Kırmızı Küpeler Babil Kulesi Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Kırmızı Küpeler Babil Kulesi'nin Fotoğrafı

Kitap Kırmızı Küpeler Babil Kulesi
Yazarı Orhan Kemal
Türü Hikaye Kitapları
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1974

Orhan Kemal tarafından 1974 yılında kaleme alınmış olan Kırmızı Küpeler Babil Kulesi kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Kırmızı Küpeler Babil Kulesi pdf, Kırmızı Küpeler Babil Kulesi konusu, Kırmızı Küpeler Babil Kulesi karakterleri, Kırmızı Küpeler Babil Kulesi yorumları, Kırmızı Küpeler Babil Kulesi açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Kırmızı Küpeler Babil Kulesi – Orhan Kemal


Kırmızı Küpeler Babil Kulesi Kitabının Karakterleri

Elmas: Bir evin çatısında yaşayan on dört yaşında, uzun saçlı, koyu renk gözlere sahip genç bir kızdır.

İnci: Altı yaşında küçük bir çocuktur.


Kırmızı Küpeler Babil Kulesi Kitabının Konusu

Orhan Kemal bu kitaptaki öykülerinde küçük anların ardındaki büyük, geniş, uçsuz bucaksız yaşamı ve sonsuz insanı anlatıyor.


Kırmızı Küpeler Babil Kulesi Kitabının Özeti

Kırmızı Küpeler

Henüz beş yaşında olan çocuğun kötü bir ailesi vardı. Küçük çocuk ailesi hakkında hiçbir şey bilmez. Tek bildiği, ablası Elmas’ı çok sevdiğiydi. Elmas abla dediği kız evlerinin çatı katında kalıyordu. On dört yaşında olan Elmas’ın uzun saçları ve koyu renk gözleri vardı. Küçük çocuk, ablası Elmas’a hep aile içi şiddetten yanaydı. Elmas ona bir anne gibi davranırdı. Çocuğun anneannesi Elmas’ı hiç sevmezdi. Bir gün bu şeytani büyükanne kızın saçını keseceğini ve erkek gibi görüneceğini söyler. Elmas, bu sözleri kendisine getiren küçük çocuğu kollarına alır. Saklaması için ona kırmızı küpelerini verir. Ertesi sabah kimseye söylemeden evden kaçar. Güzelliğini kaybetmeyi göze alamaz.

Kırk Yaş

Adam, kırk yaşına bastığı gün babasının kırkıncı doğum gününü hatırlar. Babası, kırk yaşına geldiğinde oğluyla birlikte nargile içmişti. Hemen bir kafeye gider. Nargile içerken kendisine bakan bir genç görür. “Neden bana bakıyorsun?” diye hırlar. Çocuk hayır der. Daha sonra ikili arasında bir maç sohbeti yaşanır. Adam gençken oynadığımı söylediğinde, çocuk adama hala genç olduğunu söyler. “Nargileyi unut sen ihtiyar değilsin” sözlerini sevdik der. Bu sözler ruhuna dokunur. Sonra kafeden ayrılırlar. Adam sokakta kibrit oynayan bir grup çocuk görür. Hemen bir gol atar. Çocuklardan biri “Yaşasın yaşlı adam” diye bağırdığında adam huzurunu kaybeder. Yaşlı bir adam değildir. Kafedeki çocuk doğruyu söylemişti. İnsan her zaman genç hissetmeye ihtiyaç duymuştur.

Delil

Genç çocuk, babasının bir zamanlar arkadaşı olduğu adamı adliyeye kelepçeli olarak girerken görür. Babası hayattayken sürekli gelip onları ziyaret eder. Genç çocuk bu adamla yakın zamanda tanışmış ve iki sohbet etmiştir. Çocuk babasının öldüğünü söyleyince adam şaşır ve başsağlığı diler. Hemen ardından ahiretle ilgili sorular sormaya başlar.

Ölünce size ne kaldı?

Nasıl mülk bırakmadan gider?

Çocuk sorulardan bunalır. Bu adam, çocuğun annesinden ayrı yaşadığını öğrendiğinde, çocuğu ahlaksız olarak değerlendirir. Annesine bakmadığı için kendini dinsiz ilan eder. Bugün elleri bağlı olarak adliyeye giren bu namus bekçisi, hac için aldattığı kişilerin paralarını çalar. Bu yüzden tutuklanır.

İnci’nin Maceraları

İnci, altı yaşında küçük bir çocuktur. Babası hapisten çıkmadan önce annesi ona çok iyi bakar. Babası eve geldiğinde kızını unutmuş, yoksa kocasına o bakar. İnci, arkadaşı Berin’in babasını çok beğenir ve kendi babasının da aynı olmasını ister. İnci geceleri gizlice anne ve babasını dinler, konuştuklarını duyar. Bir gün babası askerin kukuletasını boyatıp mont yaptıracağını söyler. Yasaklanırsa tekrar hapse girecektir. Babası hapse girerse İnci yine annesiyle mutlu olacaktı. Sabah İnci, anneannesinin yanına gitmek için annesinden izin alır. Dışarıda gördüğü polise koştu. Polisin bıyıkları karşısında irkilir ve polisle ayakları üzerinde konuşarak uzaklaşır.


Kırmızı Küpeler Babil Kulesi Kitabının Açıklaması

Orhan Kemal denilince akla ilk olarak romanlar gelir. Her okurun yaşamında silinmesi imkânsız izler bırakan, yaşamın kirlettiği dünyaya temiz, ferah bir nefes gibi dolan romanlardır bunlar. Bu nedenle okurlarda yarattığı hayranlık haklıdır ama bu durumun Orhan Kemal’in öykücülüğüne haksızlık ettiği de bir gerçektir. Usta bir romancı olduğu gibi usta bir öykücüdür de o. Bu kitapta yer alan öykülerinde Orhan Kemal, küçük anların gerisindeki kocaman, geniş, engin yaşama ve sonsuz olan insana dair birçok şey söylüyor. Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.


Yorum yapın