Ikigai Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Ikigai'nin Fotoğrafı

Kitap Ikigai
Yazarı Francesc Miralles İ Contijoch, Hector Garcia
Türü Kişisel Gelişim Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2016

Francesc Miralles İ Contijoch ve Hector Garcia tarafından 2016 yılında kaleme alınmış olan Ikigai kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Ikigai pdf, Ikigai konusu, Ikigai karakterleri, Ikigai yorumları, Ikigai açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Ikigai – Francesc Miralles i Contijoch ve Hector Garcia


Ikigai Kitabının Konusu

Japonlar herkesin bir ikigai’si olduğuna inanırlar, her sabah yataktan kalkmak için bir nedenleri vardır. Bu ilham verici ve rahatlatıcı kitap size kendi ikigai’nizi keşfetmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgileri veriyor.


Ikigai Kitabının Özeti

Her ülkenin bir yaşam felsefesi vardır ve Japonya’nın felsefelerinden biri de İkigai’dir. Japonya’nın Okinawa takımadalarında yaşayan insanların dünyanın en yüksek yaş ortalamasına sahip oldukları biliniyor. Ortalama 100 yılı aşan yaşam beklentisi olan Okinawa halkının sırrı, Okinawa’dan binlerce kilometre uzağa taşınmaya başlayan günümüzün şöhreti; İkigai. Peki, nedir bu İkigai?

İki” hayat, “Gai” de amaç, gaye anlamlarına geliyor. Ikigai’yi kısaca kelime olarak; “Hayatın Amacı” olarak tanımlayabiliriz. Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, insanların her sabah yataktan kalkmaları için bir sebepleri vardır.

Japon kültüründe emeklilik diye bir kelime yoktur. Ölmek istiyorsan emekli ol gibi ünlü sözler vardır. Ne olursa olsun, sağlıkları elverdiği müddetçe işlerini şevkle yapmaya devam ederler.

Ikigai Felsefesi

Japon İkigai felsefesi 4 unsura dayanır: Sevdiğiniz, iyi olduğunuz, insanlığa hizmet eden ve para kazandıran bir şey yaparsanız, varoluş sebebinize ulaşırsınız. Bir nevi mutlu ya da hoşnut olma halidir ancak bu üç unsurdan biri eksik olursa duygusal hata durumları ortaya çıkar. Yani:

 • Sevmediğin şeyi yaparsan: rahatsın ama boşluktayım hissi,
 • İnsanlığa hizmet etmediğin durum: tatmin olur ama işe yaramazlık hissi,
 • Para almadığın şeyi yaparsan: haz ve doygunluk var ama parasal rahatlık olmaz, İyi olmadığın şeyi yaparsan: heyecan ve hoşnutluk var ama belirsizlik hissi olur.

Ayrıca 2 unsurun bir arada olduğu ek durumlar olduğu da belirtiliyor; Sevdiğiniz ve iyi olduğunuz durum 2 unsurun birleşmesi ile: tutku, iyi olduğunuz ve para kazandığınız durum olur: uzmanlık, para kazandığınız ve insanlığa hizmet ettiğiniz durum olur: kutsal görev, insanlığa hizmet ettiğiniz ve sevdiğiniz durum olur.

Her iki yazarın da sıklıkla vurguladığı konu: Asla pes etmemek, sevdiğini aramak, hayatımızda olumsuz şeyler olsa da gülümseyebilmek. Önemli olan olumsuzluklar değil, bu olumsuzluklarla nasıl başa çıkılacağıdır. Yıllar sonra geriye dönüp baktığında anıların dolu dolu yaşadığını görmeli insan. İkigai sadece para kazanmakla ilgili değildir, bu bizim için var olmamızdır, hayatımıza anlam katan şeydir. Bunu bulduğumuzda zaman su gibi akacaktır.

Ikigai’nin 10 kuralı

 • Öncelikle emekliliği unutun, aktif kalın.
 • Kötü anda bile gülümsemeyi ihmal etmeyin.
 • Egzersiz yapmaya sürekli devam edin.
 • Çevrenizde iyi insanlar, iyi arkadaşlarınız olmasına özen gösterin.
 • Doğal yaşamı asla arka plana atmayın. Siz de onun bir parçası olduğunuzu unutmayın.
 • Acele anında yavaşlayın. Yetişmezse diye dert edip hata yapmaktansa yavaşlayın.
 • Daima keyif aldığınız uğraşlar ile meşgul olunuz.
 • Her sabah uyandığınızda ne için uyandığınız gayesi sizinle olsun.
 • Teşekkür etmeyi bilin ve Ikigai’nizi takip edin.

Kitapta alıntılanan iki söz gerçekten çok güzel;

“Sadece faal kalırsanız bir yüzyıl yaşamak istersiniz.” ( Japon Atasözü)

“Defalarca ne yapıyorsak oyuz. Bu yüzden mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır.” (Aristoteles)

Uzun ömür konusunda Guinness rekorunu elinde tutan Ogimi’de söylenen bir şarkının sözleri şu şekilde aktarılıyor;

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için;

 • Erken yat, erken kalk, sonra yürüyüşe çık.
 • Hoşlandığın şeyden az az ye.
 • Her günü sükûnetle yaşa ve keyfini çıkar yolculuğunun.
 • Arkadaşlarınla iyi geçin.

İşin sırrı parmaklarınızın kaç yaşında olduğu konusunda endişelenmenize gerek yok, onları çalışır durumda tutarsanız yüzüncü yılınızı kutlayacaksınız. Nüfusun demografik yapısına baktığımızda Japonya’nın uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdüğünü anlıyoruz. Uzun ve sağlıklı yaşam, birden fazla faktörün birleşimi ile mümkündür. Sağlıklı yaşam felsefesine uygun yaşamak, sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve işini severek ve sıkılmadan yapmaktır. Eğer uzun bir hayatınız olacaksa, dünyada anlamlı ve faydalı bir şekilde vakit geçirebilmemiz için hayatta bir amacınız olmalı. Yaşlı, hasta veya yorgunsanız, Japonlar kendinizi meşgul ederek az iş yapmanızı önerir. Bu şekilde, insanlar dinç ve meşgul kalacaktır.


Ikigai Kitabının Açıklaması

Uluslararası çok satan bir rehber olan Ikigai’yle her gününüz bir anlam kazansın. Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, her sabah yataktan kalkmaları için bir sebepleri vardır. İlham verici ve rahatlatıcı bu kitap sizlere kendi ikigainizi keşfetmeniz için gerekli tüm bilgileri veriyor. Aceleci davranmamanızı, hayat gayenizi keşfetmenizi, ilişkilerinizi canlandırmanızı ve kendinizi tutkularınıza adamanızı sağlıyor.

Öyle ya, kim her gününü mutlu yaşamak istemez ki?

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın