir araya getiren “Dünyanın Hakimi”, geçen yüzyılın başında bilim adamlarının ve araştırmacıların tasarladıklarını görselleştirmekle kalmıyor. Masa başında ya da laboratuvarda değil, aynı zamanda kıtalararası yolculukların da bugün olduğu gibi devam etmesi. Sıradan sayılmadığı bir dönemde Eski Dünya insanlarını Yeni Dünya’nın çelişkilerle dolu farklı yönleriyle de tanıştırıyor.


Dünyanın Hakimi Kitabının Özeti

Huzurlu Amerikan kasabası Morganton, Carolina, gecenin bir yarısı korkunç bir gürültüyle uyanır. Kasabanın yakınındaki Great Eyrie dağının zirvesinden gelen parlak ışıklar ve sarsıntılardan korkan kasaba halkı, benzeri görülmemiş sesler duyduğunu iddia eder. Washington Polis Şefi Bay Ward, bu gizemli olayların ardındaki gerçeği araştırmak için Federal Polis Departmanından Müfettiş Strock’u görevlendirir. Müfettiş Strock, kendisini şaşırtacak olan bu sırrın çözümü için çalışmaya başlar. Araştırması sırasında, ülkenin çeşitli eyaletlerinden gizemli ve ultra hızlı araçların görüldüğüne dair raporlar gelmeye başlar. Pennsylvania yollarında görünen görünmez hızlı bir araç ve Wisconsin Auto Club yarışında, alışılmadık derecede hızlı süper hızlı bir gemi ortaya çıkar. Boston Körfezi ve Eerie Gölü’nde, Kirdall Gölü’nde görünmeyen bir manzara belirir. Denizaltı ve Niagara üzerinde uçan, hem suda hem de havada hareket eden garip bir uçak.

Strock daha sonra, sürekli izlenen Büyük Kartal Yuvası’na yaklaşmamasını söyleyen tehdit mektupları ve Polis Merkezine bırakılan Dünya insanlarına hitaben garip mektuplar alır. Bu mektuplar Terreur (Terror) gemisinden “Dünyanın Hükümdarı” olarak imzalanmıştır. Strock ipuçlarını birleştirirken korkunç sır çözülmeye başlar. Terreur’un mektuplarda bahsettiği bu dört aracın dört işlevi olan tek bir araç olduğunu keşfeder. Bu makinenin mucidi olan “Dünyanın Hakimi”nin, tüm unsurları kontrol etmek ve en güçlü adam olmak isteyen bir megalomaniye dönüşen pervaneli zeplin Albatros’un mucidi ve mühendisi Fatih Robur olduğunu keşfeder. Dünyanın Hakimi X adasından taşıdığı yeni üssü Great Eyrie’ye girip çıkan Robur, Albatros’u parçalayarak Terreur’u kurar ve parçalarından Terreur’u yarattır.


Dünyanın Hakimi Kitabının Açıklaması

Görevine düşkün, ağırbaşlı polis komiseri Strock ile “Fatih Robur” isimli kitaptan tanıdığımız Robur’ü karşı karşıya getiren “Dünyanın Hakimi”, sadece geçen yüzyılın başında bilginlerin, araştırmacıların masa başında ya da laboratuvarda tasarladıklarını okurun gözünde canlandırmakla kalmıyor, kıtalar arası yolculukların henüz bugünkü kadar sıradan sayılmadığı bir dönemde Eski Dünya’nın, insanına Yeni Dünya’nın çelişkilerle dolu değişik yönlerini de tanıtıyor.

Jules Verne, gününüzden yüz bir yıl önce kaleme aldığı bu yapıtında da geleceğe yönelik kestirimleri ve düşleri iç içe geçirip, kâh şaşırtıcı kâh eğlendirici üslubuyla anlatıyor. Bu kitapta da, bize yüz yıl geriden -yoksa ileriden mi- muzipçe gözünü kırpan Jules Verne’nin kalemine kapılıp gideceksiniz.


Yorum yapın