Jack Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Jack'ın Fotoğrafı

Kitap Jack
Yazarı Alphonse Daudet
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1865

Alphonse Daudet tarafından 1865 yılında kaleme alınmış olan Jack kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Jack pdf, Jack konusu, Jack karakterleri, Jack yorumları, Jack açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Jack – Alphonse Daudet


Jack Kitabının Karakterleri

Jack: Babasını hiç tanımamış, annesinden başka kimsesi olmayan Jack, yaşamak için şefkate ihtiyaç duyan birisidir. Zeki ve çalışkan olmasına rağmen bedeni, onun adına seçilmiş olan mesleğe, yani işçiliğe uygun değildir.

İda De Barancy: Jack’ın annesidir. Asalet düşkünü, hoppa bir kadındır. Başkalarının etkisinde kalarak kendisinin ve çocuğunun haklarını koruyamamış birisidir.

D’Argenton: İda de Barancy’nin birlikte yaşadığı adamdır. Edebiyat öğretmeni, yeteneksiz bir şair ve yazardır. Dış görünüşe önem veren megaloman bir adamdır.

Dr Rivals: Köy doktorudur. Yardımsever kişiliği nedeniyle herkes onu çok sever. Jack’e okumayı sevdiren adamdır.

Cecile: Dr Rivals’in torunu, Jack ‘ın nişanlısıdır.

Belisaire: Jack, onu tanıdığında on bir yaşındadır. Seyyar satıcı olan bu adam Jack’in zor zamanlarında hep yanında olan birisidir.


Jack Kitabının Konusu

Babasını hiç tanımamış, annesi tarafından korunamayan Jack’in hayata tutunma çabası, bu tutunmaya yardım eden kişilerin yaşadıkları zorlu hayatlara rağmen insan kalabilme çabaları anlatılmış.


Jack Kitabının Özeti

Jack 1

Jack’ın acıma, öfke ve alay dolu hayat hikâyesi…

Yıl 1858 Paris, Jack daha on bir yaşındadır. Babasını hiç tanıyamamış çocuğa annesinin yatılı okul arayışında ikinci denemede çocuğu kabul edecek bir okul bulunur. Bu yatılı okul her yönüyle yetersiz bir okuldur. Annesinden ilk kez ayrılan çocuk burada kötü şartlarda yaşamak zorunda kalır. Anne İda De Barancy, okulun edebiyat öğretmeni D’Argenton’a âşık olur. Mirasyedi olan bu adamla Paris’in bir köyünde birlikte yaşamaya başlarlar. Terk edilen Jack, annesinin yaşadığı yeri öğrenir, okuldan kaçıp onun yanına sığınır. D’Argenton çocuğu hiç sevmez, hatta onu görmeye bile tahammül edemez. Çünkü çocuk ona birlikte yaşadığı kadının geçmişini hatırlatıyor, aynı zamanda anne oğlun birbirlerine olan sevgisini kıskanıyordur. Çocuğun ihmal edildiğini gören köy doktoru Rivals, Jack’in eğitim alması gerektiğini söylese de dinletemez. D’Argenton, çocuğun eğitim giderlerini karşılamamak için onun işçi olması için karar verir. Çocuk itiraz etse de annesinin ileride ona ihtiyacı olacağını düşündüğü için kabul eder. Yine anneden uzaklaştırılan çocuk bu defa fabrikada çıraklık eğitimine başlar. Bedeni, ruhu yapacağı işe uygun değildir. Jack, işçi olmak için çok çalışır fakat yeterli gelmez, bedensel kuvvetinin olmaması nedeniyle başarısız olur. Fabrikada horlanır, aşağılanır, alay edilir hatta kaldığı evde hırsızlıkla suçlanır. Aklandığında dört yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen mesleğinde yeterli değildir. Bu yüzden gemide çalışmasına karar verilir.

Jack 2

Jack, gemide çalışırken alkole alışır, zaten zayıf olan bünyesi daha da hırpalanır. Jack, burada vereme yakalanır ve çalıştığı gemi battığında yaralanır. Tekrar annesinin yanına dönmek zorunda kalır. D’Argenton, Jack’e tahammülü olmadığı için onu eskiden yaşadıkları köye gönderir. Köy doktoru, Jack’i okuması için cesaretlendirir. Jack bir yandan bir fabrikada çalışırken bir yandan da diploma almak için sınavlara hazırlanır. Dr. Rivals’in torununa olan aşkı Jack’i hayata bağlayan neden olur. Anne, İda D’Argenton’dan ayrılıp Jack’in yanına yerleştiğinde Jack’in mutluluğu ikiye katlanır. Ne var ki annesi onun yaşadığı yeri ve görüştüğü insanları hor görüyor, eski hayatını özlüyordur. Annesinin onu tekrar terk etmesinin üzerine Jack’in nişanlısı olan Cecile ile de ayrılmalarıyla hastalığı nüks eder. Bu kötü günlerinde yanında olan tek kişi, daha küçükken yardım ettiği seyyar satıcı Belisaire’den başkası değildir. Bu yüreği zengin adam sanki çocuğun koruyucu meleği gibi, onun tüm zor zamanlarında olduğu gibi yine yanındadır. Jack’in yaşadığı duygu boşlukları ve sefalet hastalığına yenik düşmesine neden olur.


Jack Kitabının Açıklaması

Yaşamın sefaletini iyimser bir güler yüzlülükle ele almaya çalışmış, uzun yıllar Paris’te yaşamasına karşın Güney Fransa yöresi neredeyse bütün yapıtlarına egemen olmuştur.

Sanayi ve ticaret çevresinde ana baba sevgisinden yoksun bir çocuğun öyküsün anlatan Jack’la unutulmaz bir tip yaratan Daudet’nin bu romanından yapılan televizyon filmi ülkemizde de gösterilmiştir.


Yorum yapın