Kızıl Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Kızıl'ın Fotoğrafı

Kitap Kızıl
Yazarı Stefan Zweig
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2019

Stefan Zweig tarafından 2019 yılında kaleme alınmış olan Kızıl kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Kızıl pdf, Kızıl konusu, Kızıl karakterleri, Kızıl yorumları, Kızıl açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Kızıl – Stefan Zweig


Kızıl Kitabının Karakterleri

Berger: Hikâyenin ana karakteridir. Henüz 17 yaşında, ciddi özgüven problemi yaşamakta ve kendini topluma kabul ettirmeye çalışan biridir.

Schramek: Hukuk öğrencisidir. Berger’in arkadaşıdır.

Karla: Schramek’in kız arkadaşı ve Berger’in arkadaşı olur.


Kızıl Kitabının Konusu

Kitap, ürkek, yaşamı daha tanımamış, saf duyguların ve biraz da ezilmişliğin; dışlanmışlığın psikolojisini ele alırken. 17 yaşındaki genç tıp öğrencisinin temiz dünyası ve aşka olan temiz özlemini; insanlara olan güvensizliğini konu ediniyor.


Kızıl Kitabının Özeti

Bertold Berger taşradan Viyana’ya tıp okumak için gelir. Josefstadt semtinde bir oda tutuyor. Hiç arkadaşı ve tanıdığı olmayan bu şehirde, zayıf ve iyi huylu Berger bir arkadaş bulur. Hukuk okuyan Schramek ise tam tersidir. Güçlü, çekici, konuşabilen; İnsanlara yol gösterebilen biridir. Berger, arkadaşını bir idole dönüştürür. Arkadaşının ortamında olmasına rağmen ayak uyduramaz. Schramek, Berger’le sürekli dalga geçer ve aralarında uzun tartışmalar olur.

Bir gün Schramek, Berger’i kız arkadaşı Karla ile tanıştırır. Kız bu zayıf, çelimsiz ve utangaç gençle sürekli dalga geçerken, Berger ona karşı şehvet duyar. Aralarında, ikisinin de fark ettiği bir çekim vardır. Ama Berger’in istediği bu değil. Berger, kızın ucuz sadeliğine ve baştan çıkarıcılığına sert tepki verir. Kızdan ve arkadaşından uzakta olan Berger, ev sahibinin kızının kırmızı olduğunu öğrenir. Kadına yardım etmek için bir tıp öğrencisi olarak yanında dururken, onu iyileştirmek istiyor. Her şeye darılan Berger, ev sahibiyle kızının dostluğundan mutludur. Ancak hiç beklemediği bir şey olur. Kırmızı da kendine bulaşır.


Kızıl Kitabının Açıklaması

Tıp öğrenimi için büyük umutlarla Viyana’ya yerleşen genç öğrenci Bertold Berger, çok geçmeden hayal kırıklığına uğrar; yabancı şehrin karmaşasına uyum sağlamakta son derece zorlanmaktadır. Hayatı boyunca çekingenlikten mustarip olan genç adam, kendisini bir kez daha çocuksu bir acizliğin ortasında bulur. Üstelik ilk defa ailesinden uzakta, yapayalnızdır. Bütün umudunu yitiren öğrenci, neredeyse her şeyden vazgeçtiği sırada kızıl hastalığına yakalanan bir genç kızla tanışır. Bu süreçte yaşam amacını yeniden keşfederek yeni hislere tanıklık eden Bertold, kızın iyileşmesine yardım ederken kendi yaralarına çare bulabilecek midir?

Stefan Zweig 1908 yılında yayımlanan bu erken dönem eseri Kızıl’da, yarattığı karakterin gizli arzularını ustalıkla işlerken, kimseye aldırış etmeyen büyük ve yabancı kentin acımasızlığını gözler önüne seriyor.

(Tanıtım Bülteninden)


Yorum yapın