Kadınlar Ülkesi Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Kadınlar Ülkesi'nin Fotoğrafı

Kitap Kadınlar Ülkesi
Yazarı Charlotte Perkins Gilman
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2018

Charlotte Perkins Gilman tarafından 2018 yılında kaleme alınmış olan Kadınlar Ülkesi kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Kadınlar Ülkesi pdf, Kadınlar Ülkesi konusu, Kadınlar Ülkesi karakterleri, Kadınlar Ülkesi yorumları, Kadınlar Ülkesi açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Kadınlar Ülkesi – Charlotte Perkins Gilman


Kadınlar Ülkesi Kitabının Karakterleri

Terry: Kitap boyunca ataerkil karakteri temsil eden karakterdir.

Vandyck: Anlatıcımız ve belki de karakterlerin en ‘nötr’ ve ‘tarafsız’ olanıdır.

Jeff: Duygusal ve kalbiyle hareket eden karakterdir.


Kadınlar Ülkesi Kitabının Konusu

Sadece kadınların yaşadığı Kadınlar Ülkesi ‘ne üç erkeğin yaptığı ziyareti konu alan kitapta; kadınların birlikte bir hayat kurduklarında hiç de erkek dünyasının dayattığı gibi kavgalar ve çekişmeler yaşanmadığı, tam tersi son derece barışçıl ve paylaşımcı toplum modelinin oluşturulduğu bir dünya anlatılıyor.


Kadınlar Ülkesi Kitabının Özeti

Sadece kadınların bulunduğu bir ülkede yaşamak ister miydiniz?

Evrensel huzurun, iyi niyetin ve karşılıklı sevginin bulunduğu bir yer: Kadınlar Ülkesi.

3 Amerikalı erkek arkadaşın sadece kadınlardan oluşan, hiç erkeğin bulunmadığı bu Kadınlar Ülkesi isimli ülkeyi keşfetmek istemesi ve oraya gitmeye karar vermeleriyle başlıyor kitabımız.

Kadınlar Ülkesi’ne keşifte bulunan üç farklı karakterimiz; Vandyck, Jeff ve Terry, başlarına ne geleceğinden habersiz, çeşitli hipotezler üreterek Kadınlar Ülkesi’nin alanına giriş yapıyorlar

Terry hariç hepsi Kadınlar Ülkesi’ne yaptığı seyahatte ve orada kaldıkları bir yıl boyunca düşünsel ve duygusal değişikliklere uğruyor.

Kadınlar ülkesinde herkes birbiriyle kardeş ilişkisi içinde ve oldukça barışçıl ve medeni bir ortam hakim.

Bu ülkedeki kadınlar fiziksel olarak oldukça güçlüler. Sporda başarılılar. İyi kumaş dokuyup dikiyorlar. Aynı zamanda iyi dans ediyorlar. Soyadları yok bu kadınların. Hiçbirinin adı da birbirine benzemiyor. Klanlar ya da kliklerin olmadığı için bir bütün olarak, milyonlarca kadından oluşan bir aile biçiminde yaşayan bir kadın toplumu… Mitolojik öğelerle bezeli ütopik bir ülkede, dağların arasında kalmış bir ırk.Kadınların neler yapabileceğini incelik ve zarafetle anlatan ve gülümseten bir ütopya.Bütün bunların anlatıldığı bu kitaba şans verilmeli


Kadınlar Ülkesi Kitabının Açıklaması

“Kadınlar Ülkesi kadınların neler yapabileceğini incelik ve zarafetle anlatan, gülümseten bir ütopya.” -Marge Piercy-

“Altın Çağ bilimkurgularının tadını veren ve günümüzde hâlâ geçerliliğini koruyan bir eser.”

-Joanna Russ-

Charlotte Perkins Gilman yaşadığı dönemin önde gelen hümanistlerinden ve kadın hakları savunucularından biri olmasının yanında feminist edebiyatın en önemli erken dönem temsilcilerinden. Yazıldıktan yaklaşık 65 sene sonra kitap formatında yayımlanabilen Kadınlar Ülkesi ise feminist ütopyanın ilk örneklerinden.

Birinci Dünya Savaşı’nın arifesinde üç Amerikalı erkek pek fazla insanın bulunmadığı, ücra bir yerde, tamamen kadınlardan oluşan bir topluluğa denk gelir. Gözlerine inanamayan kâşifler bu topraklarda erkeklerin de olması gerektiğine dair inançlarıyla araştırmalarına başlar.

Çok geçmeden bu gizemli ülke ile ilgili gerçekler bir bir açığa çıksa da misafirlerin merakı giderilmenin aksine daha da artar ve Kadınlar Ülkesi’nin yönetim biçiminden inançlarına, kültüründen ekonomisine ve hatta anneliğe kadar pek çok konuda bilgi sahibi olmaya ve toplumsal cinsiyet rollerini sorgulamaya başlarlar.

Toplumsal roller cinsiyete göre belirlenebilir mi? Kadınlık ve erkeklik değişmez kavramlar mıdır?

Kadınlar Ülkesi, ataerkilliğe verilmiş nüktedan bir yanıt.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın