Kadın Pençesi Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Kadın Pençesi'nin Fotoğrafı

Kitap Kadın Pençesi
Yazarı Halid Ziya Uşaklıgil
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1939

Halid Ziya Uşaklıgil tarafından 1939 yılında kaleme alınmış olan Kadın Pençesi kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Kadın Pençesi pdf, Kadın Pençesi konusu, Kadın Pençesi karakterleri, Kadın Pençesi yorumları, Kadın Pençesi açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Kadın Pençesi – Halid Ziya Uşaklıgil


Kadın Pençesi Kitabının Karakterleri


Kadın Pençesi Kitabının Konusu

Hikâye altı hikâyeden oluşmaktadır. Bu hikâyelerinin çoğunda ezilmiş, ıstırap çekmiş, elinden imkânları alınmış insanların hayatlarını anlatıyor. Ya da kaderine boyun eğen insanların hayatlarını ele alıyor.

Bu insanların dertlerini, yaşama biçimlerini, tevekküllerini, imkânsızlıklarını gerçekçi bir gözle ele alıyor.


Kadın Pençesi Kitabının Özeti

Yazar, iki arkadaşının önerisiyle bara gitmeye karar verir. Ama bu teklifin arkasında başka bir amaç olduğunu anladıkları bakışla arkadaşlarına baktıklarında üçüncü bir kişiden bahsediyorlardı. Yazarın bu üçüncü şahıs hakkında bildikleri ise şöyledir.

Kolları ve bacakları vücudundan uzun, yüzü koyu sarı lekelerle dolu bir insandır. Aynı zamanda bu genç adam çok duygusaldı, çok zayıftı ve hüzne düşkündü. Ama asla sevilmediğine ve asla sevilmeyeceğine inanır. Bu yüzden sürekli kendini diğer insanlardan izole eder. Fakat içinde doyum olmayan aşk hissini bir türlü atlatamaz ve sonunda patlar ve bir kızla evlenir. Evlendiği kız, önceden zengin ama şimdi fakir bir ailenin kızıdır. Kız, eski alışkanlıklarından vazgeçmeden göz alıcı bir hayat yaşamaya devam eder. Bir süre sonra gelen habere göre kadın, kocasını çoktan terk etmiştir. Beş ay sonra gelen habere göre gece hayatına kafayı takmış, sabaha kadar barlarda eğlenmiş ve her gece bardan başka bir erkeğin kollarında ayrılmıştır. Adam her gece kadının gittiği bara gitmiş, kadının şuranın kollarında dönmesini izlemiş ve içmiş. Adam her gece tükenmez bir hırsla bara gider. Adamın hikâyesi buydu.

Arkadaşlarının önerisi, adamı bu lanet hayattan kurtarmaktı. Bunun için ikisinin de bulunabileceği bara giderler. Kadın genç bir adamın kollarında eğlenirken adam barda bir köşede içki içer. Gidip adamın masasına otururlar. Ama adam gözlerini kadından hiç ayırmaz. Kadın ve genç adam öpüşmek üzereyken, bir tıkırtı sesiyle herkes irkilir. Adam dayanamaz, elindeki bardağı kırar. Bunu gören kadın, genç adamın kollarından koşarak geldi ve karşısına oturdu ve elini bir mendille sarmaya başlar. Bu arada, adama bu gece konuğu olmasını teklif eder. Bunun üzerine yazar ve arkadaşları, adamı kadının kollarına bırakıp giderler.


Kadın Pençesi Kitabının Açıklaması

Her edebiyat eseri, bir külliyatın parçası olarak düşünüldüğünde, yazarının portresini tamamlayan ayrıntılarla doludur. Büyük sanatkâr Halid Ziya Uşaklıgil’in ölümünden altı yıl önce yayımlanan ve altı küçük hikâyeden oluşan Kadın Pençesi, onun hikâyeciliğine bu bakımdan ışık tutabilecek eserlerindendir. Yazarın Servet-i Fünun döneminin üslubundan uzak, sade ve yaşayan bir dile yönelme tercihi, bununla birlikte karakter özellikleri itibarıyla Servet-i Fünun’dan izler taşıyan aşk hikâyelerindeki ıstırap duygusu ve trajik unsur, sosyal içerikli denebilecek hikâyelerindeki millî-vicdanî vurgu ile davranış ve ruh tahlillerindeki ustalık, bir çekirdek halinde bu kitapta görülebilecektir.


Yorum yapın