Genç Kız Kalbi Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Genç Kız Kalbi'nin Fotoğrafı

Kitap Genç Kız Kalbi
Yazarı Mehmet Rauf
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1912

Mehmet Rauf tarafından 1912 yılında kaleme alınmış olan Genç Kız Kalbi kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Genç Kız Kalbi pdf, Genç Kız Kalbi konusu, Genç Kız Kalbi karakterleri, Genç Kız Kalbi yorumları, Genç Kız Kalbi açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Genç Kız Kalbi – Mehmet Rauf


Genç Kız Kalbi Kitabının Karakterleri

Pervin: Kitabın ana karakteridir. İyi eğitim almış bir kızdır.

Behiç: Şairdir. Pervin’in sevdiği adamdır.


Genç Kız Kalbi Kitabının Konusu

19 yaşındaki Pervin’in İzmir’den İstanbul’a amcasının evine geldiği andaki olayları anlatıyor. Kendi ağzından, kendi günlüğünden. Pervin’in hayallerinde büyüttüğü İstanbul hayal ettiği gibi olmayacaktır. Yazar burada Pervin’in sözlerinden yola çıkarak İstanbul’u, İstanbulluları çok eleştirmiştir. Fikirlerinden, görüşlerinden şikâyet ederler ve kendilerini geliştiremezler. Özellikle görücü usulü evliliklerin iğrençliğinden bahsediliyor. Yazara göre kadın kendi ayakları üzerinde durmalı, kendini geliştirmeli ve sevdiği adamla evlenmeli.


Genç Kız Kalbi Kitabının Özeti

Pervin iyi eğitimli bir kızdır. En büyük hayali onu sevecek kültürlü bir adamla evlenmektir. Bu hayalini gerçekleştirmek için İstanbul’a gider. Ancak İstanbul’da karşılaştığı manzara onu hayal kırıklığına uğratır. Çünkü İstanbul hayallerinden çok farklıdır. İstanbul’da İstinye’de amcasının evinde kalır. Amcasının eşi Gift Hanım’ı, kızı Nigar’ı ve oğlu Abdi’yi sevmeyen Pervin, hayatlarına anlam veremez.

Mehmet Behiç ise teyzesiyle akraba olan genç bir şairdir. Onunla tanıştıktan sonra, onun hayallerinin adamı olduğunu anlar. Behiç ona kayıtsız değildir. Ancak Behiç’in zengin bir kız arayışı, ahlakı ve sevgiyi arka plana koyması Pervin’i mahveder. Onurlu yaşama düşüncesiyle İstanbul’u terk eder ve İzmir’de bir jandarma komutanı ile evlenir.


Genç Kız Kalbi Kitabının Açıklaması

Servetifünun romanının bir diğer önemli ismi olan Mehmet Rauf, 1875 yılında İstanbul’da doğar. Edebiyata ilgisi küçük yaşta başlayan sanatçı, 1896 yılından sonra Servetifünun Edebiyatına katılmış ve burada küçük hikâyeler, mensur şiirler ve makaleler yazarak yazı hayatına başlamıştır. Sanatçı, tüm gücüyle ele aldığı kahramanların iç dünyasına yönelir ve burada psikolojik tahlillerde bulunur. Genç Kız Kalbi Mehmet rauf un tıpkı Eylül gibi kişilerinin psikolojik tahlilleri üzerine durduğu romanlarından birisidir. Mehmet Rauf un Genç Kız Kalbi adlı romanı, 1912 yılında yayımlanır.

Romanda Batılılaşma olgusu, kültürel farklılıklar ve kadın hakları gibi birbirleriyle ilişkili temalara yer verilmiştir.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın