Hansel ve Gretel Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Hansel ve Gretel'in Fotoğrafı

Kitap Hansel ve Gretel
Yazarı Grimm Kardeşler
Türü Masal Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1812

Grimm Kardeşler tarafından 1812 yılında kaleme alınmış olan Hansel ve Gretel kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Hansel ve Gretel pdf, Hansel ve Gretel konusu, Hansel ve Gretel karakterleri, Hansel ve Gretel yorumları, Hansel ve Gretel açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Hansel ve Gretel – Grimm Kardeşler


Hansel ve Gretel Kitabının Karakterleri

Hansel ve Gretel: Üvey anneleri tarafından ormanda bir başına terk edilen iki kardeştir.

Cadı: Hansel ve Gretel’in gözlerini boyamak için yiyecek ve içecek vererek, daha sonraları ise mahkûm edip şişmanlatarak yemeyi planlayan kadındır.


Hansel ve Gretel Kitabının Konusu

Hansel ve Gretel, evlerini çevreleyen ormanda yaşayan korkunç bir cadı tarafından kaçırılan kardeşlerin hikâyesini anlatıyor. Yiyecek ve iş bulmak için Gretel ve erkek kardeşi Hansel, karanlık ormanın derinliklerine doğru yola çıkarlar. Ancak burada onları kötü bir sürpriz beklemektedir.


Hansel ve Gretel Kitabının Özeti

Hansel ve Gretel, fakir bir oduncunun çocuklarıdır. Oduncunun karısı açlıktan korkarak çocukları ormana götürmeye ve onları terk etmeye ikna eder. Planı duyan Hansel ve Gretel, eve dönüş yolunu bulmak için beyaz çakılları toplar. Çocuklar döndüğünde, anneleri babayı tekrar aynısını yapmaya ikna eder. Ama bu sefer çocukların sadece yolu işaretlemek için kırıntıları var. Ne yazık ki, orman hayvanları artıkları yerler, bu yüzden Hansel ve Gretel kaybolur.

Çocuklar ormanın derinliklerinde şekerden yapılmış bir kulübeye rastlarlar. Dayanamazlar ve kulübeyi yemeye başlarlar. Kulübenin sahibi yaşlı bir kadın onları içeri davet eder ve onlara yemek ikram eder. Masa şekerler, fıstıklar, kekler ve diğer tatlılarla dolu. Ama kadın aslında kulübeyi çocukları cezbetmek, onları şişmanlatmak ve yemek için yapmıştır. Hansel’i bir kafese kilitler ve Gretel’i hizmetçi yapar. Gretel’e Hansel’i zorla beslemesini emreder. Çaresiz Gretel ağlamaya başlar ve emirleri yerine getirir. Hansel, daha önce kafeste olan bir çocuğa ait ince bir kemik bulur. Hansel’in yemek için yeterince şişman olup olmadığını öğrenmek isteyen cadı, ondan parmağını çıkarmasını ister ve bu kemiği uzatır. Cadı çok yaşlıdır ve iyi göremez, bu yüzden Hansel’in parmak yerine kemik uzattığını anlamaz. Günler geçer ama cadı, Hansel’in hiç şişmanlamadığını düşünür. Bir gün sinirlenir ve şişman olsun ya da olmasın onu yemeye karar verir. Gretel’e fırına tırmanmasını ve kızgın olup olmadığına bakmasını söyler. Gretel cadının onu pişireceğini tahmin eder, onu fırına sokar ve kapıyı arkasından kapatır. Cadı evinden mücevherleri alan çocuklar, babalarının evine dönerler ve o günden sonra aileleriyle hep mutlu kalırlar.


Hansel ve Gretel Kitabının Açıklaması

Grimm Kardeşler ve onlardan da önce Giambattista Basile tarafından uyarlanan bir masal.


Yorum yapın