Hasret Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Hasret'in Fotoğrafı

Kitap Hasret
Yazarı Canan Tan
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2013

Canan Tan tarafından 2013 yılında kaleme alınmış olan Hasret kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Hasret pdf, Hasret konusu, Hasret karakterleri, Hasret yorumları, Hasret açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Hasret – Canan Tan


Hasret Kitabının Karakterleri

Tacettin: 10 çocuklu bir aşiret ailesinin çocuklarından sadece biridir. Ailenin hem en küçük oğlu hem de bekâr kalan tek çocuğudur. Liseden mezun oldu ve devlet dairesinde çalışır. Boş zamanlarında iki yakın arkadaşı Aris ve Artin ile vakit geçirmeyi sever. Patricia’yı görür görmez âşık olur ve tüm zorluklara karşı onunla evlenir.

Patricia: Yunan Güzeli bir kızdır. Tüm zorluklara karşı Tacettin ile evlenirler.

Ali: Tacettin ve Patricia’nın çocuğudur.

Aris ve Artin: Tacettin’in yakın arkadaşlarıdır.


Hasret Kitabının Konusu

Kurtuluş Savaşı’ndan Cumhuriyet öncesine kadar yıllarca süren gerçek aşkın ve özlemin romanıdır. Müslüman bir delikanlı ile bir Rum kızının tüm engellere rağmen aşklarını ve ayrılık hikâyeleriyle birbirlerine olan özlemlerini konu edinmiştir.


Hasret Kitabının Özeti

Lozan Antlaşması ile göç etmek zorunda kalanlar arasında iki âşık genç var. Biri Türk, diğeri Rum olmasına rağmen birbirlerini sevmişler ve hayatlarını birlikte geçirmeye karar vermişler. Ancak savaşın kötü yanı onlara da yansır ve kader onları aşklarını ayırmaya zorlar.

Hikâye Kırıkkale’nin Keskin kasabasında geçiyor. Buranın özelliği, Müslümanların ve gayrimüslimlerin, Rumların ve Ermenilerin bir arada yaşamasıdır. Kader, Yunan güzeli Patricia’yı Tacettin’den önce getirir ve Tacettin ona âşık olur. Onlarınki bir anlamda yasak aşktır çünkü bir Müslüman ile bir gayrimüslim bir araya gelmesi mümkün değildir. Tacettin önce dertlerini arkadaşlarıyla paylaşır. Sonra cesaretini toplar ve ailesiyle paylaşır. Sonuç değişmez ve aile bu ilişkiye kesinlikle izin vermez. Ancak Tacettin aşkından vazgeçmez ve Ali adında bir oğlu olur.

Tacettin ve Patricia’yı kimse ayıramaz ama kader yeni bir oyun oynar. Lazon anlaşması ile Yunanlılar göçe zorlanmış ve Patricia oğluyla birlikte Yunanistan’a gitmek zorunda kalmıştır. Tacettin, aşkına ve oğluna duyduğu hasretten tamamen rahatsızdır. Patricia ve oğlu Yunanistan’da bir Türk fırıncının yanına sığınırlar, ancak bir süre sonra Türk ailesi de Türkiye’ye göç etmek zorunda kalır. Aile fırını Patricia’ya bırakır. Patricia, Türk kimliğinin daha fazla zorluk çekmemesi için oğlunun adını değiştirir ve Türk kimliğini ondan gizler.

Tacettin de hayatına devam etmek zorundadır. Bir başkasıyla anlaşmalı bir şekilde evlenir ama aşkını kalbinden çıkaramaz. Tacettin’i sevgilisinden ve oğlundan ayıran savaş, yıllar sonra yeniden bir araya gelmelerine neden olur. İkinci Dünya Savaşı ile birlikte Patricia’nın oğlu savaşa katılır ve yaralanır. Hastane odasını paylaştığı kişi Tacettin’in eski arkadaşı Aris’tir. Aris, Tacettin’in oğlunu babasına çok benzediği için hemen tanır. Ona tüm gerçekleri anlatır. İlk başta kabul edemez ama annesinin de onayıyla babasını bulmak için yola koyulur.


Hasret Kitabının Açıklaması

Hasret en büyük esarettir

Gittin…

Bir yemin kaldı aramızda

Yarısı senin

Yarısı benim…

Hasret, izleri Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet öncesi döneme uzanan, gerçek yaşamdan alınmış kırık bir aşkın ve ömür boyu süren hasretin öyküsü.

Müslüman bir bey oğluyla bir Rum kızının tüm engellere rağmen filizlenen sevdası, önüne çıkan ne varsa yakıp yıkacak güçte bir kora dönüşür. Ancak ayrılık kaçınılmazdır.

Lozan Antlaşması’nın öncesinde imzalanan Mübadele Sözleşmesi, bir buçuk milyona yakın insanı yerlerinden yurtlarından ederken, geride parçalanmış hayatlar, boynu bükük aşklar ve nesiller boyu sürecek hasret hikâyeleri bırakacaktır.

Tıpkı Tacettin’le Patricia’nın hikâyesi gibi…

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın