Kristal Yelkenli Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Kristal Yelkenli'nin Fotoğrafı

Kitap Kristal Yelkenli
Yazarı Jose Mauro De Vasconcelos
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 2005

Jose Mauro De Vasconcelos tarafından 2005 yılında kaleme alınmış olan Kristal Yelkenli kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Kristal Yelkenli pdf, Kristal Yelkenli konusu, Kristal Yelkenli karakterleri, Kristal Yelkenli yorumları, Kristal Yelkenli açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Kristal Yelkenli – Jose Mauro De Vasconcelos


Kristal Yelkenli Kitabının Karakterleri

Eduardo: 13 yaşında bir çocuk, kitabın ana karakteridir. Edu, doğuştan özürlü bir çocuktur. Başı da oldukça büyüktür. Ne yazık ki, ailesince de yalnızlığa itilmiştir.

Kaplan Gabriel, Bayankuş Mintaka, Kurbağa Bolitro: Edu’nun arkadaşları.

Anna: Edu’nun hayattaki tek dayanağı olan teyzesi.


Kristal Yelkenli Kitabının Konusu

Yalnız çocuk, sevdiği bu dört akrabasıyla birlikte hayal dünyasının okyanuslarında yelken açarak hayatının zorluklarını aşmaya çalışır. Engelli doğmanın getirdiği yalnızlığa karşı güçlü bir direnişin hikâyesiyle sizleri baş başa bırakıyoruz.


Kristal Yelkenli Kitabının Özeti

Eduardo engelli küçük bir çocuktur. Ailesi iyileşmeyeceğini düşündükleri için ilgilenmer. Edu, teyzesi Anna tarafından bakılmaktadır. Ameliyattan önce moralinin düzelmesi için onu deniz kenarındaki bir eve tatile götürür. Edu o evi bir yelkenliye benzetiyor. İçindeki doldurulmuş hayvan heykellerini çok sever. Gabriel havuzun yanında kaplanla, rafta baykuş Mintaka ve kurbağa Bolitro ile tanışır. Evdeki herkes uyurken onlarla konuşmaya başlar. Hayat hikâyelerini dinler ve kendini büyülü bir dünyada bulur. Gabriel onun en iyi arkadaşı olur. Bir gece Edu’yu üstüne koyar ve onu uçurur. Büyük kafasına ve yürümeyen bacaklarına büyü yaparak onu normal bir çocuğa dönüştürür. Edu, imkânsız olduğunu düşündüğü şeyi yerine getirmek için bütün gece Gabriel’le uçar. Adı Mintaka olan ama adını beğenmediği için Maria Jurandir olarak anılmasını isteyen uğur böceği ile de çok iyi anlaşır. Ladykuş hayatın acı veren kötü olaylarını seven bir insandır. Bu yüzden Edu’nun acıklı hikâyesini çok sever. Bayankuş, Edu’nun diğer kardeşlerinden farklı olduğu için ne babasının ne de annesinin ona sahip çıktığını söyleyince çok sevinir. Edu da onun hikâyesini öğrenmek ister ama Bayankuş anlatamadan büyü bozulur. Doldurulmuş bir hayvan heykeline dönüşür. Edu burada kaldığı süre boyunca sık sık denizi seyreder ve hayvan dostlarıyla sohbet eder.

Anna, teyzesinin yardımıyla seyahat eder. Onun yardımı olmadan dolaşmaya çalıştığında, evinden uzakta bir yerde, koltuk değneklerini kaldıramayacağı kadar yüksek olan iplerin arasında saatlerce mahsur kalır. Anna teyzesi gelir ve onu tekrar kurtarır. Gideceği gün geldiğinde Edu çok üzülür. Büyünün bozulacağı gün olmadığı için Edu, Bayankuş’u heykelken uğurlar. En zor veda Gabriel’ledir. Birbirlerini unutmayacaklarına ve eğitim düzelince tekrar geleceklerine dair sözler verirler. Edu ameliyattan çıktıktan sonra zatürreye yakalanır. Doktorlar umut olmadığını söyler. Edu her uyandığında annesini sorar. Anna, sen uyurken teyzesinin geldiği yalanını söyler. Edu’nun durumu kötüleşir. Anna iyileşince onu deniz kenarındaki güzel bir eve götüreceğini söyler. Edu evi anlatıyor ve çoktan gittiklerini söyler. Anna, Edu’nun evi bilmesine şaşırır. Onu daha önce hiç yanına almadığı için evi kendisinden başka kimse bilmemektedir. Edu, bilincini kaybetmek üzereyken yelkenli evi gördüğünü ve arkadaşlarının onu almaya geldiğini söyler.


Kristal Yelkenli Kitabının Açıklaması

Bu kitabın kahramanı 13 yaşında bir çocuk. Adı Eduardo. Onu kısaca edu diye de çağırabilirsiniz. Edu, doğuştan özürlü bir çocuktur. Başı da oldukça büyüktür. Ne yazık ki, ailesince de yalnızlığa itilmiştir. Ama bu yalnız çocuğun birkaç sevgili arkadaşı vardır: Kaplan Gabriel, Bayankuş Mintaka, Kurbağa Bolitro, bir de hayattaki tek dayanağı olan teyzesi Anna. Bu yalnız çocuk, sevdiği bu dört yakınıyla birlikte hayal dünyasının okyanuslarında yelken açıp yaşamının zorluklarını yenmeye çalışır. Özürlü doğmuş olmanın getirdiği yalnızlığa karşı gösterilen güçlü bir direnişin öyküsüyle sizleri baş başa bırakıyoruz.


Yorum yapın