Eve Düşen Yıldırım Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Eve Düşen Yıldırım'ın Fotoğrafı

Kitap Eve Düşen Yıldırım
Yazarı Nahid Sırrı Örik
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1934

Nahid Sırrı Örik tarafından 1934 yılında kaleme alınmış olan Eve Düşen Yıldırım kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Eve Düşen Yıldırım pdf, Eve Düşen Yıldırım konusu, Eve Düşen Yıldırım karakterleri, Eve Düşen Yıldırım yorumları, Eve Düşen Yıldırım açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Eve Düşen Yıldırım – Nahid Sırrı Örik


Eve Düşen Yıldırım Kitabının Karakterleri

Namık, Muazzez, Şayeste, Sait, Halil, Perihan, Pınar, Emine


Eve Düşen Yıldırım Kitabının Konusu

Babasının ani ölümüyle yalnız kalan Muazzez’in hiç görmediği amcasının yanına taşınması ve kuzenleri Namık’a âşık olması sonucu gelişen olaylar zinciri konu ediniyor.


Eve Düşen Yıldırım Kitabının Özeti

Babasıyla birlikte İzmir’de yaşayan Muazzez, hayattaki tek desteği olan babasını beklenmedik bir şekilde kaybeder. Babasının ölümüyle sarsılan Muazzez şimdi büyük şehirde yalnızdır.

Yıllardır görmediği ve konuşmadığı kardeşinin ölüm haberini alan Ahmet Şükrü, yeğeni Muazzez’in hayatında girdiği çıkmazın farkına varır. Kardeşine olan ‘sadakat borcunu’ vicdanının sesini dinleyerek ödemek isteyen Ahmet Şükrü, yeğeni Muazzez’i de yanında İstanbul’a götürmek ister.

Muazzez’in babasıyla birlikte yoktan var ettiği hayatı, İstanbul’da bir yalıda yeniden hayat bulur. Hiç tanımadığı amcasının konağına taşınan Muazzez, güzelliğiyle kuzenleri Namık ve Sait’in dikkatini çeker. Muazzez’in eve dönüşü, özel bir üniversitede okuyan Sait’in hızlı hayatını ve artık sıradanlaşan Namık’ın tüm hayatını etkileyecektir. Muazzez yeni hayatına alışırken farkında olmadan bu iki adamı ruhuna hapseder. Ancak Namık evlidir ve eşi Şayeste eve gelen bu kusursuz güzellikten pek memnun olmayacaktır. Öyle ki Şayeste’nin Muzazzez’i o evden yıldırma çabaları gecikmez.

Muazzez bir an hissettiği baskı nedeniyle İstanbul’daki hayatına alışamadığını düşünür ve İzmir’e dönmek ister. İzmir’de ‘her şeyi’ bıraktığını düşünen Muazzez, sadece ‘bir kişiyi’ unuttur.


Eve Düşen Yıldırım Kitabının Açıklaması

ASefal Bir Heykel İçin Requiem

Her eve yıldırım düşebilir ve sadece bazı evlerde paratoner vardır. Nahid Sırrı Eve Düşen Yıldırım’da paratonersiz evlerden birinin hikâyesinin yazar. Yıl 1931 ve yazar Ankara’dadır. Eylül ve Ekim aylarında bu uzun hikâyesini tamamlar. Ertesi yıl, hikâye Milliyet’te ondokuz sayı tefrika edilir (Nu.2237-2255, 5-23 Mayıs 1932); ama Nahid Sırrı’nın ebedi kaderi bir kere daha kendini gösterir ve eseri okuyucunun çokça ilgisini çekmez. Buna rağmen, iki yıl sonra Eve Düşen Yıldırım’ın hem Ankara’da, hem de İstanbul’da basıldığını görmek şaşırtıcı (Ank. 1934, Akba Ktbv., 106 s.; İst.; 1934, Burhaneddin Matb., 104 s.).

-M. Kayahan Özgül-


Yorum yapın