Manzaralı Bir Oda Kitabının Konusu, Özeti, Karakterleri, Açıklaması, PDF, Yorumları, Yazarı

Manzaralı Bir Oda'nın Fotoğrafı

Kitap Manzaralı Bir Oda
Yazarı E. M. Forster
Türü Romanlar
Kategoriler En Çok Okunanlar
Kitap Önerileri
Okunması Gerekenler
Yayın Yılı 1908

E. M. Forster tarafından 1908 yılında kaleme alınmış olan Manzaralı Bir Oda kitabı hakkındaki tüm bilgiler sitemizde.
Manzaralı Bir Oda pdf, Manzaralı Bir Oda konusu, Manzaralı Bir Oda karakterleri, Manzaralı Bir Oda yorumları, Manzaralı Bir Oda açıklaması ve ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda!Manzaralı Bir Oda – E. M. Forster


Manzaralı Bir Oda Kitabının Karakterleri

Lucy, Bayan Bartlett, Mr. Emerson, Eleanor Lavish, Cecil Vvyse, Freddy Honeychurch


Manzaralı Bir Oda Kitabının Konusu

Manzaralı Bir Oda, E.M. Forster’ın uzak kültürlere seyahatin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini konu edinen romanları arasında zarafetiyle istisnai bir eserdir. … Lucy ve arkadaşlarının İtalya turu, yeni bireyler ve deneyimler ve farklı bir kültürle tanıştıkları bir öğrenme ve sorgulama sürecine dönüşü anlatılır.


Manzaralı Bir Oda Kitabının Özeti

20. yüzyılın başlarında İngiltere ve İtalya’da geçen romanda, üst sınıftan bir genç kızın terbiyesini düzeltmek için yurt dışına gönderilmesiyle başlar roman, tıpkı kibar çevrelerde yetişmiş her genç kız gibi, o dönemin bir özelliği olarak. Modada olduğu gibi Kıta Avrupası’nın kültür, sanat ve moda merkezi olan şehirleri bu gezilerde genellikle tercih edilmektedir.

Romanın kahramanı genç kadın Lucy, zamanı geldiğinde evde kalan kuzeni Bayan Bartlett ile birlikte müzeleriyle ünlü Floransa kentine gönderilir. Bayan Bartlett bu zorunlu gezide yerleştikleri pansiyonda en azından manzaralı bir oda ister ama İngiliz toplumunun katı kuralları, aile ve kilise baskısı altında ezilen Lucy bundan daha fazlasını, yani özgür olmayı isteyecektir. . Lucy’ye bir odadan, dışarıda olup bitenlere, yani hayata bakan bir seyirci olarak bakmak yeterli değildir, o hayatın kendisinde olmak isteyecektir. Bu arada, pansiyonda kalan diğer İngiliz gezginlerden birine âşık olur.


Manzaralı Bir Oda Kitabı Hakkında Bilgiler

  • Türkiye’de Sevil Cerit’in Türkçe çevirisiyle 2002 yılında İletişim Yayınları tarafından da yayımlandı.
  • Edward devri İngiltere’sinde ve İtalya’da geçen roman ön planda üst sınıftan bir genç kızın çevresiyle olan ilişkilerini anlatırken arka planda da İngiliz toplumunu ve sınıf ilişkilerini eleştirmektedir.

Manzaralı Bir Oda Kitabının Açıklaması

“Manzaralı Bir Oda’nın edebi olarak çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bir kadın hakkında yapılmış duygulu bir çalışma olmasının ötesinde sosyal ve estetik gözlemler hazinesidir de.”

Tom Frenkel

Lucy ile kuzeni Miss Bartlett, Bertolini Pansiyon’da manzaralı bir odaları olsun isterler. Oysa Lucy’nin pencereden manzarayı seyretmek yerine o manzaranın içinde olmaya ihtiyacı vardır. Lucy dışarıda hüküm süren hayatın içinde yerini almak ister, aşka ve özgür bir ruh olmaya ihtiyacı vardır. Aile-toplum-kilise üçgeninde özgürleşmeye çalışan Lucy’nin karşısına şimdi de erkekler çıkmıştır. Hem onlara aşık olmak hem de özgür bir ruh olmak mümkün müdür?

E.M.Forster, 1908 yılında tamamladığı Manzaralı Bir Oda adlı eserinde, tenis maçlarını, piyano resitallerini, çay partilerini fon olarak kullanır ama esas hedefi İngiliz toplumunu ve sınıf ilişkilerini eleştirmektir.


Yorum yapın